Będzie czwarta dawka szczepionki na COVID-19. Kto ją otrzyma?

Akcja szczepień rusza już dzisiaj.
Będzie czwarta dawka szczepionki na COVID-19. Kto ją otrzyma?
Fot. Pexels.com
22.07.2022

W ostatnich miesiącach temat koronawirusa zdecydowanie przycichł, by nie powiedzieć, że praktycznie zniknął z mediów. Niestety Światowa Organizacja Zdrowia wciąż nie ogłosiła końca pandemii, a teraz wirus znów daje o sobie znać, o czym świadczą rosnące przypadki nowych zakażeń. 

Zobacz również: Przechorowałaś koronawirusa? Ta dolegliwość może męczyć Cię nawet przez następny rok

W związku z tymi niepokojącymi statystykami powrócił temat szczepionki na koronawirusa. Do tej pory lekarze rekomendowali w sumie trzy dawki preparatu – dwie standardowe, oraz tzw. booster, czyli dawkę przypominającą. Jednak teraz okazuje się, że to może być za mało. Głos w sprawie zabrał minister zdrowia, który zapowiedział szczepienia czwartą dawką. Kto ją otrzyma? 

Koronawirus. Będzie czwarta dawka szczepionki na COVID-19 

To już pewne – w Polsce odbędzie się szczepienie czwartą dawką przeciwko koronawirusowi. Akcja rusza już dzisiaj, czyli w piątek 22 lipca. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na konferencji prasowej, kto będzie mógł zgłosić się do punktu szczepień po swoją dawkę preparatu. 

Od piątku 22 lipca dopuszczamy szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób od 60. do 79. roku życia, a także osób powyżej 12. roku życia z obniżoną odpornością. 

Jak wyjaśniał szef resortu, obie grupy pacjentów będą mogły przyjąć kolejną dawkę preparatu, jeśli od zaszczepienia pierwszym boosterem minęło 120 dni. Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska dodał, że po czterech dawkach szczepionki na COVID-19 ochrona przed hospitalizacją sięga 80 proc. 

Minister zdrowia poinformował też, kiedy możemy spodziewać się szczytu zachorowań. 

Szczyt letniej fali może nastąpić w okolicach połowy lub drugiej połowy sierpnia i poziom, którego się spodziewamy to ok. 8-10 tys. zakażeń. Charakterystyka tej szóstej fali jest inna od poprzednich  

- mówił Niedzielski, wyjaśniając, że chodzi o mniej hospitalizacji i ciężkich przypadków zachorowań. 

Zobacz również: Niektórzy nigdy nie zachorują na koronawirusa. Dlaczego? Naukowcy rozpoczynają badanie

Polecane wideo

3 znaki zodiaku stworzone do małżeństwa. To idealni kandydaci na męża
3 znaki zodiaku stworzone do małżeństwa. To idealni kandydaci na męża - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 2.85 / 5
Nutella (Ocena: 1) 24.07.2022 13:57
Nie wzięłam i nigdy nie wezmę tej trucizny. Mam kilka przykładów z rodziny i otoczenia jak sobie dogodzili tym "wspaniałym" eliksirem. Kobieta 40+ kilka dni po 1 dawce przestała chodzić, na szczęście rehabilitacja sprawiła, że wstała z wózka ale nie chodzi już tak jak wcześniej, zostały uszkodzone jakieś dwa nerwy i już nigdy nie będzie chodzić jak zdrowy człowiek, Kobieta 60 lat - po 2 dawkach w kilka miesięcy zrobił się nowotwór na piersi, badała się ciągle i wcześniej było ok, Chłopak 25 lat po szprycy zaczął strasznie chorować na stawy i ciągle musi brać zwolnienie z pracy, Dziewczyna 32 lata od kilku lat miała malutkiego niegroźnego guzka na tarczycy, po 2 dawkach urósł tak, że trzeba wycinać kawałek tarczycy, Mężczyzna ok 40 lat - po szprycy dostał udaru i jest w połowie sparaliżowany, nie może pracować. Jeszcze kilka osób po szprycach zmarło bądź baaardzo ciężko przeszło covid. Z czasem zapewne takich osób będzie więcej. A więc szczepcie się na zdrowie
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.07.2022 02:59
Środkowy palec dla szczepionki, PiSu i Klausa Szwaba.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 23.07.2022 00:54
A szczepcie się nawet i 10 dawką, znowu strasznie żeby nie jechać na wakacje? Nie damy się na to nabrać
odpowiedz
(Ocena: 5) 22.07.2022 15:29
Nigdy nie wezme szczepionki na covid ani nie pozwole zaszczepic tym syfem mojej corki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.07.2022 12:30
A niech sie szczepia jak lubia. Tylko niech uslysze ze znowu beda maski w sklepach, czy przestrzeni publicznej, to ide od razu protestowac. Mam tego dosc!
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie