Tego produktu już niedługo może zabraknąć w sklepach. Znamy powód

Wysokie ceny gazu i prądu skutecznie niszczą kolejne przedsiębiorstwa.
Tego produktu już niedługo może zabraknąć w sklepach. Znamy powód
Fot. Unsplash.com
10.08.2022

Mleko to jeden z podstawowych surowców, na którym opiera się gospodarka naszego kraju. Wykorzystuje się je do produkcji wielu towarów takich jak sery i jogurty. Czy mleko podzieli los cukru i stanie się towarem deficytowym, a co za tym idzie kosmicznie drogim? Niestety, wszystko na to wskazuje.

Zobacz także: Ile będzie kosztował chleb jesienią?

Mleka niebawem może zabraknąć na sklepowych półkach

Branża mleczarska zwraca uwagę na fakt, że wysokie ceny gazu i prądu skutecznie niszczą kolejne przedsiębiorstwa. Związek Polskich Przetwórców Mleka wydał stosowne oświadczenie, w którym poruszył zasadniczy problem:

Mleko nie może czekać kilku dni na przetworzenie […]. Ograniczenie dostaw energii i gazu spowoduje przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów.

Problem z mlekiem będą mieli nie tylko konsumenci, lecz także dostawcy. Może dojść do sytuacji, w której surowiec będzie trzeba zutylizować. W opublikowanym materiale napisano:

Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy – producenci mleka, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany. Wtedy pojawi się problem co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska mogą być opłakane.

Branża mleczarska apelowała do rządu o wprowadzenie zmian. Ich apel nie doczekał się jednak odpowiedzi do tej pory. Możemy o tym przeczytać w oświadczeniu:

Zaproponowaliśmy zmiany w zasadach określonych w rozporządzeniach Rady Ministrów, co do ustalania ilości dostarczanej energii dla zakładów w przypadku wystąpienia konieczności zmniejszenia dostaw. […] Nasza propozycja uwzględniała zarówno potencjalną zmianę sytuacji energetycznej w kraju, jak też realne potrzeby zakładów przetwórczych. Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasz apel.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: Które produkty zdrożeją lada moment tak mocno, jak cukier? Już teraz kup zapas

Polecane wideo

10 najbogatszych ludzi na świecie. Ile miliardów ma na koncie lider rankingu?
10 najbogatszych ludzi na świecie. Ile miliardów ma na koncie lider rankingu? - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 3.93 / 5
Panek (Ocena: 5) 11.08.2022 13:43
Polscy rolnicy wylewacja bo Unia karze, unijni produkują mniej bo ludzie i tak zapłacą bo nam ichny rząd kazał wylać, interes koncernów i zagranicznych inwestorów się kręci a polaczki płacą na to, i wierzą, że to Putina wina. My się tylko prosimy o to żeby nas okradac, i o biedę.... To ja mam łaskawie dają.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.08.2022 08:23
u mnie w biedronce wczoraj pusta paleta po mleku stała..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.08.2022 05:21
Chcieliście PiSu to macie PiS
zobacz odpowiedzi (1)
Nutella (Ocena: 1) 10.08.2022 15:35
Może niech ludzie zaczną kupować mleko od rolników a nie produkt mlekopodobny z marketów
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 10.08.2022 13:58
No to będzie ale jednak nie będzie bo go będą wylewać, nie siejcie propagandy. Tyle mleka w Polsce, że mleczarnie nie odbierają nadwyżki.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie