Premier Mateusz Morawiecki ogłasza: „Dziś znosimy większość obostrzeń”

Jednak części restrykcji wciąż trzeba będzie przestrzegać. Jakich?
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza: „Dziś znosimy większość obostrzeń”
Fot. Unsplash
23.02.2022

Na początku lutego przedstawiciele polskiego rządu ogłosili zmiany dotyczące restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Poznaliśmy m.in. datę powrotu dzieci do szkół oraz nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. 

Zobacz również: „Mamy do czynienia z końcem pandemii”. Rząd ogłasza łagodzenie restrykcji

Dziś rano premier Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji prasowej, podczas której ogłosił dalsze zmiany. Szef rządu zapowiedział zniesienie “większości obostrzeń”. Co dokładnie powiedział premier i jakie restrykcje przestaną obowiązywać, a z jakimi nie możemy się jeszcze pożegnać? 

Koronawirus. Rząd znosi większość obostrzeń. Co się zmieni? 

W związku ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem w Polsce premier Morawiecki ogłosił kolejne luzowanie obostrzeń. 

Widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Dzisiaj znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne 

- zapowiedział szef rządu. 

Premier dodał, że zmiany mają wejść w życie od 1 marca. Jakie restrykcje zostaną zniesione? 

Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia 

- czytamy na stronie gov.pl. 

Jednak część obostrzeń wciąż będzie obowiązywać. Chodzi m.in. o zakrywanie nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych. 

Pamiętaj, że maseczkę musisz nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem. 

Wciąż będzie obowiązywać kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC, czyli tzw. paszportu covidowego), izolacja w przypadku zakażenia koronawirusem oraz kwarantanna dla współdomowników. 

W konferencji prasowej wziął udział także minister zdrowia Adam Niedzielski, który przekazał: 

Od 1 marca zniesiemy większość restrykcji o charakterze gospodarczym. Decyzja, którą komunikujemy, jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach. 

Szef resortu zdrowia dodał, że w perspektywie kolejnych tygodni lub miesięcy zniesione zostaną również obostrzenia o charakterze epidemiologicznym. 

Zobacz również: Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID-19? Zaskakujące wyniki sondażu

Polecane wideo

„Będę się operować, dopóki nie umrę”. Poznajcie fanatyczkę ekstremalnej chirurgii plastycznej
„Będę się operować, dopóki nie umrę”. Poznajcie fanatyczkę ekstremalnej chirurgii plastycznej - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 3.89 / 5
Ksawery (Ocena: 3) 13.03.2022 23:02
gość. (ocena 5). 23.02.2022. 19:38. NAPISAŁEŚ TO 9 GODZIN PRZED WYBUCHEM WOJNY 😲😲
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.02.2022 22:35
Kładę organ na to co mówi płemieł.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.02.2022 19:38
19:07 mozesz sobie nazywac jak chcesz ludzi ktorzy maja swiadomosc tematu covid-19 w tym sensu dystansu i noszenia masek w miejscach publicznych Gdybys np choc dobe towarzyszyla zaplakanej matce z malutkimi dziecmi ktorych ojciec tygodnie przelezal pod respiratorem twoja retoryka bylaby inna
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 23.02.2022 19:18
Jakie tygodnie czy miesiace??!!! Maski mialy odejsc w marcu! Kurwa! Trzeba ich wszystkich wywiezc na taczkach z tego sejmu!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.02.2022 19:05
Niech wreszcie przestaną się ośmieszać i zakończą cyrk z tymi namordnikami. Już ci ci mieli na tym zarobić to zarobili. Pożytek z tego żaden. Przed wirusem chroni tak jak siatka ogrodzeniowa od komarów. Pełno tego śmiecia na ulicach. Miliardy tego znajdą się w oceanach. Ludzie rozumni tego nie noszą bo po co? Tylko systemowe pieski zamiast patrolować ulice to terroryzowali ludzi w galeriach handlowych przed świętami. 46 lat żyję na tym świecie i nikt nigdy żadnych namordników nie nosił więc i teraz nie trzeba.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie