Rejestr ciąż wchodzi w życie. Co w praktyce oznacza dla Polek?

Ten projekt od początku budził niesmak i kontrowersje.
Rejestr ciąż wchodzi w życie. Co w praktyce oznacza dla Polek?
Fot. pexels
05.10.2022

Z dniem 1 października lekarze w Polsce mają obowiązek wpisać informację o ciąży pacjentki do Systemu Informacji Medycznej. Kobiety obawiają się, że w praktyce będzie to niebezpieczne dla nich narzędzie kontroli. 

Zobacz także: To żeńskie imię jest bezkonkurencyjne. Bije w Polsce wszystkie rekordy popularności

Obowiązkowy rejestr ciąż w Polsce

Z dniem 1 października 2022 roku w życie wszedł obowiązkowy rejestr ciąż. Rozporządzenie zostało podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w czerwcu br. Na jego mocy w ministerialnym Systemie Informacji Medycznej będą się znajdować dane dotyczące zarejestrowanych ciąż. Według tego, co twierdzi resort zdrowia, zadaniem nowych przepisów będzie poszerzenie zgromadzonych w systemie informacji o udzielanych świadczeniach zdrowotnych. Wprowadzając w życie nowe przepisy, władze chcą usprawnić pracę medyków poprzez zapewnienie większej przejrzystości dokumentacji. Dodatkowo, ich intencją jest działanie dla dobra kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Polki się jednak z tym nie zgadzają. Trudno się im dziwić. Te działania władz budzą niepokój kobiet. Niektóre pacjentki boją się, że w skrajnych sytuacjach w razie poronienia będą musiały ponieść konsekwencje…

Uzasadniony niepokój Polek

Kiedy weźmiemy pod uwagę rygorystyczne prawo aborcyjne w Polsce, obawy o to, że obowiązkowy rejestr ciąż ma być narzędziem kontroli, wydają się być uzasadnione. Co prawda, przedstawiciele organów ścigania mają mieć dostęp do systemu rejestracji ciąż jedynie w „wyjątkowych przypadkach”. Polki boją się jednak, że informacje zawarte w SIM zostaną wykorzystane, aby pociągnąć je do odpowiedzialności karnej.

Niedawno pisaliśmy o tym, że Francja wprowadza tabletki „dzień po” za darmo i bez recepty dla kobiet poniżej 26. roku życia. Tymczasem nasz kraj nie dba o swoje obywatelki w podobny sposób, a zamiast tego wprowadza przepisy, które wywołują jedynie ich lęk i obawy.

Zobacz także: Tabletka „dzień po” bezpłatna we Francji. To nie jedyna zmiana w przepisach w tym kraju

Źródło: www.glamour.pl

Polecane wideo

5 ubrań, które kobiety podobno kupują najczęściej
5 ubrań, które kobiety podobno kupują najczęściej - zdjęcie 1
Komentarze (49)
Ocena: 4.59 / 5
Nutella (Ocena: 5) 11.10.2022 15:09
Na szczęście nie planuję dzieci. W ogóle mieć dzieci w dzisiejszych czasach to jakaś masakra a przede wszystkim to nawet te dzieci nie należą do rodziców tylko do Państwa. W d.. miałabym takie coś, dlatego podziękuję
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.10.2022 05:59
Czytałam ostatnio wywiad z perinatologiem(nie pamiętam nazwiska) I on powiedzial, że niektórzy lekarze nie informują pacjentek w ciąży że płód ma jakieś wady. Później jest szok że jak to, wszystko miało być ok. Szczerze mówiąc zmroziło mnie jak to przeczytałam. Czy ktoś z was słyszał o takiej praktyce? I mówił jeszcze że pacjentki które w miarę wcześnie dowiadują się o takich wadach po prostu znikają i kropka (to już wiadomo dlaczego).
zobacz odpowiedzi (1)
Ijaaaa (Ocena: 1) 07.10.2022 10:21
Oznacza to, iż nie będziecie mogły się sypać bez oporu i ograniczeń/konsekwencji.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 07.10.2022 00:33
To,ze czas spier***** z tego syfiastego kraju pod każdym już względem
zobacz odpowiedzi (1)
mmm (Ocena: 5) 06.10.2022 10:59
New World Order- World Economic Forum- jezeli znasz angielski to poczytaj. Nic nie ukrywają. Teorie spiskowe już nie są teoriami ani nie są spiskowe.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie