Sondaż: 74 proc. Polaków chce złagodzenia prawa aborcyjnego

Za zmianą ustawy opowiada się również duża grupa wyborców PiS i Konfederacji.
Sondaż: 74 proc. Polaków chce złagodzenia prawa aborcyjnego
Fot. Instagram.com (@anna_hernik_fotografia)
08.11.2021

W miniony weekend w ponad 70 miejscowościach w Polsce odbyły się protesty po śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Kobieta trafiła do szpitala w 22. tygodniu ciąży z bezwodziem, ale lekarze nie zdecydowali się na przerwanie ciąży dopóki serce płodu wciąż biło. U pacjentki rozwinęła się sepsa i niedługo potem zmarła. 

Zobacz również: Całkowity zakaz aborcji zwiększa śmiertelność matek. Oszacowano, o ile kobiet więcej może umrzeć

Gdyby nie bierność lekarzy i zaostrzenie prawa aborcyjnego w wyniku decyzji Trybunału Konstytucyjnego z zeszłego października Izabela wciąż by żyła. Co więcej, 30-latka prawdopodobnie nie była ani pierwszą, ani niestety ostatnią ofiarą drakońskiej ustawy. Portal onet.pl opublikował rozmowę z mężczyzną, którego żona w czerwcu straciła życie w podobny sposób. “Moja Ania też zmarła w 5. miesiącu ciąży w szpitalu. Też wstrząs septyczny. Leżała całą noc na oddziale i kazali jej rodzić martwe dziecko”. 

Sprzeciw wobec obowiązującego prawa aborcyjnego w naszym kraju był widoczny nie tylko na ulicach w miniony weekend. Również najnowszy sondaż pokazuje, że większość Polaków jest przeciwna restrykcyjnej ustawie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Hernik Fotograf Warszawa (@anna_hernik_fotografia)

Aborcja. 74 proc. Polaków chce złagodzenia prawa aborcyjnego 

Aż 74 proc. Polaków chce złagodzenia prawa aborcyjnego. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie portalu wp.pl. 

Jak czytamy, za zmianą obecnie obowiązującego prawa aborcyjnego opowiada się w sumie 74,1 proc. ankietowanych. 42,8 proc. z tej grupy popiera powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku, który zakładał, że przerwanie ciąży jest możliwe także w przypadku stwierdzenia ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Pozostałe 31,1 proc. opowiada się za dostępnością do aborcji do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyny. 

Z sondażu przyprowadzonego na zlecenie wp.pl wynika, że za zaostrzeniem prawa aborcyjnego opowiedziało się 5,2 proc. ankietowanych. 10,4 proc. badanych nie chce żadnych zmian w ustawie, a 10,5 proc. osób nie ma zdania na ten temat. 

Z badania dowiadujemy się również, że 28 proc. wyborców PiS opowiada się za powrotem do tzw. kompromisu aborcyjnego, a 14 proc. uważa, że prawo powinno zostać zliberalizowane. Taki sam odsetek domaga się jeszcze większego zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Z kolei w przypadku głosujących na Konfederację za powrotem do sytuacji sprzed 22 października 2020 roku jest aż 61 proc. pytanych. 13 proc. chciałoby, aby prawo aborcyjne zostało złagodzone, a nikt nie opowiedział się za jego zaostrzeniem. 

Zobacz również: Aborcja na równi z zabójstwem? Do Sejmu trafił nowy projekt

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.11.2021 10:36
To tylko pokazuje że większosć Polaków to idioci którzy nie wiedzą na kogo głosują. Dają się sprzedać za kiełbasę wyborczą typu 500 + a potem płaczą że rząd wprowadza zmiany których nie popierają. A może trzeba było zastanowić się nad urną nad kogo się oddaje głos, a nie tylko na tych co dużo krzyczą i grożą paluszkami.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 09.11.2021 07:45
Nie głosuje na pis w kolejny j wyborach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2021 22:12
Nic z tego, ludzie sobie mogą chcieć a wyższa sfera i ludzie oświeceni będą decydować co jest najlepsze dla swoich głupich owieczek.
odpowiedz
Lucyfer Kot Jarosława (Ocena: 5) 08.11.2021 18:53
Ale to nie o to chodzi czego chce społeczeństwo płacące podatki, pracujące i wychowujące dzieci.Ważne jest to czego chce Jarosław i co mu się tam podoba i tak ma być 🐱🐈
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2021 16:05
Nawet jak zmienią ustawę to nie zamierzam rodzić w tym chorym kraju, bo jakiemuś pajacowi w białym fartuchu odechce się zrobić aborcji w razie W. Ja chcę żyć, bo mam dla kogo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie