OBLANE KWASEM: Za co zostały ukarane?

Życie ofiary ataku kwasem to trwanie w ukryciu, wstydzie i cierpieniu.
OBLANE KWASEM: Za co zostały ukarane?
30.11.2010

Ofiarami ataków przy użyciu silnie żrącego kwasu najczęściej padają kobiety. Osoby poszkodowane coraz częściej nazywa się ofiarami męskiej dumy, bo to właśnie ona zdaje się być najczęstszą przyczyną okrutnych napaści. Poparzone twarze kobiet to kara za ich odmowę przyjęcia propozycji małżeńskiej, bądź owoc rodzinnej zemsty. Rocznie dochodzi do tysięcy ataków kwasem, dogłębnie niszczącym skórę, tkankę mięśniową, a nawet kości. Na skutek urazów większość pokrzywdzonych traci wzrok.

Sprawcy pozostają bezkarni

Kwas to najpopularniejszy środek wykorzystywany do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę przede wszystkim w Bangladeszu, Pakistanie i Afganistanie. Podobne ataki zdarzają się również m.in. w Indiach, Kambodży, Malezji czy Ugandzie. Dlaczego właśnie kwas? Tego rodzaju „broń” jest łatwo dostępna i tania. Dzięki temu kobiety bywają skutecznie zastraszane, terroryzowane i wreszcie karane. Sami sprawcy w większości przypadków czują się zupełnie bezkarni. Na 10 000 przestępstw, schwytanych i ukaranych zostaje zaledwie 2% winnych.

 

Kary w islamie

Co oznacza atak kwasem?

Podobna napaść to nie tylko nieodwracalne i wyjątkowo dogłębne oszpecenie. Oprócz koszmaru dnia codziennego, związanego ze wstydem, życie ofiar okrutnych ataków to przede wszystkim cierpienie, powodowane nieustającym bólem zagojonych ran. To również niezbędna rehabilitacja, leki i dbałość o stan poparzonej skóry. Jak dodatkowo znieść upokorzenie, wybaczyć winowajcy i znosić trud życia w ukryciu, z dala od społeczeństwa nieakceptującego inności oraz hańby?

 

 

twarz oblana kwasem

Okrutny los ofiar

Jakim prawem tysiące kobiet skazywanych jest na okrutny los, pełen cierpienia, wstydu i upokorzenia? Najczęstszym motywem sprawców jest sprzeciwienie się ich woli, odczytywane jako zamach na ich honor i dumę. Za winną uważa się zwykle samą ofiarę, bądź jej rodzinę. Jednak poszkodowanymi często stają się również córki i żony osób, których zachowanie nie spodobało się sprawcy. Niejednokrotnie ofiarami stają się i dzieci. Najczęściej to kwestia przypadku, za przyczyną którego dziecko znajduje się w centrum zdarzeń podczas ataku, innym razem staje się celem rządnego zemsty napastnika, bądź zostaje ukarane za odmowę uprawiania seksu…

 

 

kary dla kobiet za niewierność

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Mąż oblał jej twarz kwasem! Zobacz zdjęcia!

Tragiczny finał małżeńskiej kłótni. Czy kobieta ma teraz szansę na normalne życie?

Chciała wydepilować nogi, a laser poparzył jej skórę!  

Chciałam, aby moje nogi wyglądały ładnie. Chciałam na długi czas pozbyć się owłosienia, a zostałam oszpecona i dużo się wycierpiałam – żali się pani Edyta z Kielc.

żrący kwas a skóra

Kim są oszpecone ofiary?

Właśnie tak było w przypadku Zafara Iqbala, który jako 15-letni tancerz weselny został oszpecony w rezultacie odmowy stosunku homoseksualnego. Naziran Bibi została poparzona, gdy miała 13 lat. Jej rodzice uważali, że ich córka jest za młoda na małżeństwo… Nusrat Bibi również została napadnięta jako nastolatka. Kwasem oblała ją siostra własnego męża! Szwagierka Nusrat miała zostać żoną brata poparzonej dziewczyny, a gdy ten zdecydował się ślub z inną kobietą, odrzucona i upokorzona kobieta zdecydowała się zniszczyć życie szczęśliwej Nusrat.

 

kobieta w krajach arabskich

Odwieczna walka ze sprawcami

Choć trudno sobie wyobrazić jak trudny jest los poparzonych osób, one same rzadko domagają się sprawiedliwości. Ogromna większość napaści nie jest przez nie zgłaszana, a sami sprawcy pozostają bezkarni.  Niestety prawo obyczajów i wieloletnich tradycji, panujących w krajach polityki mężczyzn, bywają silniejsze niż zapisy na kartach ustaw i kodeksów. W przypadku oskarżenia sprawców sędziowie zwykle są po stronie sprawców, bo to zwykle kobieta jest winna i nie powinna mieć prawa się bronić.

 

 

Komentarze (125)

Ocena: 4.97 / 5
Rozpyepsh (Ocena: 1) 01.05.2016 17:28
Ten artykuł to jakaś kpina - jakaś bzdura, za nic czegoś takiego się nie robi. Zazwyczaj są to kobiety które zdradziły swojego męża 99%.
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 13.11.2013 18:26
niewyobrażalne, amputować islamskie kutasy tym co to zrobili
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 26.12.2012 20:52
kara śmierci dla arabów za to co robią swoim zoną i nie tylko
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2012 18:25
matko .... 3 zdjecie jest okropne:( masakra co Ona musiala wycierpiec i jeszcze napewno cierpi:( to wyglada tak jak by jej twarz splynela:(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2012 17:53
Przecież to jest nie normalne, żeby tak traktować kobiety. Na świecie każdy ma prawo do wolności, a coś takiego to przecież poniekąd niewola. Ciekawe, co mężczyźni zrobiliby, gdyby mieli być na miejscu tych kobiet i to one by ich oszpeciły.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo