Sondaż. Po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci

Ostatnie tragiczne wydarzenia dobitnie pokazują, dlaczego.
Sondaż. Po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci
Fot. Instagram.com (@w_wojnar_foto)
16.11.2021

Od zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce minął już ponad rok. Ostatnio protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji z przyczyn embriopatologicznych znów przybrały na sile. Miało to związek ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny, która trafiła do szpitala w 22. tygodniu ciąży z bezwodziem.  

Zobacz również: Sondaż: 74 proc. Polaków chce złagodzenia prawa aborcyjnego

Rodzina zmarłej nie ma wątpliwości, że jej śmierć była konsekwencją wyroku TK. Podczas demonstracji dla Izabeli tysiące kobiet wyrażało swój gniew, rozpacz i bezsilność - w końcu każda z nas mogła znaleźć się na jej miejscu. Ta przerażająca świadomość znajduje swoje odzwierciedlenie w danych, które pokazują, że po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez plakaciary (@plakaciary)

Po wyroku TK ws. aborcji mniej Polaków chce mieć dzieci

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. Ankietowanym zadano pytanie o to, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego miał wpływ na ich chęć posiadania dzieci. 

Aż 45,5 proc. pytanych stwierdziło, że po decyzji TK są mniej chętni do zakładania własnych rodzin. Dla 41,5 proc. wyrok Trybunału nie miał wpływu na decyzję o posiadaniu dzieci, a zdaniem 2,8 proc. zaostrzenie prawa aborcyjnego zachęca do rodzicielstwa. 10,2 proc. ankietowanych nie miała zdania na ten temat. 

Z sondażu wynika, że największą niechęć do zakładania rodziny w świetle wyroku TK wyrażają osoby w wieku 18-29 lat, uczące się lub studiujące, pochodzące z dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców). Tego samego zdania są osoby bezrobotne (66 proc.), bez dochodu (67 proc.) oraz ankietowani o dochodzie w przedziale 5 tys. - 6999 zł. Okazuje się, że podejście do religii nie miało tu nic do rzeczy, ponieważ tej odpowiedzi udzieliły zarówno osoby niewierzące, jak i praktykujące (92 proc.). 

Co sądzicie o wynikach tego sondażu? 

Zobacz również: Całkowity zakaz aborcji zwiększa śmiertelność matek. Oszacowano, o ile kobiet więcej może umrzeć

SONDA
Czy wyrok TK ws. aborcji ma wpływ na Twoją chęć posiadania dzieci?
Czy wyrok TK ws. aborcji ma wpływ na Twoją chęć posiadania dzieci?

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (34)
Ocena: 4.88 / 5
furgo (Ocena: 1) 01.04.2022 15:34
Co tu komentować , kretyńskie POpisy zdemoralizowanych przygłupów porazonych błyskawicą ..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.02.2022 12:03
Nie dziwię się. Mam tokofobię- ciąża i poród mnie przerażają. Gdyby w PL były cesarki na życzenie to może bym się zastanowiła, a tak to boję się, że będę zależna od jakiegoś lekarza, który ma dość swojej pracy, rzuci tylko "kobiety rodzą od setek lat naturalnie" i odprawi z kwitkiem...nie dziękuję. A zaznaczę, że prywatne szpitale niby robią cc na życzenie, ale w przypadku komplikacji jesteśmy pozostawieni sami sobie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.12.2021 20:36
PiS wraz z Konfederacją i Ordo Iuris dążą do depopulacji Polski. Na zlecenie Rusków, wystarczy zobaczyć skąd kasa płynie. Tomasz Piątek to dobrze opisał.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.11.2021 01:31
kobiety powinny walczyć o swoje prawa. KACZOR CZY INNY PISOWIEC nie ma prawa decydować w sprawach aborcji. PIS i Ziobro niech się zajmą klechami, którzy wykorzystują dzieci
odpowiedz
rocznik 86 (Ocena: 5) 24.11.2021 14:15
nie mam i mieć nie będę, nie chcę aby kolejne pokolenie męczyło się w tym debilnym kraju
odpowiedz

Polecane dla Ciebie