Poznaliśmy wyniki matur 2021. Jak wypadli polscy uczniowie?

Czy poszło im lepiej niż ubiegłorocznym abiturientom?
Poznaliśmy wyniki matur 2021. Jak wypadli polscy uczniowie?
Fot. iStock
06.07.2021

W roku szkolnym 2020/2021 maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości na nowych zasadach. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki tłumaczyli, że zmiany zostały wymuszone przez pandemię koronawirusa i naukę zdalną. 

Zobacz również: Matura i egzamin ósmoklasisty na nowych zasadach. Wszystko przez pandemię koronawirusa

Wczoraj wreszcie poznaliśmy wyniki matur 2021. Jak wypadł drugi z rzędu egzamin dojrzałości, który abiturienci pisali w nietypowych warunkach?  

Matura 2021: są wyniki egzaminów. Jak wypadli polscy uczniowie? 

Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki, do egzaminu maturalnego 2021 przystąpiło 273 419 uczniów. Maturę zdało 74,5 proc. osób - to o pół procenta więcej niż rok temu. Egzamin oblało 7,8 proc. abiturientów, a 17,7 proc. nie zdało tylko jednego przedmiotu, co dało im prawo do poprawki w sierpniu. 

Obowiązkowy egzamin z języka polskiego zdało 93 proc. maturzystów, z matematyki - 79 proc., natomiast maturę z języka angielskiego zdało 94 proc. Zdaniem Tomasza Rzymkowskiego, wiceministra edukacji i nauki, tegoroczny egzamin dojrzałości wypadł pomyślnie. 

Matura wypadła dobrze. Nie ma większych odstępstw do wyników z poprzedniego roku. Gratuluję tym, który ten egzamin zdali i będą kontynuować naukę na studiach 

- przekazał za pośrednictwem Twittera. 

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że maturzyści uzyskali średnio 55 proc. punktów z egzaminu z języka polskiego, 56 proc. z matematyki i 76 proc. z języka angielskiego. Jak podaje CKE, 15,5 proc. absolwentów skorzystało z wprowadzonej zmiany, przez którą nie było obowiązku przystąpienia do matury rozszerzonej z któregokolwiek przedmiotu. 

Przypomnijmy, że aby zdać maturę trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, czyli z języka polskiego, matematyki i języka obcego. 

Co sądzicie o wynikach matur 2021? 

Zobacz również: Maturę zdało tylko 74 proc. uczniów. To najgorszy wynik od 5 lat

Polecane wideo

Wielki horoskop miłosny na LIPIEC
Wielki horoskop miłosny na LIPIEC - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.07.2021 17:24
Tylko warto zwrócić uwagę że program był okrojony. Nie czepiam się maturzystów tylko rządu który jak będzie trzeba obetnie połowę materiału byle tylko wyszło że mają swietny wpływ na młodzież
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.07.2021 10:04
Mnie matura bardzo dobrze poszła, spodziewałam się trochę mniej punktów z polskiego i biologii, ale jestem mile zaskoczona. Składam papiery na pielęgniarstwo Na WuMed. Już dawno wybrałam sobie ten kierunek i nie mam zamiaru go zmieniać, uważam, że to zawód odpowiedni dla mnie, choć wiem, że na pewno niełatwy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie