Asteroida niemal zderzyła się z Ziemią. Astronomowie... niczego nie zauważyli

Jakie niebezpieczeństwo nam groziło?
Asteroida niemal zderzyła się z Ziemią. Astronomowie... niczego nie zauważyli
Fot. Unsplash
08.11.2021

Asteroidy, zwane też planetoidami to ciała niebieskie o małych (jak na niepojętą dla nas skalę Wszechświata) rozmiarach. Ich średnica może wynieść kilka metrów, ale równie dobrze mogą osiągać wielkość ponad tysiąca kilometrów. Gdyby asteroida takich rozmiarów zderzyła się z Ziemią, byłaby to prawdopodobnie całkowita zagłada naszej cywilizacji. 

Zobacz również: Naukowcy obliczyli, kiedy na Ziemi zabraknie tlenu. Ile czasu zostało do zagłady?

Astronomowie pilnie śledzą ruchy tych ciał niebieskich w celu wypatrzenia ewentualnego zagrożenia. Ale ostatnio ich wysiłki okazały się nieskuteczne – nie zauważyli asteroidy, która o mały włos nie zderzyła się z naszą planetą. Jak to możliwe? 

Asteroida niemal zderzyła się z Ziemią. Nikt jej nie zauważył 

Jak informuje portal livescience.com, planetoida minęła Ziemię 24 października. Eksperci zauważyli ją dopiero po fakcie. 

Asteroida zbliżyła się do naszej planety na odległość ok. 3 tys. km. Brzmi śmiesznie? Astronomowie tłumaczą, że to bliżej niż niektóre satelity. Co więcej, było to trzecie największe zarejestrowane zbliżenie kosmicznego obiektu, który przeleciał obok Ziemi. 

Naukowcy nie zauważyli planetoidy (której później nadali nazwę Asteroid 2021 UA1), ponieważ nadleciała zza Słońca. Na szczęście okazało się, że to ciało niebieskie było stosunkowo małych rozmiarów - jego średnicę określono na ok. 2 metry, a badacze porównali je do wielkości przeciętnej lodówki. Wobec tego nawet gdyby asteroida weszła w ziemską atmosferę, prawdopodobnie całkowicie by spłonęła. 

Zobacz również: 2021 będzie najkrótszym rokiem od 1937. Jak to możliwe?

Polecane wideo

Ten listopadowy dzień okaże się szczęśliwy dla wszystkich znaków zodiaku - bez wyjątku. Sprawdź, co Ci przyniesie
Ten listopadowy dzień okaże się szczęśliwy dla wszystkich znaków zodiaku - bez wyjątku. Sprawdź, co Ci przyniesie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie