Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie. Powstanie w nim Dom Siostrzeństwa

„To naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery”.
Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie. Powstanie w nim Dom Siostrzeństwa
Fot. Instagram.com (@dominikakulczyk)/materiały prasowe
06.06.2022

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, zdecydowała się kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. W domu noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa. Przyznawane będą w nim nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni. “Ten dom to własność całej ludzkości” – mówi Dominika Kulczyk, parafrazując słowa Marii Skłodowskiej-Curie. 

Zobacz również: Dziś rusza Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Rozda granty warte 1,5 mln zł

Bezcenny dla historii polskiej nauki budynek został wystawiony na sprzedaż. Istniało realne zagrożenie, że dziedzictwo polskiej noblistki zostanie bezpowrotnie utracone. Zakupem domu zainteresowani byli bowiem kupcy spoza Polski, dla których budynek stanowił jedynie wartość mieszkalną lub inwestycyjną. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dominika Kulczyk (@dominikakulczyk)

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Będzie Domem Siostrzeństwa

Dom Marii Skłodowskiej-Curie zdecydowała się kupić Dominika Kulczyk – Prezeska Kulczyk Foundation i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A. W domu noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa – miejsce spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy. Docelowo podparyski azyl noblistki ma się też stać miejscem, w którym przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni. 

Wcześniej budynek zostanie poddany rewaloryzacji. Pierwsze ekspertyzy zostały już wykonane. Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich planowane jest na 2025 rok.  

Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze 

- mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation. 

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem

Fot. materiały prasowe

Dom Siostrzeństwa planowany w domu noblistki to rozszerzenie Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy. Zainicjowana przez Kulczyk Foundation koalicja kobiet powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. 

Do Siostrzeństwa, oprócz Dominiki Kulczyk, należą m.in. Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko. Dziś Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Wybrane projekty mają służyć pomocy kobietom z Ukrainy i ich dzieciom. 

Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta w historii, która zdobyła Nagrodę Nobla. Polska fizyczka i chemiczka sięgała po nią aż dwukrotnie – jako jedna z zaledwie czterech osób na świecie. W tej czwórce jest też jedyną kobietą. 

W 1903 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 roku Noblem z chemii za odkrycie dwóch nowych pierwiastków – polonu i radu. 

Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, że ograniczenia nie istnieją. Pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą wskazywać kierunki, którymi przez dekady podążać będzie świat. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkiej zmiany 

- dodaje Dominika Kulczyk. 

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem

Fot. materiały prasowe

W 1906 roku w wypadku komunikacyjnym zginął Piotr Curie. 38-letnia wówczas Maria przejęła po mężu katedrę fizyki na Sorbonie, najstarszym uniwersytecie we Francji. Została tym samym pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. 

Dom Marii Skłodowskiej-Curie, który zakupiła Dominika Kulczyk, jest zlokalizowany w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. Miejscowość leży na zachód od stolicy Francji, w odległości około 15 kilometrów od Wersalu. Otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka L’Yvette. W odległości 600 metrów od nieruchomości znajduje się ostatnia stacja kolejki podmiejskiej RER, która pozwala na szybki dojazd do centrum Paryża. 

Dom ma 120 metrów kwadratowych, zbudowany został około 1890 roku. Budynkowi towarzyszy ogród o powierzchni około 900 metrów kwadratowych, w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Dom Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Wewnątrz zachowały się pierwotne elementy wystroju. 

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem

Fot. materiały prasowe

Materiały prasowe 

Zobacz również: Biznes, równość, menstruacja. Program Cykl Kariery chce zapewnić równość płci w miejscach pracy

Polecane wideo

Stylowy apartament Dawida Wolińskiego. Takiego wystroju nie ma chyba nikt w Polsce
Stylowy apartament Dawida Wolińskiego. Takiego wystroju nie ma chyba nikt w Polsce - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 19.07.2022 11:43
super pomysł! wszystkie jesteśmy siostrami, bez względu na kraj pochodzenia. wspierajmy się. w tych czasach to mega ważne.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 08.07.2022 23:00
Weź wyjaśnij kto to jest naukowczyni? To taka psycholoszka?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.06.2022 19:24
I bardzo dobrze. Francuzi by ten dom zrujnowali. Cieszę się, że nasi się ogarnęli. Tylko nie wiem, co mają do tego Ukrainki, bo o ile dobrze wiem, to w podobnym czasie dziadkowie tych "cudownych" Ukrainek mordowali z zimną krwią Polaków w Wołyniu j nie tylko
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie