Klimat się nie zmienia? Nawet jeśli jeszcze istnieje ktoś, kto w to wierzy, wydarzenia ostatnich miesięcy powinny mu już otworzyć oczy. Bo w sumie jak wytłumaczyć sytuację, kiedy na pustynię spada śnieg? Do takiego zdarzenia doszło w saharyjskim mieście Ain Sefra w Algierii. Czy to był pierwszy raz? Nie. Piąty w ciągu 42 lat. Wówczas temperatura w tym regionie spada do około zera.
Przeczytaj też: Jak wygląda Egipt zimą? Na pewno nie tak, jak większość sobie wyobraża...
Miasto, o którym wspomniałyśmy, leży na wysokości 1000 m n.p.m. Jego mieszkańcy ostatnio poza śniegiem zmagali się też z niską jak na ten region temperaturą. Mowa tutaj o – 2 stopniach Celsjusza. Dodajmy też, że góry piasku pokrył więc również lód. I to właśnie ta tafla stworzyła na wydmach niesamowite wzory. Przypomnijmy, że podobne sytuacje miały miejsce jedynie w 1979, 2016, 2018, a także w 2021 roku.
Jak doszło do tej sytuacji? Chodzi o wysokie ciśnienie i zimne powietrze, które przechodziły nad lądem od Azji Środkowej. Dodajmy też, że dziś pustynie znajdują się przede wszystkim na obszarze północnej Afryki. I choć są to tereny suche, eksperci sądzą, że za około 15 000 lat ta część globu ponownie stanie się zielona. A wszystko dlatego, że mienia się temperatura oraz wilgotność.