Dziś Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. Ta data przypomina, że wszyscy jesteśmy równi, bez względu na płeć

W tym roku święto jest okazją do przyjrzenia się problemowi luki kompetencyjnej.
Dziś Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. Ta data przypomina, że wszyscy jesteśmy równi, bez względu na płeć
Fot. Kulczyk Foundation
11.10.2021

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, obchodzony 11 października, to święto ustanowione przez ONZ, które ma zwrócić uwagę na to, że już od urodzenia (a w niektórych miejscach na świecie nawet przed urodzeniem) dziewczynki często nie są traktowane na równi z chłopcami, nie mają tych samych szans, a oczekiwania społeczne wobec nich sprawiają, że zanim będą dorosłe, już mają ograniczone możliwości realizacji pełni swojego potencjału.  

Zobacz również: One zmieniają świat - portrety inspirujących kobiet

Tegoroczne hasło tego święta to „Digital Generation, Our Generation”, które ma przypominać o luce kompetencyjnej, ale też luce w dostępie do nowoczesnych technologii pomiędzy chłopcami i dziewczętami. 

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt 2021. Na czym polega to święto? 

Kulczyk Foundation walczy z nierównościami płciowymi na całym świecie, również w dostępie do technologii. Jednym z takim miejsc jest Gwatemala, państwo w Ameryce Środkowej. Tam razem z organizacją El Patojismo, w miejscu zwanym La Casa, polska fundacja stworzyła Safe Place - bezpieczną przestrzeń dla miejscowych dziewczynek i kobiet.  

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt dziewczynki i opiekunki grupy przygotowały nagrania, w których opowiadają jak bardzo komputery, tablety i sama La Casa zmieniły ich codzienne życie.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wiele osiągnęliśmy. W czasie pandemii dziewczynki mogły brać udział w lekcjach zdalnie, odrabiać pracę domową. Mogłyśmy pokazywać im filmy i programy dokumentalne 

- mówi Yesenia, jedna z opiekunek. 

My same też wiele się dzięki nim nauczyłyśmy. Dowiedziałyśmy się, do czego mamy prawo. To niesamowite źródła wiedzy. Chcę powiedzieć wszystkim dziewczynom, żeby się nie poddawały, żeby robiły to, co lubią, to, co je inspiruje i przyciąga 

- dodaje Malu, która również zajmuje się podopiecznymi organizacji La Casa. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Millennium School, Mohali (@tms_mohali)

Kulczyk Foundation zachęca do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziewcząt wszystkie placówki edukacyjne i wychowawcze w Polsce. To może być całodniowe wydarzenie, jedna lekcja lub nawet chwila dyskusji na ten temat. W tym celu nauczycielki i nauczyciele, ale także rodzice czy opiekunowie mogą skorzystać z przygotowanych przez fundację propozycji. Można je znaleźć w tekście poświęconym Międzynarodowemu Dniu Dziewcząt i załącznikach do niego. 

Wszystkich, którzy biorą udział w Międzynarodowym Dniu Dziewcząt, zachęcamy do umieszczania zdjęć z organizowanych wydarzeń w profilach społecznościowych. 

Nie zapomnijcie o hasztagach: #MiędzynarodowyDzieńDziewcząt i #DayOfTheGirlChild oraz oznaczeniu @KulczykFoundation. 

Tylko razem możemy zmienić świat. 

Materiały prasowe 

Zobacz również: Czy wreszcie będziemy zarabiać tyle, co mężczyźni? Jest projekt ustawy o równości płac

Polecane wideo

Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?”
Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie