Już wkrótce trzecia edycja Festiwalu Win Polskich i Produktów Regionalnych

13 sierpnia Zamość po raz kolejny zmieni się w stolicę polskiego wina.
Już wkrótce trzecia edycja Festiwalu Win Polskich i Produktów Regionalnych
29.07.2022

Roztocze słynie zarówno z wyśmienitej kuchni, jak i z bogatych tradycji winiarskich sięgających średniowiecza. W połowie sierpnia b.r., w Zamościu odbędzie się po raz kolejny jeden z największych w kraju festiwali polskich win i produktów regionalnych. Wydarzenie uświetni koncert Kasi Kowalskiej.

Degustacje win, sad owocowy i laboratorium smaku i zapachu na Rynku Wielkim w Zamościu

W festiwalu weźmie udział 11 winiarzy z  Roztocza i Lubelszczyzny. Na odwiedzających będzie czekało kilkadziesiąt win gronowych i z owoców.

Po raz pierwszy część Rynku Wielkiego zamieni się w owocowy sad. Uczestnicy festiwalu będą mogli zrelaksować się w cieniu wiśni, jabłoni i gruszy lub pooglądać gotowanie na żywo w wykonaniu jednego z najlepszych roztoczańskich kucharzy – Marcina Sikory.

W tym roku do wydarzenia przyłączyły się również okoliczne restauracje, które na czas festiwalu opracowały specjalne menu, do którego dobrano regionalne wina. Restauratorzy
i sommelierzy w ten sposób zachęcają gości do degustacji i rozmów na temat tajników sztuki łączenia win z potrawami, czyli tzw. „food & wine paringu”.

W strefie produktów regionalnych będzie możliwość skosztowania m.in. lokalnych serów, miodów, kiszonek, chlebów i ciast. Stałym elementem wydarzenia jest natomiast Laboratorium Smaku i Zapachu, gdzie można sprawdzić co składa się na smak i zapach danego wina.

- "W poszukiwaniu prawdziwego smaku" to festiwal, który na dobre wpisał się w cykl wydarzeń organizowanych co roku w Zamościu. Cieszy nas, że z każdą edycją zyskuje większą grupę fanów. Polskie wina choć są coraz popularniejsze to wciąż trudno dostępne ze względu na stosunkowo niewielką produkcję w porównaniu do topowych, europejskich krajów winiarskich. Wina owocowe
i gronowe z Roztocza powstają według tradycyjnych receptur i nawiązują do wszystkiego co najlepsze w polskich tradycjach winiarskich. A dzięki festiwalowi mamy możliwość poznania większość winiarzy z tego regionu i ich wyrobów w ciągu jednego dnia. To świetny pomysł na weekendowy wyjazd
dla wszystkich wielbicieli win i kuchni regionalnych, również dla tych, którzy do tej pory nie mieli okazji się z nimi zetknąć -
zaprasza Wioletta Wilkos, prezes Fundacji Winiarnie Zamojskie.

Dlaczego warto odwiedzić Zamość i Roztocze?

Roztocze to malowniczy region na południowo-wschodnim krańcu Polski, który rozciąga się przez województwa lubelskie i podkarpackie aż do Lwowa. Dzięki dużemu nasłonecznieniu i licznym wzniesieniom terenu nazywany jest „Polską Toskanią”. Choć historycznie z winem w Polsce najbardziej kojarzy się Polakom woj. lubuskie to warto wiedzieć, że tradycje winiarskie na Roztoczu sięgają już średniowiecza. To jeden z najcieplejszych regionów w naszym kraju, dlatego to doskonały teren do zakładania winnic. Na tę chwilę jest ich już kilkanaście* i z roku na rok ta liczba systematycznie wzrasta. Winnice są położone na wzgórzach, z których można podziwiać malowniczą okolicę. Winiarze chętnie oprowadzają po swoich włościach, opowiadając przy tym wspaniałe historie nie tylko o winie.

Ten wyjątkowy mikroklimat sprawił, że jest to doskonała przestrzeń do uprawy winorośli i owoców. Roztocze od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce największych producentów porzeczek, agrestu
i malin w Polsce, z których m.in. wytwarzane są regionalne, wysokiej jakości wina owocowe. Wśród win gronowych najpopularniejsze szczepy to m.in. johanniter, riesling, regent, seyval blanc i solaris. A jeśli mówimy o owocach warto wspomnieć o winach owocowych, które są odpowiedzią na trendy konsumenckie.

Czy wiesz, że według danych rynkowych wino jest najszybciej rozwijającym się segmentem wśród alkoholi w Polsce?

Bez dwóch zdań najsilniejszym trendem w tej kategorii to wina musujące, a także te o niskiej zawartości alkoholu. Polskie wina owocowe są odpowiedzią na najpopularniejsze food trendy. To produkty, wytwarzane regionalnie, ekologicznie, a do tego każda butelka powstaje dzięki osobistemu staraniu winiarza, który dogląda wino na każdym etapie produkcji. - Według dostępnych badań rynkowych Polacy uważają krajowe owoce za najlepsze. Doceniają też rodzime tradycje produkcji alkoholi więc chętnie wspierają regionalne produkty. Warto podkreślić, że polskie owoce mają bardzo zbliżone właściwości do winogron: intensywną barwę, bogaty aromat, zbalansowany świeży smak, kwasowość i delikatną naturalną słodycz - wyjaśnia Zuzanna Amarante, Ambra Brands.

Festiwal "W poszukiwaniu prawdziwego smaku" to jednocześnie promocja i wsparcie dla rozwoju polskiego winiarstwa oraz regionalnych produktów z Roztocza. Impreza zostanie zakończona wieczornym koncertem fantastycznej artystki – Kasi Kowalskiej.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Winiarnie Zamojskie oraz miasto Zamość. Więcej informacji o Festiwalu na stronie: https://wposzukiwaniuprawdziwegosmaku.pl/index.html

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie