Cykl wystaw Sekwencje towarzyszy obchodom 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Na wystawie Ćwiczenia z patrzenia zaprezentowane zostaną prace Władysława Strzemińskiego i Józefa Gałązki z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie.
Cykl wystaw Sekwencje towarzyszy obchodom 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
13.11.2021

Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, kuratorzy wystawy Sekwencje #1, zestawili rysunki i kalki Władysława Strzemińskiego z rzeźbami Józefa Gałązki.

Obchody 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych

Punktem wyjścia dla tematu wystawy jest twórczość artystyczna i teoretyczna Władysława Strzemińskiego, autora kluczowej rozprawy "Teoria widzenia".  W opublikowanej pośmiertnie w 1958 roku, artysta analizował fizjologię widzenia. Eksponowane w Kompleksie "Centrum Giełdowe" rysunki na kalkach, zwracają uwagę na kluczową dla Strzemińskiego ideę powidoków, które miały doprowadzić do prawdy widzenia. Dzięki zastosowaniu kalki, której używał jako narzędzia optycznego, przyglądał się m. in. procesowi widzenia stereoskopowego, stąd w pracach przesunięcia i częściowe pokrywanie się obrazów.

Na wystawie zobaczymy prace Władysława Strzemińskiego, które były prezentowane uprzednio w Muzeum Sztuki w Łodzi, Moderna Museet w Malmö, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Gemeente Museum w Hadze.

Urodzony równo 100 lat po Strzemińskim Józef Gałązka zaprezentuje cykl rzeźb, będących wynikiem eksperymentów pracy z metalem i próbą przełożenia rysunkowej lapidarności na język rzeźby.  Prace Gałązki są również swoistymi powidokami czasu studiów w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz ukłonem w stronę tradycji łódzkiej awangardy.  

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, założona w 1985 roku, jest jedną z pierwszych niezależnych instytucji typu non-profit w Polsce działających na polu kultury. Jej celem jest otaczanie opieką i promowanie utalentowanych twórców, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju sztuki współczesnej, a przede wszystkim polskiej kultury plastycznej.

Biuro Wystaw to kolektyw kuratorski Sarmena Beglariana i Sylwii Szymaniak, a także galeria działająca w ramach Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Od początku istnienia kolektyw realizował wystawy i wydarzenia artystyczne w różnych miejscach: w przestrzeniach publicznych, w prywatnych mieszkaniach, w przestrzeniach postindustrialnych oraz w instytucjach publicznych. Pomagamy tworzyć kolekcje sztuki współczesnej kolekcjonerom prywatnym i instytucjonalnym.

Wybrane projekty Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej:

Zuzanna Ginczanka. Tylko Szczęście jest prawdziwym życiem, Muzeum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Warszawa 2015; Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, 2016; Centrum historii miejskiej Europy Środkowo–Wschodniej, Lwów 2018.

Młoda Polska. Powidoki historii i rzeczywistości, Ludwig Múzeum – Muzeum Sztuki Współczesnej, Budapeszt 2016; Muzeum Historii Jugosławii, Belgrad 2016.

Jacek Damięcki. Makroformy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2016.

Krystian Burda. Droga do Żelazowej Woli - studium czasoprzestrzeni, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, 2013.

Dom Kereta, Warszawa 2012.

Noty biograficzne o artystach, których prace zostaną pokazane na wystawie Sekwencje #1:

Władysław Strzemiński - 21.12.1893, Mińsk – zm. 26.12.1952, Łódź

Artysta i teoretyk, był czołowym przedstawicielem awangardy międzywojennej w Polsce. Wraz z żoną Katarzyną Kobro współtworzył grupy artystyczne „Blok”, Praesens oraz „a.r.”, jak i Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej, która stała się podstawą kolekcji najważniejszego  muzeum awangardy w Europie – Muzeum Sztuki w Łodzi. Współpracował  z wieloma twórcami światowego formatu, m.in. z Włodzimierzem Tatlinem, Aleksandrem Rodczenko, Kazimierzem Malewiczem, Hansem Arpem, Theo van Doesburgiem, Maxem Ernstem, Henrykiem Stażewskim.

W okresie międzywojennym jego prace prezentowano na licznych wystawach sztuki awangardowej, m.in. International Theatre Exhibition (1926) oraz Machine Age (1927) w Nowym Jorku. Współtworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi; pracował tam do 1950 roku, kiedy został wyrzucony z placówki ze względów politycznych.

Autor teorii unizmu (Unizm w malarstwie, 1928), a także książki Teoria widzenia (wydana pośmiertnie, 1958). Do dziś twórczość Władysława Strzemińskiego inspiruje artystów, powstał także film fabularny "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy w 2016.

Józef Gałązka - 29.08.1993, Warszawa

Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2016) oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to relacje człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość. Urodził się w domu rodzinnym na warszawskim Zaciszu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jego instalacja Portret dziadka składająca się z klasycznego portretu rzeźbiarskiego, instalacji i filmu zwyciężyła w konkursie Artystyczna Podróż Hestii w 2017 roku. Od 1 do 27 sierpnia 2019 podróżował przez Polskę trasą od Tatr do morza zaprojektowanym i wykonanym przez siebie powozem, mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie