Platforma Obywatelska, która jest autorem projektu zdecydowała, że 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy. Dzięki temu w okresie od 2011 roku do 2020 da to dodatkowych dziewięć wolnych dni.
Jednak to nie wszystko. Posłowie zmienili także zapis w art. 130 Kodeksu Pracy, który brzmiał „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Do artykułu została dodana fraza „W innym dniu niż sobota lub niedziela”.
W rzeczywistości pracownik nie będzie mógł odebrać sobie dnia wolnego za święto, które przypada w weekend. Zmiany te wejdą w życie już od 1 stycznia 2011 roku.
Święto Trzech Króli jako dzień wolny obowiązywał w Polsce do 1960 roku. W innych państwach takich jak Niemcy, Grecja, Hiszpania, Włochy, Szwecja czy Finlandia jest to normą.
Kinga Walczak
Zobacz także:
Toksyczna praca – odejść czy zostać?
Trudno sobie wyobrazić życie bez pracy. Często bywa jednak tak, że miejsce zatrudnienia staje się piekłem, a praca wykańcza psychicznie. Co wtedy zrobić?
Czy praca na kasie naprawdę jest powodem do wstydu?
„Udręki pewnej kasjerki” to książka biorąca odwet na aroganckich i niesympatycznych klientach, którzy uważają kasjerki jako gorszą kategorię…