Jak czytać cyrylicę i porozumieć się z Ukraińcami? Ten poradnik bije rekordy popularności w Sieci

Jest udostępniany dosłownie wszędzie.
Jak czytać cyrylicę i porozumieć się z Ukraińcami? Ten poradnik bije rekordy popularności w Sieci
Fot. Instagram.com (@gdansk_official)
03.03.2022

Już ponad milion Ukraińców opuściło swoje domy po tym, jak 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała ich ojczyznę. Szukając schronienia nasi wschodni sąsiedzi udają się m.in. na Węgry, na Słowację, do Mołdawii i Rumunii. Jednak największa liczba uchodźców, bo już prawie 600 tys., przybyła do Polski.

Zobacz również: Netflix po ukraińsku. Lista tytułów, jakie nasi goście mogą obejrzeć w swoim ojczystym języku

Polacy stanęli na wysokości zadania i już parę godzin po pierwszych atakach Rosji na Ukrainę zaczęli organizować pomoc. Wielu z nas otworzyło swoje drzwi dla sąsiadów zza wschodniej granicy i przyjęło ich do swoich domów, nawet mimo faktu, że mogą napotkać znaczne bariery językowe. 

Chociaż polski i ukraiński pod pewnymi względami są do siebie dość podobne, to te dwa języki dzieli wiele różnic - chociażby stosowany alfabet. Dlatego twórcy konta Językowe Kontrowersje na Facebooku i na Instagramie opracowali specjalny słowniczek, dzięki któremu komunikacja z gośćmi z Ukrainy będzie znacznie łatwiejsza. 

Jak porozumieć się z Ukraińcami? Przydatny słowniczek 

Językowe Kontrowersje to profil, który znajdziemy zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Na pierwszej platformie ma 8,5 tys. obserwujących, a na drugiej – prawie 13,5 tys. 

Parę dni temu twórcy konta opublikowali w mediach społecznościowych zbiór polskich zwrotów z tłumaczeniem na język ukraiński oraz ze wskazówkami dotyczącymi wymowy. Te wyrażenia mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku komunikacji z uchodźcami, jeśli nie jesteśmy w stanie porozumieć się w innym języku (np. angielskim). 

Język polski i ukraiński są językami o wspólnym pochodzeniu słowiańskim, przez wieki zachodziło w nich jednak wiele odmiennych procesów, np. fonetycznych – stąd można zaobserwować regularne różnice i podobieństwa. Więcej o specyfice języka ukraińskiego i jego historii oraz istotnych różnicach między rosyjskim, ukraińskim i polskim napiszemy w osobnym wpisie, w tym natomiast znajduje się to, co wydaje się teraz najprzydatniejsze 

- czytamy. 

Internauci zareagowali na ten poradnik niesamowicie entuzjastycznie. Post na Facebooku ma już ponad 15 tys. udostępnień, a z komentarzy wynika, że słowniczek przydaje się nie tylko w domach, w których goszczą Ukraińcy, ale także m.in. w przedszkolach i w grupach wolontariuszy. 

Zobacz również: Zdobyła koronę Miss Ukrainy. Dziś broni ojczyzny z karabinem w dłoni

Polecane wideo

Horoskop miłosny na MARZEC
Horoskop miłosny na MARZEC - zdjęcie 1
Komentarze (142)
Ocena: 4.75 / 5
gość (Ocena: 2) 10.01.2023 17:54
Przepraszam czegoś nie rozumiem. Jak ktoś wyjeżdża do Niemiec uczy się niemieckiego. Nie wyobrażam sobie, żeby tam wygnana mniejszość nagle miała takie przywileje i żeby ktokolwiek pisał Niemcom, że mają się nauczyć podstawowych zwrotów języka przesiedleńców. Takie rzeczy tylko w naszym kraju.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 10.01.2023 17:22
Jak porozumieć się po polsku? Poradnik dla każdego upainca.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.01.2023 00:32
Niech ukraincy naucza sie uniwersalnego jezyka angielskiego i po problemie. W sumie przyjezdzaja i powinni znac chociazby podstawowe zwroty zeby jakos sie dogadac tez pi polsku. Nie rozumiem tego chuchania i dmuchania na nich.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 14.04.2022 00:12
Putin zajmie połowę, która mu się historycznie należy. To my mamy problem z wałęsającymi się wszędzie Ukraincami.
odpowiedz
Mary Jane (Ocena: 5) 27.03.2022 11:53
Oni przyjezdzaja wiec oni powinni znac jezyk polski. Polska chory kraj, dobrze ze od dawna tam nie mieszkam. Wstyd
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie