Poznaliśmy wyniki matur 2021. Jak wypadli polscy uczniowie?

Czy poszło im lepiej niż ubiegłorocznym abiturientom?
Poznaliśmy wyniki matur 2021. Jak wypadli polscy uczniowie?
Fot. iStock
06.07.2021

W roku szkolnym 2020/2021 maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości na nowych zasadach. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki tłumaczyli, że zmiany zostały wymuszone przez pandemię koronawirusa i naukę zdalną. 

Zobacz również: Matura i egzamin ósmoklasisty na nowych zasadach. Wszystko przez pandemię koronawirusa

Wczoraj wreszcie poznaliśmy wyniki matur 2021. Jak wypadł drugi z rzędu egzamin dojrzałości, który abiturienci pisali w nietypowych warunkach?  

Matura 2021: są wyniki egzaminów. Jak wypadli polscy uczniowie? 

Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki, do egzaminu maturalnego 2021 przystąpiło 273 419 uczniów. Maturę zdało 74,5 proc. osób - to o pół procenta więcej niż rok temu. Egzamin oblało 7,8 proc. abiturientów, a 17,7 proc. nie zdało tylko jednego przedmiotu, co dało im prawo do poprawki w sierpniu. 

Obowiązkowy egzamin z języka polskiego zdało 93 proc. maturzystów, z matematyki - 79 proc., natomiast maturę z języka angielskiego zdało 94 proc. Zdaniem Tomasza Rzymkowskiego, wiceministra edukacji i nauki, tegoroczny egzamin dojrzałości wypadł pomyślnie. 

Matura wypadła dobrze. Nie ma większych odstępstw do wyników z poprzedniego roku. Gratuluję tym, który ten egzamin zdali i będą kontynuować naukę na studiach 

- przekazał za pośrednictwem Twittera. 

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że maturzyści uzyskali średnio 55 proc. punktów z egzaminu z języka polskiego, 56 proc. z matematyki i 76 proc. z języka angielskiego. Jak podaje CKE, 15,5 proc. absolwentów skorzystało z wprowadzonej zmiany, przez którą nie było obowiązku przystąpienia do matury rozszerzonej z któregokolwiek przedmiotu. 

Przypomnijmy, że aby zdać maturę trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, czyli z języka polskiego, matematyki i języka obcego. 

Co sądzicie o wynikach matur 2021? 

Zobacz również: Maturę zdało tylko 74 proc. uczniów. To najgorszy wynik od 5 lat

Polecane wideo

Wielki horoskop miłosny na LIPIEC
Wielki horoskop miłosny na LIPIEC - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.07.2021 10:04
Mnie matura bardzo dobrze poszła, spodziewałam się trochę mniej punktów z polskiego i biologii, ale jestem mile zaskoczona. Składam papiery na pielęgniarstwo Na WuMed. Już dawno wybrałam sobie ten kierunek i nie mam zamiaru go zmieniać, uważam, że to zawód odpowiedni dla mnie, choć wiem, że na pewno niełatwy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie