Nowa Zelandia z częściowym zakazem palenia. Młode pokolenia już nie kupią papierosów

„Chcemy upewnić się, że młodzi ludzie nigdy nie zaczną palić”.
Nowa Zelandia z częściowym zakazem palenia. Młode pokolenia już nie kupią papierosów
Fot. Unsplash
10.12.2021

Jeszcze kilkanaście lat temu palenie papierosów w restauracjach czy w klubach było normą. Dziś jest to nie do pomyślenia, a palacze mogą raczyć się dymkiem tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach albo na świeżym powietrzu. 

Zobacz również: Zakaz palenia na balkonie wkrótce wejdzie w życie? Powstał projekt ustawy

Ale zakaz palenia w miejscach publicznych to według niektórych za mało. Podobnego zdania jest nowozelandzki rząd, który jakiś czas temu informował o planach wprowadzania zakazu sprzedaży papierosów dla najmłodszego pokolenia. Dziś już wiadomo, że ten scenariusz wkrótce się ziści. 

Nowa Zelandia zakaże palenia młodym pokoleniom 

Od 2027 roku osoby w wieku 14 lat i młodsze nie będą mogły kupić papierosów w Nowej Zelandii. Ten zakaz nie zniknie z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności - to pokolenie nigdy nie będzie mogło nabyć wyrobów tytoniowych. 

Chcemy upewnić się, że młodzi ludzie nigdy nie zaczną palić. Wobec tego wprowadzimy prawo, które jako wykroczenie traktuje sprzedawanie albo zaopatrywanie ich w wyroby tytoniowe. Gdy nowe regulacje wejdą w życie, osoby w wieku 14 lat i młodsze nigdy nie będą w stanie legalnie nabyć tytoniu 

- wyjaśniała nowozelandzka wiceminister zdrowia, Ayesha Verrall. 

Oznacza to, że Nowa Zelandia będzie miała drugie najbardziej restrykcyjne prawo odnośnie papierosów na świecie po Bhutanie – w tym kraju ich sprzedaż jest całkowicie zabroniona. 

Jak informuje “The Guardian”, palenie wyrobów tytoniowych w Nowej Zelandii powoduje zgon 1 na 4 pacjentów z chorobami nowotworowymi. Każdego dnia po papierosa sięga pół miliona Nowozelandczyków. Efekty palenia w największym stopniu odczuwają społeczności maoryskie. Kobiety z tej grupy etnicznej stanowią najwyższy odsetek palaczy w tym kraju - aż 30 proc. z nich pali każdego dnia. Rak jest główną przyczyną śmierci wśród Maorysek i drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród Maorysów.  

Zobacz również: Nowa Zelandia wprowadza płatny urlop po poronieniu. Dla kobiet, a także dla ich partnerów

Polecane wideo

„Operacja plastyczna była najlepszą decyzją w moim życiu”. 10 osób pochwaliło się swoją metamorfozą
„Operacja plastyczna była najlepszą decyzją w moim życiu”. 10 osób pochwaliło się swoją metamorfozą - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.12.2021 20:43
palacze są obrzydliwi
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.12.2021 20:17
Nie kupią w sklepie to kupią gdzie indziej. Może niech rząd Nowej Zelandii zaprosi pierwszego napotkanego pijaczka w wieku 50+ z Polski jako konsultanta to się dowie jak to było z tą sprzedażą alkoholu od 13stej, z kartkami na wódkę, jak to jest z ustawą o wychowaniu w trzeźwości że jak małolat chce alkohol czy fajki to będzie miał i żaden rząd nic z tym nie zrobi.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.12.2021 14:56
Jak ja bym chciała żeby fajki zniknęły z powierzchni ziemi
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.12.2021 13:03
niepojętym jest dla mnie jak można w ogóle palić, przecież to śmierdzi, jak można to wciągać do płuc? niezdrowe i wyjątkowo nieestetyczne
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 10.12.2021 12:59
Swietnie akurat to mogliby do nas przeniesc tylko zeby egzekwowali bo z maseczkami sobie nie radza i zaszczepieni a przynajmniej ich 90% nie nosza masek !!!!!!!!!!!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie