Polskie dzieci żyją w skrajnej biedzie - nie mają warunków do nauki, źle się odżywiają!

Według rankingu UNICEF polskie dzieci żyją w skrajnej biedzie. Autorzy raportu badali warunki materialne, edukacyjne oraz zdrowotne w 24 krajach OECD. W rankingu Polska znalazła się na szarym końcu!
Polskie dzieci żyją w skrajnej biedzie - nie mają warunków do nauki, źle się odżywiają!
05.12.2010

Raport UNICEF „Wykluczone dzieci” pokazał, że sytuacja materialna najmłodszej części polskiego społeczeństwa znajduje się w opłakanym stanie. Nierówności w dobrobycie dzieci zmierzono za pomocą trzech czynników: dochodów pieniężnych, warunków lokalowych oraz dostępu do elementarnych zasobów edukacyjnych, takich jak: posiadanie przez dzieci biurka, podręczników szkolnych czy Internetu.

Raport wykazał, że Polska na tle innych krajów bardzo słabo wypadła w kwestii warunków lokalowych oraz materialnych (21. miejsce). Najniższy wskaźnik nierówności sytuacji materialnej dzieci odnotowały Szwajcaria, Islandia oraz Holandia. Zdaniem Ewy Falkowskiej z UNICEF Polska „najlepsze wyniki w zapobieganiu ubóstwu osiągają te państwa, które dużo inwestują w politykę społeczną. Nie muszą to być zasiłki, lepsze są formy pomocy motywujące do podjęcia pracy niż takie, które sprzyjają trwaniu w bezrobociu, co prowadzić może do dziedziczenia biedy”.

Polska nie ma się czym chwalić także w kwestii opieki zdrowotnej. W tej kategorii zajęła bowiem dopiero 18. miejsce. UNICEF sprawdzał tutaj problemy ze zdrowiem zgłoszone przez same dzieci, zdrowe odżywianie się oraz aktywność fizyczną. Na złą ocenę naszego kraju wpłynął zwłaszcza trzeci z czynników. „Jestem przekonana, że to kwestia stylu życia – powiedziała FalkowskaSzkoła nie potrafi zachęcić dzieci do sportu na tyle, by chciały się nim zajmować także w wolnym czasie. A w domu spędza się czas raczej przed telewizorem lub komputerem niż na aktywności fizycznej”.

Polska zajęła jednak wysokie 5. miejsce pod względem jakości oświaty. Nie oznacza to bynajmniej, że dostęp do dobrej edukacji jest u nas wyrównany. Dotyczy to zwłaszcza nauki języka angielskiego – badania pokazują, że aby dobrze się go w naszym kraju nauczyć, należy zapisać się na dodatkowe, pozaszkolne zajęcia w prywatnych placówkach.

Być może raport przygotowany przez UNICEF zwróci uwagę rządu na palący problem ubóstwa, w jakim żyją polskie dzieci. Obecna sytuacja materialna najmłodszego pokolenia Polaków ma bowiem wpływ nie tylko na ich obecne, ale także przyszłe życie. Dorastanie w ubóstwie skutkuje gorszymi wynikami w nauce, mniejszymi aspiracjami zawodowymi oraz niższymi zarobkami w dorosłym życiu, a to z kolei przyczynia się do pogłębiania niekorzystnej sytuacji z pokolenia na pokolenie.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Które imiona zapewniają pieniądze i szczęście?

Rodzice prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych imion dla swoich pociech. Zapominają jednak, że to dziecko będzie musiało borykać się z nim przez całe życie.

Mały astmatyk: Dzieciństwo bez wyrzeczeń

Chorujący na astmę maluch wymaga więcej uwagi niż jego zdrowi rówieśnicy, ale również może mieć normalne i szczęśliwe dzieciństwo!

Polecane wideo

Komentarze (37)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2012 15:38
ty rudy zaprzańcu weź sie ku..wa wreszcie do roboty
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2011 13:45
i co panie Tusk na to? niech pan nie pieprzy że młodzi wykształceni ludzie znajdą pracę, aluzja do młodziezy bez dyplomu, otóż rodzicó nie stac na opłacenie dzieciom nauki a jak ich stac to konczą i pracy zero jeśli pan tego nie widzi to żaden z pana premier
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2010 22:41
" w domu spędza się czas przed tv albo komputerem " , ale przecież nie mają "dostępu do elementarnych zasobów edukacyjnych"......
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2010 20:11
tylko paulina papierska nie wszystkie dzieci
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2010 17:36
Proszę panią, chyba pani coś się pomieszało w głowie, że myśli pani iż ta banda złodziei którzy sprzedali ten kraj i doprowadzili do upadku, zainteresują się dziećmi jak nie obchodzą ich zwykli dorośli obywatele. I niech się pani nie łudzi a także już po niżu demograficznym jakieś tam nie całe 32 no może 3 miliony ludzi w tym kraju,że coś się zmieni na lepsze. Już ponad 22 lata jak obalono ustrój PRL i co? Zmieniło się coś ? Jak pani mysli co? Nic... Koryto i banda złodziei i tak non stop zarówno na szczeblu sejmowym jak i samorządowym. A pani mówi o służbie zdrowia ha ha ha!! To jakiś żart. Pozdrawiam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie