Za co Polska najczęściej wyrzuca z kraju obcokrajowców?

Główną grupę deportowanych stanowią obywatele Gruzji, a także Ukrainy i Białorusi.
Za co Polska najczęściej wyrzuca z kraju obcokrajowców?
Fot. iStock
17.02.2025

Przestępstwa, za które obcokrajowcy najczęściej wydalani są z terytorium Polski, to jazda po pijanemu, łamanie zakazu prowadzenia auta, rozboje, oszustwa i działanie w zorganizowanej grupie. W samym 2024 r. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, największa taka jednostka w Polsce, deportował z naszego kraju ponad 250 takich osób - dowiedział się Onet. Wśród nich najwięcej było Gruzinów.

Zobacz także: Szef Trybunału Konstytucyjnego mówi o „zamachu stanu”. Prawnicy obalają jego tezę

Polskie służby coraz częściej korzystają z możliwości deportacji cudzoziemców, którzy naruszyli prawo na terenie kraju. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost liczby takich działań. Jak poinformowała Onet Straż Graniczna, główną grupę deportowanych stanowią obywatele Gruzji, a także Ukrainy i Białorusi. Według służb, są to przede wszystkim recydywiści.

Według statystyk policyjnych, w 2024 r. obcokrajowcy stanowili 5 proc. wszystkich podejrzanych o przestępstwa w Polsce. Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podkreślił, że liczba ta jest na tyle znacząca, że problem należy traktować poważnie. Jeśli pochodzą z krajów sąsiednich, są odprowadzani do przejść granicznych. W przypadku osób z dalszych państw, deportacja odbywa się drogą lotniczą, a w 90 proc. przypadków koszty pokrywa budżet państwa.

Mjr Dagmara Bielec z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wyjaśnia Onetowi, że działania związane z wydalaniem cudzoziemców naruszających prawo prowadzone są od dawna, zgodnie z Ustawą o cudzoziemcach. Zauważa jednak, że ostatnio zostały one nasilone z powodu rosnącej liczby obcokrajowców w Polsce i - związanej z tym - większej liczby popełnianych przez nich przestępstw.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 224 kontrole zakończone decyzją o przymusowym powrocie cudzoziemców. W tym roku takich przypadków było już ponad 30. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Gruzji – 88 osób, następnie Ukrainy – 80, Białorusi – 17 oraz Mołdawii – 9. Każdy z tych cudzoziemców odbywał karę pozbawienia wolności za przestępstwa takie jak pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy, prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu, spowodowanie wypadków, kradzieże czy rozboje.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Polecane wideo

Najwyższy człowiek świata dostał nowe buty. Mają rozmiar 60!
Najwyższy człowiek świata dostał nowe buty. Mają rozmiar 60! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie