Jak Polacy omijają zakaz palenia?

Zarówno właściciele restauracji i klubów, jak i goście są zobowiązani do przestrzegania nowego przepisu pod karą grzywny. Ale czy tak się dzieje naprawdę?
Jak Polacy omijają zakaz palenia?
19.11.2010

Od tego poniedziałku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Ustawa bardzo dotkliwie może odbić się na obrotach lokali, dlatego właściciele próbują na wszelkie sposoby obejść zakaz.

Wystarczyło jedynie przeczytać uważnie ustawę i znaleźć w niej lukę prawną. Udało się to dwóm właścicielom z Katowic. Na drzwiach do klubu wywiesili  karteczkę z informacją „Uwaga, tu się pali. Wchodząc akceptujesz warunki imprezy zamkniętej”.

Nasz lokal jest za mały, żeby wydzielić w nim miejsce dla palących. Dlatego stworzyliśmy Klub Wielbicieli Tytoniu. Żeby w lokalu zapalić, trzeba zapisać się do klubu. Każdy członek otrzymuje legitymację imienną ze zdjęciem - tłumaczy jeden z właścicieli, pan Krzysztof.

To jeden ze sposobów na tzw. legalne ominięcie prawa. Wkrótce prawdopodobnie znajdą się i inne, gdyż jak wyjaśnia w rozmowie z  "Faktem" sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, Krzysztof Zawała – Ustawa nie wprowadza prohibicji dla palaczy, a  jedynie m.in. ograniczenia i przepisy dla właścicieli lokali. Jeśli właściciel klubu spełnia ustawowe przepisy i dostosuje do nich lokal, działa w granicach prawa.

Kinga Walczak

Zobacz także:

Zakaz palenia w miejscach publicznych wchodzi w życie!

Już 15 listopada ma wejść w życie tzw. ustawa antynikotynowa, a co za tym idzie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia w lokalach publicznych. Jakie będą mandaty?

DEKALOG ZDROWIA PALACZKI

Jak dbać o organizm, na co się badać, a czego unikać, jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenia?

Komentarze (121)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2010 14:56
no to że ludzie siebie chcą truc to nie znaczy żęby innych tym zatruwac xd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2010 23:18
Lorneta z Meduzą pozdrawia papilotki :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2010 15:32
i dobrze ze jest taki klub ja osoboscie nie pale ale uwazam za glupote zeby z dnia na dzien wprowadzac zakaz publicznego palenia mi to nie przeszkadza a pozatym ludzie z dnia na dzien nie rzuca swego nałogu niech sie lepiej rzad zajmie powazniejszymi sprawami .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2010 14:43
takie ustawy muszą być wprowadzane, bo nie można liczyć na kulturę palaczy - jeśli palacz nie potrafi się powstrzymać na przystanku autobusowym lub na ulicy (kiedyś mi ramię taki przypalił!) to potem są takie ustawy i wielki lament... chamstwo trzeba tępić!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2010 21:37
We wszystkich cywilizowanych krajach zakaz ten panuje już od dziesięcioleci i jakość ani restauracje, ani puby tam nie upadły.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo