Zakaz palenia w miejscach publicznych wchodzi w życie!

Już 15 listopada ma wejść w życie tzw. ustawa antynikotynowa, a co za tym idzie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia w lokalach publicznych. Jakie będą mandaty?
Zakaz palenia w miejscach publicznych wchodzi w życie!
06.10.2010

Właściele restauracj, pubów i klubów muzycznych będą musieli wprowadzić zakaz palenia na terenie lokali. Dodatkowo każde miejsce będzie musiało być oznaczone właśnie takim napisem widniejącym przy drzwiach. Jeżeli właściciel posiada dwie sale, będzie mógł przeznaczyć jedną z nich na pomieszcznie dla palących, jednak będzie ona musiała być szczelnie odizolowana od reszty.

Jeżeli ktoś nie podporządkuje się nowej ustawie, może za to srogo zapłacić, gdyż kara to 2 tysiące złotych dla właściciela, a 500 zł dla palacza.

Posiadacze lokali z Zielonej Góry są bardzo przerażeni szybkim tempem wprowadzenia zmian. Boją się o klientów i o obroty. Jak tłumaczy Jakub Tomczak, współwłaściciel AQQ – Rozumiem, by palaczy wyganiać z lokali z jedzeniem. Ale w młodzieżowym klubie z piwem? Jestem pewnien, że klienci uciekną z AQQ. Pewnie, że zastąpią ich niepalący, ale nie zdołają wypełnić luki. Coż, na władzę nie poradzę. – po chwili dodaje – Byłem w Anglii, kiedy następowała ta przemiana. Rozmawiałem z właścicielami, śledziłem prasę… I niestety, wyszło na to, że właściciele piwiarni byli stratni.

Nie wszyscy jednak są przeciwni ustawie. Jak zauważa Kinga Marzany, właścicielka kawiarni Charlotte – W takim miejscu powinno pachnieć kawą, ciastkami, wypiekami, a nie papierochami. U mnie jest zasada: chcesz palić rób to na dworze, a innym życia nie zatruwaj. A ja oszczędzam, bo nie muszę wymieniać cerowanych krzeseł, które szybko nasiąknęłyby dymem. I przyznam, że odkąd Charlotte istnieje, może z dziesięć osób zapytało o możliwość zapalenia.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Kinga Walczak

Zobacz także:

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Wakacje to dobra pora na zmiany. Ładna pogoda i duża ilość słońca poprawiają stan ducha, wykorzystaj to w walce z tytoniowym nałogiem.

Ten 4–latek wypala paczkę papierosów dziennie!

Kto go tego nauczył?! Czteroletni chłopiec z Indonezji pali paczkę papierosów dziennie, klnie jak szewc, w ogóle nie chce jeść, a swojej matce każe, by przynosiła mu kawę.

Polecane wideo

Komentarze (230)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2010 17:27
Fantastyczna nowina! Lokale wreszcie beda pachniec jak lokale, nie jak popilniczki! Rozwiazaniem dla wlascicieli puknktow gastronomicznych niech beda popielnice zewnetrzne. Proste, estetyczne i skuteczne. Sam jestem wlascicielem pubu i poki co nie odnotowalem spadku klientow. Popielnice scienne na zewnatrz i problem rozwiazany. Polecam stronke www.zakaz-palenia.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2010 10:20
Ludzie, państwo nie straci na tej ustawie gdyż mniej ludzi będzie chorować i będzie wydawać mniej pieniędzy na ich leczenie, a ludzie palący i tak będą palić, czy to w tym, czy w innym lokalu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2010 11:54
Wygląda na to, że mamy bardzo bogate państwo, które nie potrzebuje tak wysokich jak dotąd wpływów z akcyzy na papierosy i alkohol, koncesji od właścicieli lokali, ich podatków dochodowych i podatków osób przez nich zatrudnianych. Stać za to nasze państwo na leczenie narkomanów (dotąd leczeni byli z akcyzy na papierosy) i na zasiłki dla osób, które w wyniku ustawy stracą pracę. Zupełnie tylko nie rozumiem jak to się ma do podwyżki VAT'u od pierwszego stycznia. Może po prostu media się pomyliły i chodzi o obniżkę?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2010 12:00
Rozumiem ludzi palących,ponieważ dosyć dawno temu paliłam i wiem co to znaczy być nałogiem.Walczyłam i udało mi się pokonać faje i od 10 lat nie palę,ale nie wiele mniej lat jestem biernym palaczem ze względu na pracę w barze piwnym .I co?? łeb wiecznie boli,nadcisnienie,serducho wysiada.I można by rzec : na coś trzeba umrzeć ,tylko po co tak wczesnie i na własne życzenie!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2010 19:25
To musi się skończyć. Młodzi rodzice idą z małym dzieckiem ćmokają faje .,klną i jak to pojąć. Bezmyślność.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie