Przerażające wnioski z raportu o zmianach klimatycznych. To „czerwony alarm dla ludzkości”

„Syreny alarmowe ogłuszają, a dowody są niepodważalne”.
Przerażające wnioski z raportu o zmianach klimatycznych. To „czerwony alarm dla ludzkości”
Fot. Unsplash
10.08.2021

Zmiany klimatu są faktem, z którym trudno dyskutować. Świadczą o tym chociażby coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak pożary, susze, powodzie i huragany. Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że będą się one tylko nasilać, a jeśli nie podejmiemy żadnych działań, naszej planecie, a co za tym idzie również ludzkości grozi prawdziwa katastrofa. 

Zobacz również: Najsłynniejszy zegar świata budzi grozę. Właśnie zaczął odliczać czas do katastrofy klimatycznej

Najdobitniej świadczy o tym najnowszy raport przygotowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, w skrócie IPCC), specjalny panel działający z ramienia ONZ. Wynika z niego, że niektóre zmiany spowodowane działalnością człowieka już są nieodwracalne. To ostatni dzwonek, aby uratować nasz świat i przyszłe pokolenia przed zagładą. 

Raport IPCC o zmianach klimatu. To „czerwony alarm dla ludzkości” 

Jak informuje BBC, nowy raport IPCC stanowi największą aktualizację naszej wiedzy na temat stanu Ziemi od 2014 roku. Jego skala jest olbrzymia – dokument odnosi się do ponad 14 tys. różnych analiz naukowych, a pracowało nad nim 234 ekspertów. 

Raport nie pozostawia żadnych złudzeń co do tego, że drastyczne zmiany klimatu wynikają przede wszystkim z destrukcyjnej działalności człowieka. Z dokumentu wynika, że zachodzą one “w każdym regionie świata” oraz są bezprecedensowe w okresie tysięcy, a nawet setek tysięcy lat. Wiele z nich, jak chociażby podnoszenie się poziomu mórz, już teraz jest nieodwracalnych na najbliższe wieki lub milenia.  

Dzisiejszy raport IPCC to czerwony alarm dla ludzkości. Syreny alarmowe ogłuszają, a dowody są niepodważalne  

- komentował Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ. 

Jak czytamy w dokumencie, na skutek działalności ludzi nasza planeta ogrzewa się w tempie niespotykanym od co najmniej 2000 lat. 

Wzrost stężenia gazów cieplarnianych od ok. 1750 roku jest jednoznacznie spowodowany działalnością człowieka. Emisje wywołane działalnością człowieka odpowiadają za prawie całe globalne ocieplenie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Setor Imobiliário (@portal_da_indus_imob)

Emisja gazów cieplarnianych spowodowała wzrost średniej temperatury Ziemi o 1,1°C od drugiej połowy XIX wieku, argumentują badacze. Dodają, że o ile nie nastąpi ich natychmiastowa, szybka i zakrojona na szeroką skalę redukcja, ograniczenie ocieplenia do poziomu zbliżonego do 1,5°C lub nawet 2°C będzie nieosiągalne. Naukowcy ostrzegają, że poziom średniego ocieplenia o 1,5°C zostanie osiągnięty lub przekroczony w ciągu najbliższych 20 lat. 

Ten raport musi oznaczać, że wybiła ostatnia godzina dla węgla i paliw kopalnych, zanim zniszczą one naszą planetę. Nie wolno budować nowych elektrowni węglowych po 2021 roku. Kraje OECD muszą wycofać istniejące moce węglowe do 2030 roku, a wszystkie inne kraje powinny pójść za tym przykładem do 2040 roku. Kraje powinny również zaprzestać wszelkich nowych poszukiwań i produkcji paliw kopalnych, a także przesunąć dopłaty do paliw kopalnych na energię odnawialną. Do 2030 roku moc energii słonecznej i wiatrowej powinna wzrosnąć czterokrotnie. Inwestycje w energię odnawialną powinny wzrosnąć trzykrotnie, aby do połowy stulecia utrzymać trajektorię zerowej emisji netto 

- apelował Antonio Gueterres. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Konstantinos Tsakalidis (@tsakalidis_k)

Autorzy raportu mają nadzieję, że dokument zwiększy presję na światowych przywódców przed konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow w listopadzie tego roku. 

Zobacz również: Naukowcy wytypowali 5 państw, które przetrwają koniec świata. „Zagłada jest bliska”

Polecane wideo

Te znaki zodiaku to notoryczni kłamcy. Ranking, na który zdecydowanie powinnaś uważać
Te znaki zodiaku to notoryczni kłamcy. Ranking, na który zdecydowanie powinnaś uważać - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3 / 5
waler (Ocena: 2) 28.11.2021 19:30
Dlaczego ten "artykuł" zawiera tylko prymitywne straszenie. Jak będzie cieplej to będą np . niższe koszty ogrzewania i mniej energii trzeba będzie na nie wydzielać -to sprzężenie zwrotne., Dlaczego nie podano ile ton procentowo do ogólnego "produktu" wydali wulkan, który obecnie dymi. Jak na przyrodę świata wpłynie większa ilość CO2-holendrzy twierdzą , że to korzystne. Dlaczego w handlu CO2 -to taki rubel transferowy! nie uwzględnia się liczby obywateli czy hodowanych zwierząt, które też wydzielają CO2 i metan , który jest gorszy. Dlaczego nie mówi się o IV-tym zlodowaceniu, którego objawami są właśnie wg poważnych naukowców zachwiania klimatu-np zanik pór roku charakterystyczny dla stref zimnych!. Nie żyjemy w świecie realnym tylko wirtualnym gdzie znajomość klawiatury więcej znaczy niż wiedza.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.08.2021 07:44
Wiesz co Basia, wymyśl coś sama a nie kopiuj-wklej.
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 10.08.2021 14:25
Obwiniać i wywoływać poczucie winy w zwyklych ludziach byle nie tych na szczycie korpo i rządów... korporacje, wielkie firmy i Chiny są winne. Gdybym miał napoje tylko w szkle to bym kupował tylko w szkle. Teraz bycie eko kosztuje i jest modne. Skoro to ma ratować klimat to dlaczego jest drogie prestiżowe i mało dostępne? To ratujemy klimat czy robimy hype na ratowanie żeby bogaci mogli więcej zarobić na Eko produktach? Zadziwia mnie ten świat o.O
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie