To miasto ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii. Niestety znajduje się w Polsce

Jego tegoroczna pozycja w rankingu to „rzecz bez precedensu”.
To miasto ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii. Niestety znajduje się w Polsce
Fot. Unsplash
14.12.2021

Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. W wielu rejonach Polski poziom szkodliwych substancji wielokrotnie przekracza normy, a ich mieszkańcy dosłownie trują się powietrzem. Rakotwórcze zanieczyszczenie to realne zagrożenie dla zdrowia i życia. 

Zobacz również: Przerażające wnioski z raportu o zmianach klimatycznych. To „czerwony alarm dla ludzkości”

Polski Alarm Smogowy (PAS) już od sześciu lat tworzy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w naszym kraju. Zestawienie jest opracowywane na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. W tym roku nie zanotowano zmiany na pozycji lidera. Które miasto w Polsce jest najbardziej zanieczyszczone? 

Nowy Targ: najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce i w UE 

Najgorszym powietrzem oddychają mieszkańcy Nowego Targu. Jest ono najbardziej zanieczyszczone nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Tak wynika z danych zarejestrowanych na przestrzeni roku 2020. 

Przy okazji Nowy Targ pobił jeszcze jeden niechlubny rekord. 

Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera 

- komentował rzecznik PAS Piotr Siergiej. 

W 2020 roku w Nowym Targu czujniki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska odnotowały aż 90 dni smogowych. To niemal co czwarty dzień w roku, a większość z nich przypada w sezonie grzewczym. W tej miejscowości zarejestrowano również najwyższe roczne stężenia PM10 - 2 mikrogramy na metr sześcienny. 

Jeśli chodzi o roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, pomiary wskazały wartość 18 nanogramów na metr sześcienny. Dla porównania norma krajowa wynosi 1, a norma Światowej Organizacji Zdrowia – 0,12. Tym samym poziom BAP w Nowym Targu przekroczył dopuszczalną wartość według WHO aż 150 razy. 

Pierwsza dziesiątka polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem to: 

  1. Nowy Targ 
  2. Nowa Ruda 
  3. Nowy Sącz 
  4. Sucha Beskidzka 
  5. Rabka-Zdrój 
  6. Tuchów 
  7. Rybnik  
  8. Myszków 
  9. Godów 
  10. Żywiec 

Mamy nadzieję, że jakość powietrza w zamieszkiwanych przez was miejscowościach jest o wiele lepsza. 

Zobacz również: Naukowcy wytypowali 5 państw, które przetrwają koniec świata. „Zagłada jest bliska”

Polecane wideo

Astrolodzy z góry przepraszają, ale dla tych 3 znaków zodiaku rok 2022 wcale nie będzie udany...
Astrolodzy z góry przepraszają, ale dla tych 3 znaków zodiaku rok 2022 wcale nie będzie udany... - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 14.12.2021 14:05
Bastiony PiSSu. Jedźcie tamtędy autem. Po drodze wiochy zabite dechami, 2 krowy na krzyż, kościoły, banery PiSSu jeszcze z poprzednich wyborów i kopciuchy. Jak ostatnio tamtędy jechałam musiałam włączyć w aucie wewnętrzny obieg powietrza, bo tak wali, że się niedobrze robi. Ale im "siem nalerzy". Palić będą wszystkim i czym bądź, bo bida, ale do pracy to nikt się nie garnie. Pan bucek da.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie