Gigantyczna asteroida przeleci tuż obok Ziemi. Jest dwa razy większa niż najwyższy budynek na świecie

Czy grozi nam niebezpieczeństwo?
Gigantyczna asteroida przeleci tuż obok Ziemi. Jest dwa razy większa niż najwyższy budynek na świecie
Fot. iStock
26.05.2022

Asteroidy, zwane też planetoidami to ciała niebieskie o małych (jak na niepojętą dla nas skalę Wszechświata) rozmiarach. Ich średnica może wynieść kilka metrów, ale równie dobrze mogą osiągać wielkość ponad tysiąca kilometrów. Gdyby asteroida takich rozmiarów zderzyła się z Ziemią, byłaby to prawdopodobnie całkowita zagłada naszej cywilizacji.  

Zobacz również: Naukowcy obliczyli, kiedy na Ziemi zabraknie tlenu. Ile czasu zostało do zagłady?

Astronomowie pilnie śledzą ruchy tych ciał niebieskich w celu wypatrzenia ewentualnego zagrożenia. Jednym z nich jest asteroida o nazwie 7335 (1989 JA). Już jutro ta planetoida przeleci tuż obok Ziemi z gigantyczną prędkością. Czy grozi nam jakiekolwiek niebezpieczeństwo? 

Gigantyczna asteroida przeleci obok Ziemi. Czy coś nam grozi? 

Asteroida oznaczona symbolem 7335 (1989 JA) przeleci obok Ziemi już 27 maja 2022 roku. Minie naszą planetę z prędkością 76 tys. km na godzinę, podaje portal space.com. 

Zdaniem naukowców rozmiar tej planetoidy jest potencjalnie zagrażający Ziemi - eksperci z NASA określają obiekty tego typu mianem “Potentially Hazardous Asteroid”. Asteroida 7335 (1989 JA) ma średnicę wynoszącą ponad 1,8 km. To oznacza, że jest ponad dwukrotnie większa niż najwyższy budynek na świecie, czyli Burdż Chalifa, wieżowiec znajdujący się w Dubaju. Jego wysokość całkowita wynosi 828 m. 

Na szczęście z obliczeń naukowców wynika, że ludzkości nie grozi zagłada - a przynajmniej nie w związku z tą planetoidą. Obiekt przeleci obok Ziemi w odległości ok. 4 mln km. To dystans prawie 10 razy większy niż odległość między naszą planetą a Księżycem. 

NASA podkreśla jednak, że asteroida 7335 (1989 JA) będzie największą planetoidą, która w tym roku znajdzie się w pobliżu Ziemi. Kolejne bliskie spotkanie z tym obiektem nastąpi 23 czerwca 2055 roku. Wówczas jednak odległość między asteroidą a naszą planetą będzie jeszcze większy - będzie to dystans ok. 70 razy większy niż odległość między Ziemią a Księżycem. 

Zobacz również: Asteroida niemal zderzyła się z Ziemią. Astronomowie... niczego nie zauważyli

Polecane wideo

Skrajnie niekompatybilne znaki zodiaku. Są swoimi największymi wrogami
Skrajnie niekompatybilne znaki zodiaku. Są swoimi największymi wrogami - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 26.05.2022 13:44
Taki, niech rypnie w PiS.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie