Aborcja w Kolumbii będzie legalna do 24. tygodnia ciąży. „To musiało się w końcu wydarzyć”

Na ulicach Bogoty świętowały tłumy.
Aborcja w Kolumbii będzie legalna do 24. tygodnia ciąży. „To musiało się w końcu wydarzyć”
Fot. Instagram.com (@childfree_argentina/@marieclairebr)
24.02.2022

Drakońskie prawo aborcyjne w Polsce zbiera śmiertelne żniwo. Wystarczy wspomnieć historie Izabeli z Pszczyny i Agnieszki z Częstochowy, którym odmówiono aborcji mimo pogarszającego się stanu zdrowia i zagrożenia życia. Obie pacjentki zmarły i osierociły dzieci. 

Zobacz również: „Błagał lekarzy, by ratowali mu żonę, nawet kosztem ciąży”. Poruszające nagranie siostry zmarłej Agnieszki

Równie restrykcyjne przepisy aborcyjne obowiązują w większości państw Ameryki Łacińskiej. Tylko Kuba, Urugwaj i Argentyna dopuszczają możliwość przerwania ciąży na żądanie. Jednak teraz do tego grona dołączył kolejny kraj. Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny właśnie zdekryminalizował aborcję, a usunięcie ciąży będzie możliwe do 24. tygodnia. 

Aborcja w Kolumbii będzie legalna do 24. tygodnia ciąży 

O tym przełomowym wyroku piszą dziś media na całym świecie. Podkreślają, że liberalizacja prawa aborcyjnego w Kolumbii może otworzyć drogę do wprowadzenia podobnej legislacji w innych krajach Ameryki Łacińskiej. 

Do tej pory przerwanie ciąży w Kolumbii było możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach: gdy ciąża powstała na skutek przemocy, gdy życie osoby w ciąży było zagrożone oraz gdy stwierdzono wady płodu. Aborcja poza tymi przypadkami groziła karą więzienia od 16 do 54 miesięcy. Organizacja Legalna Aborcja. Bez kompromisów podaje, że w latach 2001-2021 w związku z nielegalnym usunięciem ciąży w Kolumbii skazanych zostało 268 osób. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Root (@la_femiloka)

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego tysiące Kolumbijek świętowały na ulicach. Miały ze sobą zielone chustki – symbol walki o prawo do aborcji. Działaczki organizacji feministycznych mówiły o historycznym zwycięstwie. 

Wiedziałyśmy, że to nie będzie łatwa walka, ale to musiało się w końcu wydarzyć. Miałyśmy nadzieję na pełną dekryminalizację i będziemy o nią walczyć, ale to dla nas ważny krok naprzód 

- mówiła Mariana Ardila, prawniczka związana z organizacją Women’s Link Worldwide w rozmowie z CNN. 

Myślicie, że doczekamy podobnej liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce? 

Zobacz również: Aborcja w Holandii będzie łatwiejsza. Koniec z tzw. okresem refleksji

Polecane wideo

„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa
„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa - zdjęcie 1
Komentarze (46)
Ocena: 4.65 / 5
karla (Ocena: 5) 18.03.2022 11:25
nie jestem zwolenniczką aborcji na życzenie, uważam, że jak ktoś ma mózg i nie chce mieć dzieci, to zabezpiecza się podczas seksu (oczywiście wykluczam tutaj ciążę pochodzącą z gwałtu, bo tutaj aborcja jest wskazana). Mechaniczne zabezpieczenia nie sa drogie, a skuteczne. Ja mam diafragmę Caya i oceniam 10/10
odpowiedz
Markasytt (Ocena: 5) 02.03.2022 11:00
24 tydzień! Serio. Obuża Was gdy słyszycie o zakatowanym niemowlęciu, pobitym na śmierć noworodku, ale uśmiercenie 24 tygodniowego dziecka już cacy! No bo chce być panem swojego ciała, nie jestem inkubatorem. Tylko nie rozumiem jednego, czy nie można rozprawie się z "problemem" wcześniej? Był seks, ryzyko ciąży, biorę tabletkę po! Nie zdąrzyłam, biorę tabletkę wczesnoporonna gdy nie mam okresu! Gdy nie bije serce, nie ma rączek, nóżek, jest tylko mały zbitek komórek! Ale nie, moje ciało, moja sprawa! Zabijam 24tyg. Dziecko! Oczywiście innà sprawą są ciążę, gdzie dzieci są chore, gdzie i tak nie mają szansy na przeżycie, albo życie matki jest zagrożone! Ale skrobanka na życzenie!?
odpowiedz
1111 (Ocena: 1) 01.03.2022 21:38
Zło rodzi zło. Nie koniecznie w tym samym kraju.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 01.03.2022 21:30
Masakra. Rozumiem aborcję do 12 tygodnia (później przy zagrożeniu zdrowia/życia matki), ale kurde, wcześniaki urodzone w 21 tygodniu potrafią przeżyć. W 16 tygodniu układ nerwowy dziecka jest już rozwinięty, więc czuje ból :'(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.02.2022 15:19
Stop dyktatury płodów. Kobieta jak zajdzie w niechcianą ciąże nawet pomimo antykoncepcji staje się zakładniczką embrionu. Nie może pić, palić stosować leków i wielu innych rzeczy. Moje ciało mój wybór incelki. Wam to na pewno nie grozi.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie