Usłyszałaś dziś syreny alarmowe? To nie były ćwiczenia. Rozległy się jako ważne ostrzeżenie

Dźwięk wybrzmiał w sześciu polskich miastach, ale zagrożenie dotyczy nas wszystkich.
Usłyszałaś dziś syreny alarmowe? To nie były ćwiczenia. Rozległy się jako ważne ostrzeżenie
Fot. Unsplash
29.10.2021

Syreny alarmowe kojarzą nam się najczęściej z ćwiczeniami i zazwyczaj po prostu je ignorujemy. Ale taki sygnał dźwiękowy ma nas ostrzegać przed różnymi wyjątkowymi i niebezpiecznymi sytuacjami, np. atakiem albo klęską żywiołową. 

Zobacz również: Przerażające wnioski z raportu o zmianach klimatycznych. To „czerwony alarm dla ludzkości”

Dziś w południe mogliśmy usłyszeć taki dźwięk. Czy rzeczywiście groziło nam jakieś niebezpieczeństwo? Niestety tak. Co więcej, od jakiegoś czasu taka sytuacja jest permanentna, a jeśli nie podejmiemy żadnych działań, będzie coraz gorzej. Syreny alarmowe zawyły jako ostrzeżenie przed nadciągającą katastrofą klimatyczną. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Koalicja Klimatyczna (@koalicja_klimatyczna)

Syreny alarmowe w 6 polskich miastach. To „Alarm dla klimatu”

Syreny odezwały się dziś w samo południe w sześciu polskich miastach. Wszystko w ramach akcji “Alarm dla klimatu”, zorganizowanej wspólnie przez serwis gazeta.pl oraz Koalicję Klimatyczną. 

Sygnał wybrzmiał równo o 12 w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy i Poznaniu. Jak czytamy na portalu gazeta.pl, akcja została zorganizowana na dwa dni przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. 

 

Jak pokazują choćby ostatnie przykłady z Niemiec, takie syreny odzywają się dziś już nie tylko w ramach ćwiczeń, lecz by ostrzegać przed natychmiastowym zagrożeniem. Nasz symboliczny alarm dla klimatu ma uświadomić wszystkim - rządzącym i obywatelom - że jesteśmy w kryzysie i musimy działać teraz.  

Organizatorzy akcji szacują, że syreny alarmowe usłyszały w sumie ponad 4 mln mieszkańców miast. Dzięki nagłośnieniu sprawy w mediach o kryzysie klimatycznym dowie się jeszcze więcej osób. 

Kryzys klimatyczny jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia nas wszystkich - także mieszkanek i mieszkańców Polski. Niech syreny alarmowe, wyjące przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow, staną się wezwaniem decydentów do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz walki o przyszłość obecnych i przyszłych pokoleń. Nie mamy już czasu do stracenia  

- ostrzega prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. 

Zobacz również: Po 2040 roku śmiertelność w Warszawie wzrośnie aż o 225 proc. Powód? Upały i zmiany klimatyczne

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 25.10. - 31.10.
Horoskop tygodniowy 25.10. - 31.10. - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.08 / 5
gość (Ocena: 5) 23.11.2021 20:14
Katastrofa to jest empati ludzkosci czlowiek czlowiekowi wilkiem jeden patrzy jak wykiwac drugiego za kase brat brata sprzedaje bogaci deptaja po biedniejszych starsi i chorzy spychani na margines Zanikaja wiezi miedzyludzkie a kochane miloscia nieowzajemniona sa smartfony To jest katastrofa!!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 01.11.2021 17:39
Ekolodzy-chwd.
odpowiedz
JK (Ocena: 5) 30.10.2021 04:46
29/10/1611 tzw. Hołd Ruski pokłon złożony w Warszawie przed królem Zygmuntem III Wazą przez obalonego cara Wasyla Szujskiego i jego braci, pokonanego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego pod Kłuszynem dowódcę moskiewskich wojsk Dymitra oraz najmłodszego Iwana. Zbieg okoliczności?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 29.10.2021 15:51
Wiecie co, mam wrazenie ze zyje w jakims filmie sf i to o bardzo w stylu igrzysk smierci. Nas, kurwa nas, szarych obywateli straszy sie katastrofa klimatyczna, kiedy to klimat naturlanie zmienia sie co 500 lat?! Nas sie straszy, a wielkie koncerny, sieciowki produkuja ciuchy, czy inne produkty, jak popierdoleni i ich nikt sie nie czepia? Na na szczyt limatyczny do glasgow, jak dotra ludzie z calego swiata? Nie prywatnymi odrzutowcami?! To jest kurwa kpina! Groteska! PRzepraszam za tyle wulgaryzmow, ale inaczej sie nie da! Bogacze produkuja najwiecej smieci, najwiecej co2, najwiecej syfu, sa najwiekszymi konsumentami, a nas sie ostrzega? Rzygac mi sie chce jak na to wszystko patrze. Nie mam dzieci i nie bede miala. Na pewno nie w tym popierdolonym swiecie.
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 1) 29.10.2021 14:51
Ekoszury w akcji.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie