8 lat na zmiany. Czy zdążymy w walce z katastrofą klimatyczną?

Pandemia, a teraz wojna na Ukrainie pokazują, jak ważne jest dla nas środowisko, a walka o nie powinna stać się priorytetem nas wszystkich.
8 lat na zmiany. Czy zdążymy w walce z katastrofą klimatyczną?
Fot. Unsplash (Markus Spiske)
25.06.2022

Kraje UE muszą odtworzyć 20% zniszczonych naturalnych ekosystemów lądowych i morskich do 2030 roku, zadecydowała Komisja Europejska. WWF od lat zabiegał, aby Unia Europejska poważnie odpowiedziała na kryzys klimatyczny i niebezpieczną dla nas wszystkich degradację środowiska. 22 czerwca Komisja Europejska przedstawiła konkretne propozycje prawne potwierdzające, że odbudowa przyrody to nasze jedyne narzędzie w walce z katastrofą klimatyczną.

Pandemia, a teraz wojna na Ukrainie pokazują, jak ważne jest dla nas środowisko, a walka o nie powinna stać się priorytetem nas wszystkich. Dbając o klimat i środowisko naturalne, jesteśmy niezależni energetycznie od dostawców paliw kopalnych, dodatkowo przyroda daje nam około 60% globalnego PKB. Dbając o przyrodę, dbamy o przyszłe pokolenia.

- Bardzo cieszy mnie decyzja Komisji Europejskiej. Zabiegaliśmy o nią od bardzo wielu lat. Odbudowa dzikiej przyrody, zrównoważone rolnictwo i naturalne, nieuregulowane rzeki, to wielka szansa dla Polski - dla nas jako społeczeństwa i dla naszej gospodarki. Ograniczenie strat związanych z klęskami żywiołowymi, odbudowa i ochrona cennych przyrodniczo zakątków naszego kraju jako impuls rozwoju turystyki i zdrowego życia naszych mieszkańców. Zdrowie i konkurencyjne produkty żywnościowe to spokojna przyszłość naszych dzieci i wnuków oraz wspaniały towar eksportowy do Europy i na rynki światowe - tłumaczy Mirosław Proppe Prezes Fundacji WWF Polska.

Przełom w walce z katastrofą klimatyczną

Wniosek ustawodawczy Komisji Europejskiej to pierwszy ważny akt prawny UE dotyczący różnorodności biologicznej od czasu dyrektywy siedliskowej z 1992 r. To zdecydowana próba zatrzymania degradacji środowiska i odwrócenia zmian klimatu, które wszyscy coraz bardziej odczuwamy. WWF wzywa do pilnego przyjęcia i wdrożenia proponowanych zmian przez Parlament Europejski i Radę UE.

- Po kilku opóźnieniach i dziesięcioleciach nieudanych obietnic czas na powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej. Czas na prawnie wiążące cele dotyczące zachowania i odtworzenia przyrody. To ważny dzień dla każdego, kto rozumie jaką wartość mają zasoby przyrodnicze. Będzie to pierwszy duży akt prawny dotyczący różnorodności biologicznej od czasu, gdy trzy dekady temu przedłożono dyrektywę ptasią i siedliskową. Intensywna produkcja rolna, budownictwo, wydobywanie, nadmierna eksploatacja złóż, inwazyjne gatunki obce, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu to główne czynniki utraty różnorodności biologicznej. Aby im przeciwdziałać, potrzebne są skoordynowane działania angażujące wszystkich interesariuszy - wyjaśnia Ewa Chodkiewicz Dyrektorka Działu Ochrony Przyrody WWF Polska.

- Kompleksowe podejście obejmuje obszar całej Europy – w tym miast, pól uprawnych i środowisk morskich, rzek, lasów. Według Europejskiej Agencji Środowiska w 2021 r. tylko 15% siedlisk miało dobry stan ochrony. Zachowanie i odtworzenie zasobów przyrodniczych ma zasadnicze znaczenie, jeśli Europa chce myśleć serio o osiągnięciu ambitnych celów klimatycznych. Zdrowe i odporne ekosystemy pomagają łagodzić ocieplenie, zapobiegać klęskom żywiołowym i przyczyniają się do bezpieczeństwa żywnościowego. Są również niezbędne dla gospodarki europejskiej. Są ważne dla każdego z nas – dodaje Ewa Chodkiewicz, WWF Polska.

Okno na zmiany bardzo szybko się zamyka

Czasu na dostosowanie się do realiów kryzysu klimatycznego jest coraz mniej. Jakie narzędzia do walki z suszami, powodziami i falami upałów daje nam wniosek Komisji Europejskiej?

Określa kluczowy cel - odbudowę 20% przyrody obszaru lądowego i morskiego UE do 2030 r., a także zobowiązania w zakresie odtworzenia siedlisk przyrodniczych w określonym czasie, obejmujące ekosystemy lądowe, przybrzeżne, słodkowodne i morskie. Mają one potencjał poprawy stanu przyrody na dużą skalę.

Duże znaczenie mają również cele dotyczące odbudowy ekosystemów rolniczych i leśnych. Zobowiążą one państwa członkowskie do przywrócenia wrażliwych gatunków i ich siedlisk na terenach lądowych i morskich, które są obecnie zbyt intensywnie eksploatowane. Dotychczas presja przemysłu skutecznie opóźniała takie działania.

Ponadto państwa członkowskie będą musiały sporządzić krajowe plany odbudowy zawierające kluczowe elementy dotyczące tego, co należy odbudować, gdzie i jak to sfinansować.

Zostało nam 8 lat

Proponowane przez Komisję Europejską prawo to ogromna szansa na odbudowanie przyrody, zanim kryzys klimatyczny i degradacja środowiska całkowicie wymkną się spod kontroli. Przywrócenie ekosystemów, takich jak torfowiska, lasy i łąki oraz trawy morskie, może pomóc w ograniczeniu emisji CO2 i zniszczeń spowodowanych spalaniem milionów ton węgla każdego roku. Potrzeba działania jest pilna, a odbudowa ekosystemów i radykalne działania ochronne na rzecz naszego środowiska nie mogą być przesunięte poza rok 2030. Najbliższe 8 lat musi być punktem zwrotnym, aby skierować przyrodę na ścieżkę odbudowy zanim będzie za późno.

- Raport Living Planet WWF pokazuje, że przez całe moje życie liczebność populacji dzikich zwierząt na świecie zmalała o niemalże 70%. To oznacza, że w ciągu mojego życia, gdy ja zdobywałem doświadczenie i rozwijałem się, z każdych 10 dzikich zwierząt, jakie poznawałem w filmach Attenborough i w opowiadaniach pana Sumińskiego w "Zwierzyńcu" zostały do dziś już tylko 3. To porażająca świadomość, do czego doprowadziliśmy poprzez niepohamowaną zachłanność i poczucie bezkarności w świecie - komentuje Mirosław Proppe, prezes WWF Polska.

Ważny krok, ale to dopiero początek. Czego brakuje?

Wniosek Komisji Europejskiej potrzebuje udoskonaleń, WWF będzie przekonywał i wspierał Parlament Europejski oraz radę UE do wprowadzenia do wniosku innych bardzo ważnych elementów odbudowy przyrody takich jak:

Poprawa nieskutecznych procedur wspólnej polityki rybołówstwa w zakresie minimalizowania szkodliwych skutków połowów. Aktualne cele w zakresie odbudowy mórz są w praktyce niewykonalne.

Chociaż pozytywne jest to, że istnieje osobny artykuł na temat rekultywacji rzek i terenów zalewowych, prawo powinno zawierać określone ilościowo i określone w czasie cele usuwania sztucznych barier na rzekach. Państwa członkowskie powinny być zobowiązane do przywrócenia do 2030 r. 15% swobodnie płynących rzek (178 000 km), a także do przywrócenia obszarów zalewowych.
Należy wzmocnić cele dotyczące ponownego nawadniania torfowisk, tak aby większy udział torfowisk użytkowanych rolniczo był nawadniany bez możliwości skorzystania z luk prawnych.

Osuszane torfowiska odpowiadają za 5% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE, więc prawo dotyczące odbudowy przyrody musi zawierać zdecydowane cele dotyczące ponownego nawadniania torfowisk, aby zapewnić absorbcje węgla zamiast jego emisji.

Należy wzmocnić egzekwowanie i właściwe monitorowanie wykonania wytycznych, zapewniając sprawiedliwy wkład każdego państwa członkowskiego w realizację nowego prawa.

Różnorodność biologiczna to zachowanie życia na ziemi, zachowanie równowagi łańcucha życia. Z kolei zrównoważone rolnictwo i rybołówstwo są sposobem na to, aby być niezależnymi i bezpiecznymi żywnościowo.

Mat. prasowe

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.

Polecane wideo

Waga i wzrost najpopularniejszych modelek na świecie
Waga i wzrost najpopularniejszych modelek na świecie - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3.4 / 5
Anna (Ocena: 5) 19.07.2022 15:33
Ratunku juz nie ma , ludzkosc NIC sie nie nauczyla , przeciez po to ta pandmia i wojna byly / sa, aby ludzie sie w koncu opamietali , ale nic z tych rzeczy sie nie stalo . Pandemia byla po to aby ludzi zatrzymac , ale ludzie woleli 10 dawek przyjac czego co nie jest zbadane , aby tylko mogli podrozowac i wchodzic do sklepow , ludzie mieli nie przyjmowac kolejncz i kolejnych dawek! ludzie mieli siedziec w domu , nie mieli podrozowac , ale gdzie tam woleli isc po szczepionke aby tylko moc leciec samolotem , to nic ze mieli pelno przeciwcial , bo i tak juz wiekszosc to przechorowala , to po jaka cholere sie szczepili? ale podroz, zakupy i hierkonsumcjonizm najwazniejszy , czy tu nikt nie widzi o co chodzi??? oczywiscie ludzie dalej nie polapali sie o co chodzi , wiec zdecydowano sie wywolac wojne , dopiero zatrzymanie surowcow z Rosji zahamuje ludzkosc , nie bedzie paliwa , nie bedzie wegla , to w koncu ludzie usiadna na dupie , tylko tak mozemy zahamowac emosje CO2. Ludzie za duzo smiecia , wyrzucaja i marnuja , mamy coraz wiecej anomalii pogodowych ale do ludzi oczywiscie nic nie trafia , zawlaja wine na cykle sloneczne i na wulkany , na wszystko tylko nie na siebie. Pomoc Ukrainie tylko w ten sposob mozemy ze nie kupimy surowcow od Rosji, to jest wszystko ugrane i Putin tu odgrywa role , jemu ja przypisali , jak sie ludzkosc nie pohamuje to nie bedzie mial wyjscia i uderzy dalej na zachod i nam nikt nie pomoze , bo cel ciagle jest nieosiagniety , mamy nie dopuscic do wzrostu globalnej temperatury o 1, 5 stopnia C. To byl cel od samego poczatku pandemii , teraz mamy nastepny akt , to jak sie potoczy zaleyz od nas
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 08.07.2022 23:15
Wyjście z UE. To komunistyczna agenda pedalstwa i marksizmu. Bolszewia pełną gębą
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 26.06.2022 13:54
Niech globaliści zaczną od siebie i przestaną się wozić odrzutowcami. A co do UE to jestem za wyjściem z tego komunistycznego eurokołchozu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.06.2022 00:26
Tak jasne wszystko wina Europy i to my mamy zmieniać wszystko bo tak każe unia. A popatrzcie na Indie i Chiny co tam jest za bu.rdel i syf!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie