Co zrobiliby Polacy, gdyby nasz kraj został zaatakowany? Zaskakujące wyniki sondażu

Kto wyjechałby za granicę, a kto zostałby walczyć?
Co zrobiliby Polacy, gdyby nasz kraj został zaatakowany? Zaskakujące wyniki sondażu
Fot. Pexels.com
06.04.2022

Minął już ponad miesiąc od agresji Rosji na Ukrainę. W tym czasie życie straciły tysiące Ukraińców, a miliony uciekły przed wojną. Szacuje się, że do Polski trafiło ok. 2,5 mln uchodźców, głównie kobiet i dzieci. 

Zobacz również: „Co zasiejesz, to zbierzesz”. Gruzińska jasnowidzka ostro o losach Putina i Rosji

Niemal cały świat apeluje o natychmiastowe zakończenie działań wojennych przez Rosjan, jednak na razie niestety nic na to nie wskazuje. Jednocześnie chyba wszyscy boją się eskalacji konfliktu oraz tego, że Rosja zaatakuje kolejne państwa. 

Dziennik “Rzeczpospolita” postanowił sprawdzić, jak Polacy zachowaliby się w obliczu agresji na nasz kraj. Kto zostałby bronić ojczyzny, a kto szukałby schronienia za granicą? Oto wyniki sondażu. 

Sondaż: Co zrobiliby Polacy, gdyby nasz kraj został zaatakowany? 

Jak czytamy, badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS. Respondentom zadano pytanie, które brzmiało: “Jakie działanie najpierw podjąłby/podjęłaby Pan/Pani w przypadku, gdyby Polska została zaatakowana przez obce państwo?”. W ankiecie wzięło udział tysiąc osób, które mogły wskazać trzy odpowiedzi. 

Co się okazało? Jak podaje “Rzeczpospolita” najwięcej, bo w sumie aż 50,3 proc. ankietowanych szukałoby schronienia wraz z bliskimi – 25,8 proc. za granicą, a 24,5 proc. w kraju. Kolejne 37 proc. badanych odpowiedziało, że starałoby się zabezpieczyć bliskich w miejscu zamieszkania. Jedna piąta respondentów utrzymuje, że zgłosiłaby się do walki w formacjach wojskowych, paramilitarnych lub sanitarnych, a 8,6 proc. czekałoby na powołanie. 5,1 proc. pytanych nie zrobiłoby nic, a 2,7 proc. odpowiedziało, że nie wiedziałoby, jak się zachować. 

Ze szczegółowych wyników badania dowiadujemy się, że na ucieczkę za granicę zdecydowaliby się przede wszystkim zwolennicy opozycji (42 proc.), kobiety (34 proc.), osoby w wieku 18-29 lat (57 proc.), mieszkańcy wsi (36 proc.) oraz osoby z licencjatem lub wyższym wykształceniem (33 proc.).  

Z kolei respondenci, którzy zostaliby walczyć to głównie mężczyźni (34 proc.), ludzie do 29. roku życia (34 proc.) oraz w wieku 40-49 lat, mieszkańcy małych ośrodków (do 50 tys. mieszkańców - 31 proc.) i osoby ze średnim wykształceniem (24 proc.). 

Co sądzicie o wynikach tego sondażu? 

Zobacz również: Dziwna zależność między I i II wojną światową, a atakiem na Ukrainę. Czy to przypadek?

SONDA
Co zrobiłabyś, gdyby Polska została zaatakowana przez obce państwo?
Co zrobiłabyś, gdyby Polska została zaatakowana przez obce państwo?

Polecane wideo

Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie
Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie - zdjęcie 1
Komentarze (93)
Ocena: 4.85 / 5
Pan shit (Ocena: 5) 13.11.2022 21:47
Ku.tasy krzywe trzeba walczyć!
odpowiedz
Palikot to debile (Ocena: 5) 13.10.2022 23:16
Mój komentarz został uznany za spam xddddddd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.07.2022 08:21
W sumie prawie 142%!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.07.2022 07:13
Ja jestem za rozstrzelaniem zdrajców na tym forum za nim uciekną za granicę i zanim wejdzie Rosja do Polski Zdrajców zawsze trzeba pierwszych zabić bo to najgorszy wróg jest
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 18.07.2022 00:35
Walczyłbym z agresorem za ten wspaniały kraj , za ludzi w nim mieszkających.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie