"Małpa", "asfalt", "goryl" - kwintesencja polskiego rasizmu!

„Małpa”, „bambus”, „goryl” i „czarnuch” to krzywdząca codzienność polskich ulic, docierająca do uszu obcokrajowców.
"Małpa", "asfalt", "goryl" - kwintesencja polskiego rasizmu!
18.11.2010

Według ostatniego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. „Rasizm w Polsce”, niemal każdy cudzoziemiec żyjący u nas doświadczył przemocy fizycznej lub słyszał wyzwiska pod swoim adresem. Wyniki raportu zostały opracowane na podstawie wywiadów przeprowadzonych z 24 osobami z Azji i Afryki, przebywającymi w Polsce.

Wśród wyzwisk, które najczęściej padały pod adresem obcokrajowców znalazły się: "małpa", "czarna małpa", "asfalt", "bambo" i "goryl". Epitety: "czarny" i "czarnuch" kierowane były także do osób, które miały tylko odrobinę ciemniejszą karnację. Na przykład Czeczenki, biorące udział w ankiecie, powiedziały, że słyszały pod swoim adresem określenia: "taliban". Wobec osób azjatyckiego pochodzenia padały określenia typu "żółtek" i "ty, skośnooka".

Jak powiedziała w wywiadzie z „Dziennikiem” Agnieszka Mikulska z Helsińskiej Fundacji, ankietowani czują się dotknięci tym, że Polacy nie chcą siadać obok nich w autobusach, a sprzedawcy przyjmując lub wydając pieniądze starają się uniknąć dotknięcia ręki. Natomiast kobiety, które przebywają w towarzystwie cudziemców słyszą niewybredne komentarze, w stylu „To nie ma już Polaków?!”.

Spośród 24 respondentów, aż czternastu zostało pobitych, a siedmiu z nich wymagało specjalistycznej pomocy lekarza. Do poważniejszych urazów należały: złamanie nogi, nosa czy przecięcie ścięgna w palcu ręki. Trzy kobiety powiedziały, że ich dzieci były bite przez rówieśników w szkole!

Sprawcami ataków są przeważnie ludzie młodzi (w wieku do dwudziestu kilku lat), w większości mężczyźni. Napady z pobiciem najczęściej przytrafiają się w punktach komunikacji miejskiej: autobusach, tramwajach, metrze i na przystankach.

Ofiary rzadko zgłaszają się na policję, bo z góry zakładają, że wymiar sprawiedliwości nie zajmie się ich przypadkiem i sprawcy nie zostaną ukarani. W rzeczy samej, w żadnej ze zgłoszonych spraw napastnicy nie zostali ukarani, a na wokandę trafiła tylko historia pobicia dziewczynki, jednak została umorzona ze względu na młody wiek napastników.

Maja Kostrzewa

Zobacz także:

Milionerzy z Rosji nie szukają żon - wolą nianie i surogatki!

Absolwentki wyższych uczelni nie mają szans na godziwą pensję!

Komentarze (127)

Ocena: 4.98 / 5
Tylko biedronka nie ma ogonka (Ocena: 3) 29.08.2017 10:34
45 komentarzy - Narzekanie na mniejszości 45 komentarzy - Narzekanie na polaków 10 komentarzy - Nawoływanie do tolerancji
odpowiedz
z Zurichu (Ocena: 5) 13.03.2016 17:13
Proponuję wycieczkę na osiedla w Zurychu zamieszkałe przez Albańczyków, zobaczycie jak oni prześladują tam białych. Niszczenia mienia, pobicia, pomówienia to dla nich codzienność, aby pozbyć się obcych, czyli nie wierzących w Allaha. Także Polacy w Polsce, okazujcie dalej miłość i tolerancje imigrantom, będziecie mieli to samo co my.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.12.2010 00:30
rasizm to wy zobaczycie jak przyjedziecie do anglii jak tu traktuja bialych pakistanczycy i sami anglicy mieszkam tu widze to doswiadczylam niejednokrotnie nie bylam rasistka ale dla tego kraju jestem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2010 19:19
a mnie denerwuje to dlaczego niektórzy tak nie lubią Żydów? to też ludzie a nie papugi czy koty
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2010 18:07
w zwiazku , ze w Polsce jest duzo rasistow powinna powstac jakas fundacja "stop rasizmowi" kto jest za tym pomyslem?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo