Warszawa oblężona: Ludzie masowo uciekają z polskich miast do stolicy!

Największemu polskiemu miastu grozi przeludnienie...
Warszawa oblężona: Ludzie masowo uciekają z polskich miast do stolicy!
08.01.2011

Rzeczpospolita” informuje, że kilkanaście polskich miast ogłosiło alarm, ponieważ z roku na rok ubywa im obywateli. – Łódź, licząca dekadę temu niemal 800 tys. mieszkańców, teraz ma ich niespełna 740 tys., a prognozy wskazują, że za 20 lat pozostanie ich tylko 600 tys. – pisze gazeta.

W nieciekawej sytuacji znajdują się także Katowice, w których za kilkanaście lat liczba mieszkańców spadnie z 300 na 200 tys., a także Kielce, Bydgoszcz, Lublin, Częstochowa, czy Olsztyn.

 Kierunek migracji w większości przypadków jest jeden – Warszawa. Stolica w ostatnich kilkunastu latach odnotowała duży przyrost liczby mieszkańców – obecnie jest ich około 1,7 mln. Trudno w to uwierzyć, ale spadek ludności obecny jest nawet w takich miastach, jak Kraków, Gdańsk, czy Poznań.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, jednak na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście kwestia zatrudnienia. - Dziś ludzie są tam, gdzie jest dobra praca – mówi 39-letni Maciej Łatecki, informatyk. Wpływ na migrację do stolicy ma także fakt, że dostęp do kultury i rozrywki jest w niej dużo łatwiejszy. - Warszawa to rozmach: teatry, kina, kluby – przyznaje Anna Banaszak, która ze Szczecina przeprowadziła się do stolicy.

- W większości krajów europejskich kwestie demograficzne są dziś pierwszoplanowe, tymczasem u nas politycy albo nie doceniają wagi procesów społecznych, albo z przyczyn wyborczych koncentrują się na działaniach doraźnych zamiast długofalowych - komentuje prof. Wojciech Łukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Bezdomne kobiety sprzedają swoje ciała za nocleg!

Młode dziewczyny, które nie mają gdzie się podziać w nocy, decydują się na najdziwniejsze rozwiązania...

KAZIRODZTWO: W Szwajcarii może zostać zalegalizowane!

Za kazirodztwo groziły do tej pory trzy lata więzienia. Szwajcarski rząd chce jednak, aby stało się ono bezkarne.

 

Komentarze (66)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.05.2018 13:21
Patryk Jaki w 2012 zaplacil prowokatorowi z ras za okrzyk Gorny Slask Deutschland! bo Kaczynski mial klopoty po wypowiedzi ze slazacy to zakamuflowana opcja niemiecka Ups. Patryk Jaki to klamca,trzatkowski to zlodziej,kogo wybierze warszawa?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2011 01:12
liczy się tylko butkowanie!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2011 16:15
musza poszukać jakiegos sensownego rozwiązania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2011 18:53
a byłeś w Lublinie baranie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2011 22:39
widomo ze uciekaja szczegolnie z lublina gdzie lublin to peryferie polski, nie ma dobrych uczelni, niema pracy, niema nic.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo