Sondaż. Po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci

Ostatnie tragiczne wydarzenia dobitnie pokazują, dlaczego.
Sondaż. Po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci
Fot. Instagram.com (@w_wojnar_foto)
16.11.2021

Od zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce minął już ponad rok. Ostatnio protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji z przyczyn embriopatologicznych znów przybrały na sile. Miało to związek ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny, która trafiła do szpitala w 22. tygodniu ciąży z bezwodziem.  

Zobacz również: Sondaż: 74 proc. Polaków chce złagodzenia prawa aborcyjnego

Rodzina zmarłej nie ma wątpliwości, że jej śmierć była konsekwencją wyroku TK. Podczas demonstracji dla Izabeli tysiące kobiet wyrażało swój gniew, rozpacz i bezsilność - w końcu każda z nas mogła znaleźć się na jej miejscu. Ta przerażająca świadomość znajduje swoje odzwierciedlenie w danych, które pokazują, że po wyroku TK ws. aborcji prawie połowa Polaków jest mniej chętna do posiadania dzieci. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez plakaciary (@plakaciary)

Po wyroku TK ws. aborcji mniej Polaków chce mieć dzieci

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. Ankietowanym zadano pytanie o to, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego miał wpływ na ich chęć posiadania dzieci. 

Aż 45,5 proc. pytanych stwierdziło, że po decyzji TK są mniej chętni do zakładania własnych rodzin. Dla 41,5 proc. wyrok Trybunału nie miał wpływu na decyzję o posiadaniu dzieci, a zdaniem 2,8 proc. zaostrzenie prawa aborcyjnego zachęca do rodzicielstwa. 10,2 proc. ankietowanych nie miała zdania na ten temat. 

Z sondażu wynika, że największą niechęć do zakładania rodziny w świetle wyroku TK wyrażają osoby w wieku 18-29 lat, uczące się lub studiujące, pochodzące z dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców). Tego samego zdania są osoby bezrobotne (66 proc.), bez dochodu (67 proc.) oraz ankietowani o dochodzie w przedziale 5 tys. - 6999 zł. Okazuje się, że podejście do religii nie miało tu nic do rzeczy, ponieważ tej odpowiedzi udzieliły zarówno osoby niewierzące, jak i praktykujące (92 proc.). 

Co sądzicie o wynikach tego sondażu? 

Zobacz również: Całkowity zakaz aborcji zwiększa śmiertelność matek. Oszacowano, o ile kobiet więcej może umrzeć

SONDA
Czy wyrok TK ws. aborcji ma wpływ na Twoją chęć posiadania dzieci?
Czy wyrok TK ws. aborcji ma wpływ na Twoją chęć posiadania dzieci?

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (29)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.11.2021 01:31
kobiety powinny walczyć o swoje prawa. KACZOR CZY INNY PISOWIEC nie ma prawa decydować w sprawach aborcji. PIS i Ziobro niech się zajmą klechami, którzy wykorzystują dzieci
odpowiedz
rocznik 86 (Ocena: 5) 24.11.2021 14:15
nie mam i mieć nie będę, nie chcę aby kolejne pokolenie męczyło się w tym debilnym kraju
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2021 18:27
Program depopulacji Polski się rozpoczął.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2021 12:34
Czy wyrok TK ws. aborcji ma wpływ na Twoją chęć posiadania dzieci? Odp. TAK. Zmieniłam zdanie i nie chcę mieć dzieci w tym chorym kraju. Gdybym była w ciąży to obawiam się, że mogłaby być zagrożona,więc ryzyko śmierci płodu i sepsy jest wysokie, więc nie, ja podziękuję, bo chcę żyć.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2021 06:35
W szpitalach już była masakra obnażanie kobiety przeważnie obdarta zgodności intymności A teraz jeszcze traktowana jak inkubator przechowujący zwłoki PiS wszystko robi aby obniżyć populację Polski młodzi wyborcy nie są po ich stronie teraz najważniejsze dla pis-u jest zadłużenie Polaka jeżeli się za duży na 30 lat będzie pokorny i wykonywał będzie wszystkie polecenia rządu urzędu pracodawcy a na końcu wpadnie w ręce kościoła Który z pierze mu mózg i zrobi z niego marionetkę
odpowiedz

Polecane dla Ciebie