Armia rosyjska ostrzelała największą w Europie elektrownię atomową

„Gdyby doszło do skażenia, to katastrofa byłaby kilka razy większa niż w Czarnobylu”.
Armia rosyjska ostrzelała największą w Europie elektrownię atomową
Fot. Unsplash (Saurabh Mishra)
04.03.2022

Od 24 lutego trwa wojna w Ukrainie. Armia rosyjska bombarduje nie tylko ośrodki wojskowe, ale także przedszkola, szpitale i osiedla mieszkaniowe. Z powodu konfliktu śmierć poniosło wielu cywilów, a setki tysięcy uciekają z ojczyzny. Dzisiaj nad ranem pojawiły się kolejne niepokojące wieści, tym razem dotyczące ataku Rosjan na Zaporską Elektrownię Jądrową, największą w Europie elektrownię atomową.

- Burmistrz Enerhodaru Dmitrij Orłow tuż po północy przekazał, że walki trwały godzinę i posiada informacje o ofiarach. Strzelanina zakończyła się o godz. 3. W wyniku ostrzału doszło do pożaru, który został ugaszony dopiero po godzinie 6 – podaje wprost.pl.

Brak natychmiastowej reakcji ukraińskich strażaków spowodowany był ostrzałem ze strony armii rosyjskiej.

Pożar wyglądał na duży, więc od razu pojawiły się obawy o uszkodzenie reaktora. - Gdyby doszło do skażenia, to katastrofa byłaby kilka razy większa, niż w Czarnobylu. Burmistrz Enerhodaru podkreślił, że ostrzał był celowy, a mimo ugaszenia pożaru sytuacja nadal jest trudna – wyjaśnia serwis.

Zobacz także: Jak czytać cyrylicę i porozumieć się z Ukraińcami? Ten poradnik bije rekordy popularności w Sieci

Atak na Elektrownię Jądrową w Ukrainie. Czy grozi nam promieniowanie?

Po ataku na elektrownię komunikat zamieściła Państwowa Agencja Atomistyki: „Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w związku z ostrzałem artyleryjskim – informuje ukraiński dozór jądrowy. Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział do przywódców innych państw: „Europa musi się obudzić. Nie pozwólcie, by zginęła w wyniku katastrofy nuklearnej”.

Polecane wideo

Horoskop miłosny na MARZEC
Horoskop miłosny na MARZEC - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 05.03.2022 08:39
Artykuł jest głupi jak Magda.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.03.2022 22:55
Więcej tu nie wejdę... rozumiem clickbait itp. reklamy same się wyklikają, ale wrzucanie czegos takiego to już jest dno.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.03.2022 14:53
Możecie się wreszcie ogarnąć i przestać podsycać panikę? To w tej sytuacji zakrawa już prawie o dywersję, a mamy być jak najbardziej spokojni, bo tylko spokój nas i naszą gospodarkę uratuje - tylko tyle się od takich portali wymaga do cholery! Nic Polsce nie grozi, bo taką elektrownię wcale nie tak łatwo zniszczyć. Opiją się tylko ludzie bez potrzeby płynu lugola i potem będą mieli problemy z tarczycą. Zacznijcie myśleć w końcu i weźcie odpowiedzialność za swoje artykuły, a jak nie potraficie, to po prostu po staremu piszcie o modnym kolorze majtek na wiosnę!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie