KRWAWY RYTUAŁ: Obrzezanie irackich Kurdyjek

Nieobrzezana kobieta jest rozwiązła, brudna i niegodna. Dlatego kurdyjskie matki, babcie i starsze siostry skazują małe dziewczynki na cierpienie, którego kiedyś same doświadczyły.
KRWAWY RYTUAŁ: Obrzezanie irackich Kurdyjek
26.01.2011

W irackim Kurdystanie panuje przekonanie, że między nogami kobiety znajduje się coś złego. Przychodzi ona z „tym” na świat, ale trzeba się „tego” pozbyć. Na czym dokładnie polega obrzezanie? Wiejska akuszerka wycina napletek łechtaczki oraz łechtaczkę, czasami usuwa także wewnętrzne wargi sromowe.

Jak wynika z raportu Human Rights Watch, obrzezaniu poddawanych jest nawet 70% Kurdyjek, najczęściej między 3. a 12. rokiem życia, bo wtedy najlepiej goją się rany. W zdecydowanej większości przypadków zabieg odbywa się w domu dziewczynki, a znachorka dokonuje go przy pomocy tępej brzytwy, bez żadnego znieczulenia i środków do dezynfekcji.

irak

Mimo że zwyczaj obrzezania jest źródłem ogromnego cierpienia i na zawsze okalecza ciało kobiety, Kurdyjki nie wyobrażają sobie, aby z niego zrezygnować. To przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, która jest warunkiem ślubu i spokojnego funkcjonowania w lokalnej społeczności.

obrzezanie

Podczas samego zabiegu dziewczynka jest przytrzymywana przez matkę, która rozchyla jej nogi i zasłania oczy. Akuszerka wyposażona w parzące zioła i tępy nóż, najpierw naciera łechtaczkę podrażniającymi roślinami, które doprowadzają do opuchnięcia genitaliów. Następnie zawiązuje je nicią (w celu zatrzymania dopływu krwi) i odcina krzyczącej z bólu dziewczynce w takim tempie, na jakie pozwalają jej tępe narzędzia. Jeśli w danym rejonie częścią rytuału jest również usuwanie warg sromowych, znachorka wykonuje swoją powinność, a następnie „zaszywa” zakrwawione ciało i zasypuje ranę popiołem albo smaruje ją olejem.

irak

Dziewczynki nie zdają sobie sprawy, jaki ból je czeka. Traktują obrzezanie jako rytuał, który wprowadzi je do świata dojrzałych kobiet. Często bywa tak, że pomocnice akuszerki muszą siłą unieruchamiać dziecko, bo wyrywa się z rąk.

irackie kurdyjki

Nieobrzezane kobiety nie mają praktycznie żadnych szans na znalezienie męża. Zabieg usunięcia łechtaczki jest konieczny, aby dziewczynka stała się czystą, pełnoprawną kobietą.

obrzezanie rytuał

Niektóre dziewczynki tracą przytomność podczas obrzezania, a większość z nich jeszcze na kilka miesięcy po zabiegu boryka się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Miesiączka i załatwianie potrzeb fizjologicznych to potworny, piekący ból dla okaleczonej młodej kobiety. Na dodatek długotrwały, bo płyny wydostają się kropelka po kropelce.

obrzezanie

Po zabiegu dziewczynki otrzymują od swoich mam nagrodę w postaci torebki cukierków. Nic jednak nie jest w stanie osłodzić ich bólu… 

obrzezanie

Obrzezanie to zwyczaj mocno zakorzeniony w kurdyjskiej tradycji i religii. Niektórzy tamtejsi duchowni tłumaczą, że zabieg ogranicza kobiece żądze, mimo że w Koranie nie można znaleźć o nim choćby najmniejszej wzmianki.  

irak

Szacuje się, że tylko 1% zabiegów obrzezania w Kurdystanie odbywa się w szpitalach. Niestety, "operacja" wykonywana w niesterylnych warunkach grozi wieloma powikłaniami, m.in. zakażeniem tężcem, posocznicą albo wirusem HIV oraz chorobami układu moczowego i komplikacjami w trakcie porodu. Zdarza się również, że dziewczynka umiera tuż po zabiegu na skutek wykrwawienia.

obrzezanie kobiet

Juwad Nawchas, 40-letnia położna z tradycyjnymi kurdyjskim tatuażami na podbródku, od lat dokonuje obrzezania. Na zdjęciu przygotowuje się do kolejnego zabiegu.

Komentarze (258)

Ocena: 5 / 5
aha (Ocena: 5) 15.09.2016 13:38
Rozumiem, ze wzgledem kobiet to krwawy rytual ale dlaczego nikt nie podniosl krzyku na fakty, ktore dopiero teraz wychodza na swiatlo dzienne, a mianowicie chodzi o kastrowanie Slowian przez Zydow od 7 wieku ne az po 19/20 wiek kiedy to slowianskich niewolnikow sprzedawano az na Bliskom Wschodzie. Zydzi byli glownymi handlarzami niewolnikow a i tez oni wlasnie wykonywali proceder kastracji. Nikogo to nie bulwersuje??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2015 01:43
Nie ma nic lepszego nisz cnota.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2015 01:36
Boże! Jak już muszą to robić to niech chłopakom kutasa odetną! Terz powinien miec jak kobiety.
odpowiedz
anonym (Ocena: 5) 18.11.2014 22:20
Kocham cie Polsko...Ciesze sie ze jestem katoliczka: )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2014 21:48
Jeżeli to w imię religii to ja się pyatm która sura koranu o tym mówi ? analfabeci i tyle!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo