Chcesz się rozwieść? To płać. Ministerstwo Sprawiedliwości podnosi koszty, aby „chronić instytucję małżeństwa”

Koniec z rozwodem na jednej rozprawie.
Chcesz się rozwieść? To płać. Ministerstwo Sprawiedliwości podnosi koszty, aby „chronić instytucję małżeństwa”
Fot. Unsplash
18.11.2021

W pierwszej połowie 2021 roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło 38 662 spraw o rozwód w pierwszej instancji. To prawie o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Zobacz również: Europa rozwodzi się na potęgę. Jak na tle sąsiadów wypadają Polacy?

Biorąc pod uwagę najnowsze doniesienia z tego samego resortu można wywnioskować, że ta sytuacja nie podoba się rządzącym. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmniejszyć liczbę rozwodów w Polsce m.in. poprzez zwiększenie kosztów oraz wydłużenie czasu rozpraw między małżonkami. 

Rozwód podrożeje i będzie trwał dłużej. Jest projekt zmian 

O sprawie donosi m.in. “Fakt”, który dotarł do projektu zmian w kodeksie rodzinnym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Co się w nim znalazło? 

Resort tłumaczy, że konstytucja nakazuje państwu podejmowanie działań, które "umacniają więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami". Stąd decyzja o zmianach w ustawie dotyczącej rozwodów. 

Polski system prawny otacza opieką instytucję małżeństwa. Małżeństwo wciąż pozostaje w Polsce ważną instytucją społeczną 

- czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian w kodeksie rodzinnym, cytowanym przez "Fakt". 

Jeśli o rozstanie wystąpią rodzice z małymi dziećmi, wymagane ma być przeprowadzenie „postępowania informacyjnego”. W jego ramach sędzia lub referendarz sądowy będzie informował o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa”. Proces ma trwać minimum miesiąc i będzie obowiązkowy – wnioski rozwodowe od par, które nie wezmą w nim udziału, nie będą rozpatrywane. Tym samym uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie nie będzie dłużej możliwe. 

Nadrzędnym celem tego postępowania jest pojednanie stron, w konsekwencji, którego strony zrezygnują z rozwodu czy separacji 

- cytuje "Fakt". 

Małżonkowie starający się o rozwód będą mogli także wystąpić o darmowe mediacje. Te zajmą od trzech do sześciu miesięcy, co oznacza, że o tyle zostanie przedłużone postępowanie rozwodowe. 

Sprawy rozwodowe mają stać się również bardziej kosztowne. Obecnie opłaty procesu rozwodowego wynoszą 600 zł, a połowa tej kwoty jest zwracana w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Zgodnie z nowymi przepisami zwrot pieniędzy będzie możliwy jedynie w przypadku separacji. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że po zmianie prawa do budżetu państwowego będzie trafiać 9,5 mln zł miesięcznie. 

Co sądzicie o takich planach? 

Zobacz również: Zmniejszyć liczbę rozwodów i cesarskich cięć. To pomysł rządu na zwiększenie dzietności

Polecane wideo

Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą
Najnudniejsze znaki zodiaku. Przebywanie w ich towarzystwie bywa prawdziwą torturą - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.27 / 5
gość (Ocena: 5) 03.02.2022 12:34
Jeżeli związek małżeński jest prawnie zawarty na podstawie zgodnego oświadczenia dwóch stron, to również powinien być rozwiązany na podstawie zgodnego oświadczenia dwóch stron. Sądy powinny również wystąpić w roli notariusza w odniesieniu do wychowania dzieci i sprawa majątkowych. Natomiast sądy powinny rozstrzygać wyłącznie w oparciu o prawo gdy nie będzie obustronnej zgody małżonków.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2021 03:47
Poczytajcie o "czarnej szlachcie". Ten covid, swiatowa paranoja, odbieranie nam praw obywatelskich. Poczytajcie. JEszcze niedawno pukalam sie w glowe, jak ktos mi mowil takie rzeczy, ale coraz bardziej mam wrazenie, ze to faktycznie sie dzieje. Nie tylko w Polsce, ale na calym swiecie. W Austrii, juz wydano nakaz szczepien na covid. I od poniedzialku w Austrii bedzie calkowity lockdown dla wszystkich. Musimy sie wszyscy zebrac i dokonac rewolucji, bo nic dobrego nas nie czeka, jak nic nie zrobimy. Beda nas faszerowac na sile chemia, wymagac zebysmy instalowali aplikacje rzadowe we wlasnych, prywatnych tel. Poki co, to jest dowolne, ale jak nic z tym nie zrobimy, bedzie obowiazkowe. Tak samo, jak banki za wszelka cene chca odejsc od obrotu gotowkowego. Chca miec cala kase wirtualna pod reka i nas w garsci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2021 14:02
Zakaz aborcji, zaraz rozwodów, zaraz zakaz środków antykoncepcyjnych i cyk, kościół katotalibański w Polsce lubi to! A da to mniej ślubów, mniej urodzeń i większą emigrację. Coraz bardziej mi się wydaje, że Polską rządzą teraz jacyś debilni agenci obcego państwa, którzy mają za zadanie nas wyludnić...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 19.11.2021 13:59
To jak bije, to pobije miesiąc dłużej, prokurator Zero nie widzi problemu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2021 12:39
Co wymyślić nowego żeby znów doić Polaków. Wymyślić coś takiego by myśleli, że to dla ich dobra a tak naprawdę będzie mniej ślubów, za chwilę wymyśla bykowe zobaczycie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie