Rosyjska propaganda zaczyna się od najmłodszych lat. Tak 12-latka tłumaczy dzieciom agresję na Ukrainę

Rosyjskie dzieci słyszą, że zdjęcia wojny w Ukrainie tak naprawdę pochodzą... z gier komputerowych.
Rosyjska propaganda zaczyna się od najmłodszych lat. Tak 12-latka tłumaczy dzieciom agresję na Ukrainę
Fot. YouTube.com/Ingus
10.03.2022

Chociaż trudno to pojąć, nie wszyscy wierzą w informacje, jakie płyną z atakowanej przez Rosję Ukrainy. Mowa przede wszystkim o Rosjanach, którzy swoją wizję świata opierają praktycznie wyłącznie na propagandowych przekazach rządu. Władze Rosji tłumaczą, że “specjalna operacja wojskowa” w Ukrainie to konieczność, aby zapewnić swoim obywatelom pokój i bezpieczeństwo.  

Zobacz również: Patriarcha Rosji „wyjaśnił” wiernym atak na Ukrainę. Winne są „parady gejów”

Rosyjska machina propagandowa działa prężnie od wielu lat, a ingerencja w światopogląd obywateli zaczyna się już od najmłodszego wieku. Teraz rosyjskie ministerstwo edukacji postanowiło wyjaśnić dzieciom obecność żołnierzy w Ukrainie. Pomaga w tym 12-letnia dziewczynka. 

Rosyjska propaganda. 12-latka wyjaśnia dzieciom atak na Ukrainę 

Rosyjski resort edukacji przygotował specjalny, 30-minutowy program zatytułowany “Lekcja o pokoju na świecie”. W roli prowadzącej obsadzono 12-letnią piosenkarkę Sofię Khomenko. 

Krótko po rozpoczęciu programu do dziewczynki dołączają dorośli - Denis Połunczukow z ministerstwa edukacji oraz historyk Piotr Aleksandrowicz Pszkow. Mężczyźni odpowiadają na pytania 12-latki i “tłumaczą” działania wojskowe Rosji w Ukrainie. 

Punktem wyjścia jest animacja wyjaśniająca najmłodszym widzom, że Rosjanie i Ukraińcy od zawsze stanowili “jedną rodzinę”. Film podkreśla podobne zwyczaje i kulturę łączące te dwa narody. Dziewczynka pyta więc, jak wobec tego doszło do obecnej sytuacji w Ukrainie. Połunczukow wyjaśnia, że wcale nie chodzi tu o Ukrainę, a wszystko sprowadza się do upadku, czy też “rozbioru” ZSRR. Zdaniem eksperta było to spowodowane działaniem obcych państw, które obawiały się zbyt silnej pozycji Rosji na świecie. 

Następnie mężczyźni wyjaśniają, że publikowane w Internecie zdjęcia wojny w Ukrainie w rzeczywistości obrazują zupełnie inne konflikty zbrojne. Dodają, że część tego typu materiałów pochodzi nawet... z gier komputerowych. Połunczukow przekonywał, że zdjęcia rakiet spadających na ukraińskie przedszkola, kolumn czołgów czy zestrzeliwanych samolotów to tylko przykłady dezinformacji, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych. 

Eksperci wspominali też o “atakach nazistów” na Rosjan podczas “zamieszek” w Ukrainie w 2014 roku, co stanowiło nawiązanie do Euromajdanu. Jak tłumaczyli, to właśnie te ataki zmusiły Rosję do interwencji. Ich zdaniem analogiczna sytuacja ma miejsce teraz, a rosyjscy żołnierze bronią ludności we wschodniej Ukrainie. 

Całe nagranie możecie obejrzeć poniżej. 

Zobacz również: Narób Putinowi na głowę i wesprzyj dzieci z Ukrainy. Polska gra to hit Sieci

Polecane wideo

Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek
Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.03.2022 09:24
My nie jesteśmy lepsi. Nasi dziennikarze nawet nie udają skrajnie stronniczych pokazując tylko i wyłącznie informacje podawane przez Ukraińskich polityków
zobacz odpowiedzi (1)
Katarzyna (Ocena: 5) 10.03.2022 22:14
Wierzę tej dziewczynce. Serio. Nieprzypadkowo zginęła tam postronna obserwator z OBWE. Może chciała powiedzieć niewygodną prawdę?
zobacz odpowiedzi (7)
gość (Ocena: 5) 10.03.2022 21:02
Japierdole, jak za hitlera w niemczech, takie same klamstwa. Tam tez mowili, ze w obozach ludzie swietnie sie bawia i ze to dla nich dobra i ochrony.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.03.2022 14:44
Najlepiej niech "zwykli" Rosjanie przejadą się na wycieczkę i sami pooglądają na żywo jak wyglądają niektóre ukraińskie miasta.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.03.2022 14:37
w jakim my świecie żyjemy. Rozpowszechnia się dzisiaj tyle fake newsów, tyle głupot... Tłumy uchodźców na granicy to też gra komputerowa? Ludzie tam w Rosji powinni się obudzić :(
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie