Kolejny kraj walczy z „upskirtingiem” i „downblousingiem”. Będą traktowane jak przestępstwo

Nowe prawo stawia sprawę jasno - to molestowanie seksualne.
Kolejny kraj walczy z „upskirtingiem” i „downblousingiem”. Będą traktowane jak przestępstwo
Fot. Unsplash
22.09.2021

Tzw. upskirting polega na zaglądaniu kobietom pod spódnice i robieniu zdjęć lub nagrywaniu filmików prezentujących ich okolice intymne. Ofiary takiego molestowania seksualnego najczęściej nie zdają sobie z niego sprawy. Te materiały często nie kończą tylko w telefonach oprawców, ale także pojawiają się w Sieci i w mediach społecznościowych.

Zobacz również: Benny Hill byłby dumny. LG Polska i Sylwester Wardęga z najbardziej niestosowną reklamą, jakiej dziś na szczęście już nie zobaczycie

Upskirting jest traktowany jak przestępstwo m.in. w Szkocji – tam zaglądanie kobietom pod spódnice i nagrywanie filmików jest nielegalne już od 2010 roku. Dwa lata temu podobne przepisy zostały wprowadzone także w Anglii i Walii, gdzie za ten czyn grozi do 2 lat więzienia, a rok temu na taki sam krok zdecydowały się Niemcy.

Teraz kolejny kraj dołącza do walki z tym rodzajem molestowania seksualnego, a jest nim Irlandia Północna.

Upskirting i downblousing będą karalne w Irlandii Północnej

Zgromadzenie Irlandii Północnej przyjęło do dalszych prac ustawę zakładającą, że tzw. upskirting będzie traktowany jako przestępstwo. Tak samo będzie w przypadku downblousingu, czyli zaglądania kobietom za bluzki i robienia zdjęć lub nagrywania filmików.

Naomi Long, minister sprawiedliwości w rządzie Irlandii Północnej, tak skomentowała przyjęcie ustawy:

Jestem zdeterminowana zrobić wszystko co w mojej mocy aby sprawić, że ofiary zostaną usłyszane, oraz że będą pewne siebie w naszym systemie karnym.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Police.UK (@yourpolice.uk)

Oprócz zapisów o upskirtingu i downblousingu ustawa zajmie się również dorosłymi, którzy podszywają się za osoby nieletnie w Sieci oraz zaostrzy przepisy dotyczące molestowania seksualnego z wykorzystaniem zdjęć.

Ponadto ustawa zakłada, że przesłuchania sądowe w sprawach przestępstw na tle seksualnym będą miały charakter zamknięty. Zagwarantuje też anonimowość oskarżonym przed postawieniem im zarzutów.

Zobacz również: Jak najlepiej wsadzić komórkę pod spódnicę? „Zabawa” polskich internautów to nic innego, jak poradnik gwałcenia

Polecane wideo

„Długo walczyłam ze wstydem”. Kobiety pokazują swoje zdjęcia po porodach
„Długo walczyłam ze wstydem”. Kobiety pokazują swoje zdjęcia po porodach - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 07:08
Gdyby sprawy seksualności i cielesności były traktowane normalnie, a nie jako tabu, to pewnie takich zachowań by nie było.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 06:42
Dla ludzi kulturalnych, to oczywiste ze to molestowanie i jeden z drugim ktorzy tak robia, powinni dostac po pysku. Niech faceci sie zajma takimi, zeby nie naprzykrzali sie kobietom!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie