Aborcje na legalu za granicą

Liczby Polek poddających się aborcji w Londynie nie sposób dokładnie określić. W całym Zjednoczonym Królestwie z legalnych zabiegów korzysta 150 - 200 tys. kobiet rocznie, z tego od 30 do 50 tys. przypada na stolicę.
Aborcje na legalu za granicą
03.08.2008

Ceny zabiegów w Marie Stopes zależą od zaawansowania ciąży i wahają się od 500 do 1,5 tys. funtów. Gdy kobieta ma skierowanie z przychodni albo od osobistego lekarza (GP Doctor), klinika nie bierze pieniędzy od pacjentki, tylko - w uproszczeniu - od państwa brytyjskiego. Darmowe są też wszystkie badania oraz (w razie powikłań) dalsza opieka.

Sam zabieg trwa od kwadransa do paru godzin. Jeżeli ciąża jest zaawansowana (19. - 24. tydzień), wizyty są dwie.

Kobieta ma drogę wyboru. Pierwszą jest pójście do szpitala albo kliniki typu walk--in (otwarte dla wszystkich). Jedyne, czego tam potrzeba, to numer ubezpieczenia socjalnego (może też być NIN męża, rodzeństwa, rodziców). Brytyjczycy dostają go automatycznie, tak jak Polacy PESEL. Imigranci muszą się zwrócić o jego wydanie. Trzeba najczęściej pokazać jakieś zaświadczenie o zamieszkaniu w Anglii - może być nawet rachunek za gaz w nieformalnie wynajętym lokum. Zaświadczenie o pracy nie jest wymagane. Atut "szpitalnego" (najpopularniejszego wśród Polek) rozwiązania problemu: kobieta nic nie płaci. Mankament: procedury rejestracji są czasochłonne, coraz częściej zdarzają się kolejki.

W kraju, gdzie antykoncepcja jest darmowa, gdzie opieka nad kobietą w ciąży jest zorganizowana, jak się patrzy, Polki korzystają z usług jakichś oszustów, bo nie potrafią pójść do lekarza. Gdyby nie ignorancja, nieznajomość angielskiego, w takim kraju jak Anglia żadne podziemie aborcyjne nie mogłoby istnieć. Ale istnieje.

Angielskie prawo aborcyjne, obowiązujące nieprzerwanie od 40 lat, należy do najbardziej liberalnych w Europie. Zabiegi można wykonywać do 24. tygodnia włącznie, powodem zabiegu może zaś być - oprócz zagrożenia płodu - uszczerbek na "fizycznym lub mentalnym zdrowiu matki". W praktyce oznacza to, że wystarcza deklaracja o fatalnym samopoczuciu psychicznym spowodowanym ciążą. Warunek formalny to odbycie dwóch rozmów, podczas których lekarze upewniają się, że decyzja kobiety jest przemyślana.

Polecane wideo

Komentarze (649)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.01.2011 19:49
e-aborcja.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2009 15:49
link do tego komentarzazgłoś do usunięcia Gość 2009-02-07 14:21 Mam pytanie a jeśli dziewczyna w wieku np. 15 lat zajdzie w ciąże to co wtedy??!! Ma urodzić to dziecko?! A co ze szkołą?! Przez to że aborcja jest tak ukrywana w Polsce jest dużo zdiewczyn które gimnazjum ledwo skończyły! Przecież jeśli laska po porodzie zajmuje się tylko dzieckiem a co dalej? Taka dziewczyna jast już NICZYM nie może iść na dykoteke ze znajomymi bo musi zajmować się dzieckiem! Ja nie wyobrażam sobie żeby dziewczyna w wieku 15 lat miała nieńczyć dziecko :/ więc ABORCJA JEST POTRZEBNA nie ma innego wyjścia!!!!!! Sory, ale to byłby wtedy jej wybór. Skoro mogła iść do łóżka z chłopakiem to niech teraz zajmuje się dzieckiem. Jak pościeliła tak się wyśpi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2009 14:21
Mam pytanie a jeśli dziewczyna w wieku np. 15 lat zajdzie w ciąże to co wtedy??!! Ma urodzić to dziecko?! A co ze szkołą?! Przez to że aborcja jest tak ukrywana w Polsce jest dużo zdiewczyn które gimnazjum ledwo skończyły! Przecież jeśli laska po porodzie zajmuje się tylko dzieckiem a co dalej? Taka dziewczyna jast już NICZYM nie może iść na dykoteke ze znajomymi bo musi zajmować się dzieckiem! Ja nie wyobrażam sobie żeby dziewczyna w wieku 15 lat miała nieńczyć dziecko :/ więc ABORCJA JEST POTRZEBNA nie ma innego wyjścia!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2008 12:02
http://www.godtube.com/view_video.php?viewkey=0ffa83f10b68cde1cac0 polecam, daje do myślenia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2008 22:53
po pierwsze,okropny jest ten obrazek do artykułu,mam malutkiego synka i gdy na to dziecko mi sie smutno robi,po drugie zgadzam sie z ,,Madziocha 20',jesli sie czujemy na tyle ,,dorosli'do wspolzycia to trzeba ponosic tego konsekwencje.gwalty...trudniejsza kwestia,ale w moim mieście jest w szpitalu łóżeczko,gdzie mozna dziecko zostawic.i dać mu szanse życia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie