Polskie społeczeństwo się starzeje, a kobiety nie chcą rodzić dzieci. Smutna prognoza GUS na najbliższe lata

Przyszłość naszego społeczeństwa nie wygląda dobrze. O jakich tendencjach mowa?
Polskie społeczeństwo się starzeje, a kobiety nie chcą rodzić dzieci. Smutna prognoza GUS na najbliższe lata
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/43276846411996442)
06.09.2023

Główny Urząd Statystyczny opublikował „Prognozę ludności na lata 2023-2060”. Jedną z wyraźnie widocznych tendencji jest postępujący proces starzenia Polaków. Inna kwestia to niska dzietność.

Zobacz także: Na czym polega masterdating? Właśnie zdobywa wielką popularność na całym świecie

Prognoza ludności na lata 2023-2060

Z opublikowanej prognozy GUS możemy wyciągnąć same smutne wnioski. Pierwszy z nich mówi, że do 2060 roku znacząco zmniejszy się liczba ludności. Scenariusz główny zakłada spadek do 30,4 milionów osób. Druga rzecz to założenie, że Polacy powinni spodziewać się postępującego procesu starzenia się społeczeństwa. Będzie to zauważalne poprzez widoczny spadek liczby dzieci i młodzieży oraz wzrost liczby 65-latków w społeczeństwie. Po trzecie, GUS prognozuje dalszy spadek liczby urodzeń, co jest związane ze spadkiem liczby kobiet w wieku prokreacyjnym. Na stronie radiozet.pl czytamy także:

GUS podkreśla, że żaden ze scenariuszy prognozujących współczynniki dzietności do 2060 roku nie przewiduje poziomu zakładającego tzw. zastępowalność pokoleń. Jest to stan demograficzny, który umożliwia utrzymanie liczebności ludności na tym samym poziomie. Dzięki stałemu wskaźnikowi liczba urodzeń i zgonów jest wówczas bardzo zbliżona, a młodsze pokolenie zastępuje starsze bez zauważalnego ubytku.

Prognozy napawają Was niepokojem?

Zobacz także: To jedno z najbardziej tajemniczych imion. Nosiła je słynna mitologiczna księżniczka

Źródło: radiozet.pl 

Polecane wideo

Wiemy, co mówi o Tobie pierwsza litera imienia
Wiemy, co mówi o Tobie pierwsza litera imienia - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 3.5 / 5
gość (Ocena: 1) 07.09.2023 10:22
trzeba patrzeć globalnie a nie lokalnie - jakby nie patrzeć ciągle na planecie nas przybywa, już niebawem będzie 10 miliardów ludzi, i tak o połowę przynajmniej za dużo
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 06.09.2023 08:43
I dobrze, ludzi i tak jest za dużo na świecie. Nie rozumiem dlaczego niektórzy mają obsesję na tym punkcie. Polaków ubędzie, przyjadą w ten rejon inni, normalna kolej rzeczy
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie