Ta świąteczna reklama otrzymała ponad 3 tys. skarg. Co tak oburzyło widzów?

To najbardziej kontrowersyjny spot tego roku.
Ta świąteczna reklama otrzymała ponad 3 tys. skarg. Co tak oburzyło widzów?
Fot. YouTube.com/Tesco
22.11.2021

Co roku na parę tygodni przed Bożym Narodzeniem różne marki prezentują swoje reklamy utrzymane w klimacie świątecznej magii. Te spoty wprowadzają nas w gwiazdkowy nastrój, wywołują nostalgię, a nierzadko również wzruszają.

Zobacz również: Świąteczne menu w McDonald's. Powstało we współpracy z królową Gwiazdki, czyli Mariah Carey

W tym roku swoją świąteczną reklamę już zaprezentowała brytyjska sieć supermarketów Tesco. Jednak filmik wywołał reakcje odwrotne do zamierzonych. Skargę na tę reklamę złożyło ponad 3 tys. widzów. Co tak ich oburzyło?

Świąteczna reklama Tesco krytykowana przez antyszczepionkowców

Spot marki Tesco trwa 1 minutę i 30 sekund. Filmik został zatytułowany “This Christmas, Nothing’s Stopping Us”, czyli “W te Święta nic nas nie zatrzyma”. Reklamie towarzyszy utwór “Don’t Stop Me Now” grupy Queen. Obejrzycie ją poniżej.

Dlaczego spot reklamowy Tesco spotkał się z takim niezadowoleniem? Wszystko z powodu sceny ze Świętym Mikołajem na lotnisku. W pewnym momencie pokazuje on celnikowi paszport covidowy. Ten element scenariusza oburzył ponad 3 tys. widzów i sprawił, że reklama Tesco pobiła rekord jeśli chodzi o liczbę skarg na treści telewizyjne w Wielkiej Brytanii w tym roku.

Filmik nie spodobał się m.in. brytyjskiej prezenterce telewizyjnej i dietetyczce Gillian McKeith, która w przeszłości wielokrotnie namawiała swoich fanów na Twitterze do odmawiania szczepionki przeciwko koronawirusowi i przekonywała, że zdrowe odżywianie zapewnia naturalną ochronę i odporność na COVID-19.

Tesco ma nową świąteczną reklamę, która celebruje dyskryminację i segregację pokazując Świętego Mikołaja, który jest w pełni zaszczepiony i przedstawia swoją dokumentację medyczną. Kto o zdrowych zmysłach stwierdził, że to dobry pomysł? Jeśli nie bojkotujesz Tesco, jesteś współwinny

- napisała McKeith na Twitterze.

Inni internauci również wyrażali swoje niezadowolenie za pośrednictwem tej platformy.

Czy naprawdę właśnie obejrzałem świąteczną reklamę Tesco do utworu Queen “Don’t Stop Me Now” z rodzinami, które dobrze się bawią i podróżują za granicę, a potem jakiś uśmiechnięty facet pokazał na telefonie paszport covidowy? Już NIGDY nie będę kupował w Tesco. Bojkotujcie Tesco, to nie w porządku.

To niedopuszczalne i nikczemne. Popełniliście WIELKI błąd.

Brytyjska organizacja Advertising Standards Authority (ASA) przekazała, że weryfikuje otrzymane skargi i prowadzi śledztwo mające na celu ustalić, czy reklama Tesco naruszyła prawo.

Otrzymaliśmy ponad 3 tys. skarg w związku z tą reklamą. Obecnie z uwagą analizujemy te skargi i sprawdzamy, czy istnieją przesłanki do podjęcia dalszych akcji. Pandemia koronawirusa jeszcze się nie zakończyła, a ta reklama odzwierciedla obowiązujące prawo i obostrzenia w związku z podróżowaniem. Autorzy większości skarg twierdzą, że reklama jest środkiem przymusu i zachęca do dyskryminacji z powodów medycznych na podstawie statusu szczepienia

- komentował rzecznik ASA.

Z kolei przedstawicielka Tesco przekazała:

Szanujemy poglądy wszystkich klientów i wiemy, że Święta to dla wielu z nich ważny czas, a po wydarzeniach z ostatniego roku to stwierdzenie jest prawdziwsze niż kiedykolwiek. Chcieliśmy stworzyć kampanię, która w sympatyczny sposób pokazuje odczucia naszego społeczeństwa. Została ona dobrze przyjęta przez naszych współpracowników i klientów.

A wy co sądzicie o świątecznej reklamie Tesco?

Zobacz również: Świąteczna reklama, którą zachwyca się cały świat. Wyreżyserował ją laureat Oscara

Polecane wideo

„Ja tylko prosiłam o grzywkę”. Dziewczyny pokazują ku przestrodze zdjęcia swoich metamorfoz
„Ja tylko prosiłam o grzywkę”. Dziewczyny pokazują ku przestrodze zdjęcia swoich metamorfoz - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.11.2021 15:44
Nie zesrajcie sie antyszczepy :D
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.11.2021 15:51
Pffff, po śwętach na hpv też się zaszczepię. Jedna k*rwa kiedyś próbowała mnie zagraniami poniżej pasa wykolegować z roboty. Kłamała i szantażowała innych pracowników. Właśnie zdechła na raka szyjki z przerzutami :D oooo jak mi przykro! KARMA, BIACZ! A jak komuś się spieszy do piachu - proszę bardzo :D :D :D ja tam za każdym razem jak słyszę że jakiś nieszczepiony foliarz kopnął w kalendarz to cieszę się jak szczypiorek na wiosnę :D :D :D
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 22.11.2021 12:57
Dobrze, ze sa skargi. Dosc tej paranoi! Odbieraja prawa, a ludzie sie ciesza, ze moga sie szczepic i ze maja jakas namiastke praw! teraz 3 dawka, a na wiosne 4. Ktos jeszcze wierzy w ten covidowi cyrk? Dosc tego! Ile jeszcze dacie sie oklamywac?! Zwracam sie do zaszczepionych! Ile razy jeszcze dacie sie upokarzac? Mialy byc 2 dawki, uwierzyliscie naiwnie, a teraz bedziecie musieli przyjac 3, zeby wasz paszport covidowy byl wazny! I tak do konca zycia co pol roku. Tego chcecie?
zobacz odpowiedzi (10)

Polecane dla Ciebie