Pracodawca sprawdzi, czy jesteśmy zaszczepieni na COVID-19? „Za” opowiada się ponad 60 proc. Polaków

Czy takie rozwiązanie wejdzie w życie?
Pracodawca sprawdzi, czy jesteśmy zaszczepieni na COVID-19? „Za” opowiada się ponad 60 proc. Polaków
Fot. Pexels.com
10.08.2021

Już 47 proc. Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Ale w ostatnich tygodniach coraz mniej osób chce przyjąć swoją dawkę preparatu, a punkty szczepień pustoszeją z dnia na dzień.  

Zobacz również: Sieć kin wycofuje bilety dla zaszczepionych. „Niewyobrażalny atak nienawiści”

W debacie publicznej coraz częściej pojawia się temat utrzymania restrykcji tylko dla osób niezaszczepionych. Na takie rozwiązanie zdecydowały się m.in. rządy we Francji i w Grecji. Czy zostanie wprowadzone również w Polsce? Nieoficjalnie mówi się, że posłowie pracują nad projektem ustawy, który ma umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy pracownicy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. 

RMF FM oraz “Dziennik Gazeta Prawna” zlecili przeprowadzenie ankiety, w której spytali Polaków o opinię na ten temat. Oto jej wyniki. 

Czy pracodawca powinien mieć prawo sprawdzić, czy się zaszczepiliśmy? 

Jak podaje RMF FM, aż 60 proc. Polaków jest zdania, że pracodawca powinien mieć prawo sprawdzić, czy jego pracownik się zaszczepił. Zdecydowanie opowiada się za tym 36,7 proc. badanych, a 24,3 proc. wybrało opcję "raczej tak".  

Przeciwnego zdania zdecydowanie jest 25,1 proc. respondentów, na odpowiedź "raczej nie" wskazało 9,3 proc., co daje w sumie 34,4 proc. osób, które nie zgadzają się z tym rozwiązaniem. 4,5 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat. 

Ponadto RMF FM oraz “Dziennik Gazeta Prawna” spytały Polaków o to, czy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa powinny obejmować również osoby zaszczepione. 21,9 proc. uczestników badania jest zdecydowanie za tym, by obostrzenia związane z czwartą falą objęły także osoby, które przyjęły szczepionkę. 21,4 proc. wybrało odpowiedź "raczej powinny". Z kolei 27,6 proc. respondentów jest jednoznacznie przeciwko restrykcjom dla zaszczepionych na COVID-19, a 23,1 proc. udzieliło odpowiedzi, że obostrzenia “raczej nie powinny” ich obowiązywać. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 6,1 proc. badanych.  

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? 

Zobacz również: Utrzymanie obostrzeń tylko dla niezaszczepionych? Lekarze popierają taką opcję

SONDA
Czy pracodawca powinien mieć prawo sprawdzić, czy zaszczepiliśmy się na COVID-19?
Czy pracodawca powinien mieć prawo sprawdzić, czy zaszczepiliśmy się na COVID-19?

Polecane wideo

Modelka z trądzikiem pozuje w kampanii dużej marki. „Uwielbiam to, co widzę”
Modelka z trądzikiem pozuje w kampanii dużej marki. „Uwielbiam to, co widzę” - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.08.2021 10:57
tyle było o RODO, teraz jak dzwonisz na jakąkolwiek infolinię to musisz wysłuchać obowiązku informacyjnego, a teraz nagle wszyscy mieliby dostęp do danych super wrażliwych - stanu zdrowia.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 11.08.2021 05:56
To sa prywatne informacje! Na co chorowales, czy sie szczepiles i na co, czy bylas w ciazy... Ludzie sami daja przyzwolenie na wtracanie sie w ich zycie a potem sie dziwia. Szczepienia nie sa obowiazkowe wiec jakim prawem ktos ma sprawdzac? A nie zastanowilo was dlaczego nie sa obowiazkowe? Bo panstwo musialoby poniesc koszty np leczenia czy odszkodowan dla osob uczulonych czy z efektami ubocznymi. I wziac odpowiedzialnosc za skutecznosc ktora zmienia sie co 5 minut... A jesli restrykcje obejma osoby zaszczepione to po co sie szczepic? Dziwi kogos ze ludzie nie chca skoro nie musza i nicz tego niemaja? Bo przypominam ze wg statystyk ogromna czesc populacji przechorowala wczesna wiosna i ma odpornosc.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.08.2021 04:30
Ale zauwazcie, ile osob bylo na tak. To jest przerazajace jakie stado debili mamy w Polsce. Stado przerazonyc, bojacych sie wlasnego cienia debili, ktorzy zrobia wszystko, co im sie wmowi. Bardzo latwi do zmanipulowania. To jest naprawde przerazajace.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.08.2021 14:26
Badanie w RMF podali tak by podobało się propagandy PiS. Nie ma obowiązku pokazywania na co się szczepi, jakoś pracodawcy nie sprawdzają czy jest się zaczepionym np. tężec
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.08.2021 13:38
Dane o szczepieniu są prywatne. Nie mam obowiązku nikomu pokazywać zaświadczenia o szczepieniu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie