„Prawdziwy Janusz na polskiej plaży”. Ten ważny filmik pokazuje gorzką prawdę o nas samych

Okazuje się, że to właśnie pan z wąsem jest wzorem do naśladowania. Dlaczego?
„Prawdziwy Janusz na polskiej plaży”. Ten ważny filmik pokazuje gorzką prawdę o nas samych
Fot. YouTube.com/ WFOŚiGW w Gdańsku
08.07.2022

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, kim jest “typowy Janusz”. W ostatnich latach takimi słowami określa się mężczyznę w średnim wieku, najczęściej z piwnym brzuszkiem, obowiązkowym wąsem i wątpliwym stylem ubierania się (tak, mamy na myśli skarpetki do sandałów). “Typowy Janusz” stał się uosobieniem grubiaństwa i obciachu. 

Zobacz również: Gust muzyczny Polaków zależy od wykształcenia. Kto słucha klasyki, a kto disco polo?

To właśnie “typowy Janusz” został bohaterem najnowszej kampanii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Ale ten przewrotny filmik pokazuje, że to wcale nie on powinien mieć powody do wstydu. Jest zupełnie odwrotnie. 

„Prawdziwy Janusz na polskiej plaży”. Filmik podbija Sieć 

"Prawdziwy Janusz na polskiej plaży" to krótki, bo zaledwie 45-sekundowy filmik, który tylko na pierwszy rzut oka wydaje się zabawny. W rzeczywistości niesie ze sobą ważne, a przy tym bardzo gorzkie przesłanie. 

Bo owszem, stereotypowy Janusz serwuje nam cały repertuar swoich przywar - są więc wąsy, są skarpetki do sandałów, parawaning i jedzenie własnych kanapek na plaży. Jednak pod koniec okazuje się, że to właśnie Janusz jest bohaterem tej historii. 

Kampania zwraca uwagę na problem, z którym z jakiegoś powodu wciąż nie możemy sobie poradzić jako społeczeństwo, czyli na zaśmiecanie. Nie tylko plaż i nie tylko w okresie wakacyjnym. Śmiecimy wszędzie i robimy to na potęgę. Wychodzimy z założenia, że publiczne = nie nasze, więc pozostawiane przez nas odpadki przestają być naszym problemem. A jest zupełnie odwrotnie - stają się problemem nas wszystkich. 

Filmik wyjątkowo przypadł do gustu internautom, którzy zazwyczaj sceptycznie podchodzą do tego typu kampanii. 

Szanuję, na propsie. W każdym dużym mieście przydałaby się taka kampania. Bo syf nie tylko na plaży jest obciachowy. Ale też na trawnikach miejskich, ulicach, placach zabaw czy rynkach miast. 

Spot zasługuje na łapkę w górę, komentarz i udostępnienie dalej! Dobrze wydane pieniądze w słusznej sprawie. Powinno lecieć w kinach przed filmami. 

Pierwszy raz widzę kampanię społeczną, która nie dość, że nie jest cringe’owa, to jeszcze niesie słuszne przesłanie. Nie sądziłem, że tego dożyję. 

Będąc w ostatnim sezonie na grzybach w środku lasu było więcej śmieci niż runa leśnego, to jest dramat. Polska śmieciami stoi. 

Janusz z zasadami. Posprzątać po kimś bez poklasku i selfie jest bezcenne. 

Od dziś Janusz - to brzmi dumnie! Taki nasz powiatowy superbohater w podkoszulku zamiast peleryny. Dobry spot 

- pisali komentujący na YouTubie. 

A wy jak oceniacie powyższy filmik?  

Zobacz również: „W wakacje gościłam u siebie obcokrajowca. Patrząc na zachowanie rodaków paliłam się ze wstydu”

Polecane wideo

Jak mieszkają Polacy? IKEA pokazuje wnętrza polskich domów
Jak mieszkają Polacy? IKEA pokazuje wnętrza polskich domów - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.07.2022 17:59
Podoba mi się :D już od pierwszego ujęcia jak gówniażeria śmieje się z typa, a sama ma syf wokol siebie... ale że całość poszła w taki temat - PIĘKNE! :D (najpierw obejrzałam, potem przeczytałam :P)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie