Jak będzie wyglądał świat w roku 2022? Zaskakująco trafna przepowiednia sprzed stu lat

Wiele rzeczy naprawdę się obecnie dzieje!
Jak będzie wyglądał świat w roku 2022? Zaskakująco trafna przepowiednia sprzed stu lat
Fot. Unsplash (Camila Quintero Franco)
04.01.2022

Dzisiaj osoby, które interesują się wizjami dotyczącymi najbliższej przyszłości, najczęściej analizują słowa Krzysztofa Jackowskiego, Wojciecha Glanca czy Aidy Kosojan-Przybysz. Sto lat temu zainteresowania naszych rodaków były podobne, a ludzie uwielbiali snuć domysły na temat tego, co przyniosą kolejne lata.

Przepowiednia z 1922 roku, którą opublikował „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, właśnie robi niesamowitą furorę w Internecie – a wszystko za sprawą swojej trafności. Okazuje się bowiem, że eksperci zaproszeni do przygotowania tego materiału, w wielu kwestiach mieli rację!

Zobacz także: Przepowiednie Baby Wangi zawsze się spełniają. Co przewidziała na 2022 rok?

„Ilustrowany Kuryer Codzienny” – przepowiednia na temat 2022 roku

„Ilustrowany Kuryer Codzienny” to gazeta, która ukazywała się w Polsce od 1910 roku. Jego właścicielowi, Marianowi Dąbrowskiemu, zależało na tym, by dziennik zawierał wiadomości nie tylko z kraju, ale również ze świata. - Aby zaciekawić swoich czytelników dziennikarze Dąbrowskiego sięgali po najróżniejsze formaty, a on sam dobierał do swoich redakcji ludzi o zróżnicowanych poglądach. Gazeta wychodziła w średnim nakładzie około 250 tys. egzemplarzy – czytamy na serwisie fakt.pl.

W 1922 roku na łamach dziennika pojawił się tekst oparty na amerykańskiej prasie, w którym eksperci podzielili się swoimi przypuszczeniami co do tego, jak świat będzie wyglądał w perspektywie kolejnego stulecia.

przepowiednia z 1922 roku

Oto, co możemy przeczytać w artykule:

„Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacja odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki” – wieszczy pan Griffith, „król kinematografu”. Biorąc pod uwagę fakt, że dzisiaj e-booki i e-magazyny są na porządku dziennym, a dzieci uczą się w trybie zdalnym za pomocą komputerów i laptopów, jego słowa brzmią naprawdę proroczo.

Z kolei inżynier Walter N. Polakow przekonywał na łamach dziennika, że „Nie będzie ani nafty, ani węgla. Wynaleziony będzie sposób zużytkowania energii radioaktywnej promieni słonecznych. [...] Dzięki postępom, dokonanym przez techników, dzień pracy, który przed stu laty wynosił szesnaście godzin na dobę, a który dzisiaj wynosi osiem godzin, będzie za sto lat wynosił tylko dwie godziny”. Nadal co prawda nie pracujemy tak krótko, jak wieszczył Polakow, ale jego wizja dotycząca wykorzystywania energii z promieni słonecznych brzmi zupełnie jak współczesna fotowoltaika.

Ciekawe są też słowa Margaret Sanger, amerykańskiej feministki i aktywistki na rzecz świadomego planowania rodziny: „Kontrola generacyi ludzkiej będzie stanowiła część edukacyi kobiet. Wynikiem tego będzie większy rozwój intelektualny kobiety i większe szczęście małżeńskie, gdyż „miesiąc miodowy” trwać będzie kilka lat i przed urodzeniem pierwszego dziecka, małżonkowie będą mieli czas na poznanie się i zorganizowanie”.

- Owszem, kobiety mają możliwość kontrolowania swojej płodności, zatem pary mogą „poznać się i zorganizować” zanim zdecydują się na dziecko. Myliła się jednak w kwestii tego, że będzie to stanowić część edukacji kobiet (…) – zauważa serwis fakt.pl.

Sporo racji miała również Mary Garrett Hay, prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku: „Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża”. Co prawda w kwestii równouprawnienia (choćby w kwestii równych płac) nadal jest sporo do zrobienia, ale faktycznie podział ról w rodzinie w ciągu minionych stu lat uległ znaczącej poprawie. Dzisiaj nikogo już nie dziwią kobiety, które zamiast spędzać czas w domu z dzieckiem, wolą wrócić do pracy, a obowiązki wychowawcze wykonują wspólnie ze swoimi mężami.

Napiszcie w komentarzach, jak Waszym zdaniem świat będzie wyglądał za kolejne sto lat!

Polecamy także: Dla tych znaków zodiaku rok 2022 będzie czasem wielkich przemian. W ich życiu dojdzie do rewolucji

Polecane wideo

Dla tych znaków zodiaku rok 2022 będzie czasem wielkich przemian. W ich życiu dojdzie do rewolucji
Dla tych znaków zodiaku rok 2022 będzie czasem wielkich przemian. W ich życiu dojdzie do rewolucji - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.01.2022 12:51
Po co pisac o katastrofie ludzkosci
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.01.2022 12:41
Świata nie będzie, umrze 90% ludzi przez szczypawke
odpowiedz

Polecane dla Ciebie