„Harry Potter”, „Przyjaciele” i inne kultowe tytuły będą tylko dla dorosłych. Powód? Wątki homoseksualne

Taką decyzję podjął rząd pewnego europejskiego kraju.
„Harry Potter”, „Przyjaciele” i inne kultowe tytuły będą tylko dla dorosłych. Powód? Wątki homoseksualne
Fot. Unsplash
17.06.2021

ILGA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów, co roku publikuje ranking Rainbow Europe, badający poziom równouprawniania osób LGBTI w Europie. Wnioski płynące z najnowszego raportu są przygnębiające - po raz pierwszy od ponad 12 lat w Europie nie zaobserwowano niemal żadnych pozytywnych zmian legislacyjnych na rzecz społeczności LGBTI. Nasiliły się natomiast represje polityczne, szerzenie nienawiści oraz trudności społeczno-ekonomiczne, których doświadczają osoby LGBTI. 

Zobacz również: Polska „największym homofobem UE”. Ten niechlubny tytuł zdobyliśmy już drugi rok z rzędu

Niestety wygląda na to, że w ostatnim czasie te tendencje tylko się umacniają. Najlepszym przykładem są Węgry, które właśnie przyjęły uchwałę zakazującą “pokazywania i promowania homoseksualizmu” wśród osób poniżej 18. roku życia. Poza oczywistą dyskryminacją ta uchwała może mieć również wyjątkowo kuriozalne skutki, np. zakaz oglądania pewnych kultowych produkcji filmowych i telewizyjnych dla niepełnoletnich widzów. 

Węgry: zakaz „propagowania homoseksualizmu” wśród niepełnoletnich 

O sprawie donosi serwis reuters.com. Mimo protestów w miniony wtorek węgierski parlament przyjął uchwałę, która zakazuje “promowania homoseksualizmu” wśród osób, które nie ukończyły 18 lat.  

Jak tłumaczą przedstawiciele rządu, nowe prawo ma “chronić prawa dzieci do tożsamości zgodnej z ich płcią biologiczną” oraz zakazuje pokazywania najmłodszym treści, które “promują albo pokazują zmianę płci i homoseksualizm”. Te założenia odnoszą się nie tylko do filmów i seriali, ale także do reklam. 

Nowe prawo potępili przedstawiciele stacji RTL, którzy w oficjalnym oświadczeniu przekazali: 

Obawiamy się, że nowa uchwała poważnie zaszkodzi wolności słowa, prawom człowieka oraz podstawowym wolnościom. 

Ale to nie wszystko. Zdaniem przedstawicieli stacji nowa legislacja stwarza prawne podstawy do zakazu wyświetlania kultowych produkcji, nawet tych, które zaliczają się do tzw. kina familijnego 

W związku z tym takie tytuły jak “Billy Elliott”, “Filadelfia”, “Dziennik Bridget Jones”, a nawet niektóre filmy z cyklu o Harrym Potterze mogłyby być pokazywane tylko w późnych godzinach wieczornych. Zakazane zostałyby takie seriale jak “Współczesna rodzina”, a także niektóre odcinki “Przyjaciół”. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że nowe prawo przyjęte przez Węgry zostanie zbadane przez UE. 

Jestem bardzo zaniepokojona nowym prawem ustanowionym na Węgrzech. Zbadamy, czy narusza ono odpowiednie przepisy UE. Wierzę w Europę, która stawia na różnorodność, a nie w taką, która ukrywa ją przed dziećmi. Nikt nie powinien być dyskryminowany w związku ze swoją orientacją seksualną. 

Na słowa von der Leyen odpowiedział Zoltan Kovacs, rzecznik węgierskiego rządu, który napisał na Twitterze: 

Droga pani von der Leyen, jako matka siedmiorga dzieci na pewno rozumie pani jak ważne jest, aby móc edukować dzieci na temat wrażliwych tematów w sposób, jaki uznaje pani za stosowne. O to właśnie chodzi w tym prawie. A, oraz o to, aby ustanowić poważne konsekwencje prawne w związku z czynami pedofilskimi. Jako działaczka Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, z którą częścią powyższego wytłumaczenia ma pani problem? 

Zobacz również: Abp Jędraszewski ostrzega przed „ideologią singli”: „Pełnię życia osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym”

Polecane wideo

Tak wygląda najseksowniejsza kobieta na świecie. Poznajcie Teyanę Taylor
Tak wygląda najseksowniejsza kobieta na świecie. Poznajcie Teyanę Taylor - zdjęcie 1
Komentarze (27)
Ocena: 4.81 / 5
gość (Ocena: 5) 17.05.2022 22:45
Kurrrrrrwaaaaaaa macc Harry Potter koja babę nie hlopa. Kuźwa jebane Lisowskiej kurwy lewackie
odpowiedz
Półpolka-Półwęgierka (Ocena: 4) 26.07.2021 17:27
co się z tym krajem stało???
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2021 22:33
Oszołomy, powinni zakazać zawodu księdza, by nie musieć patrzeć na tych wstrętnych pedofilów
odpowiedz
RudyKocur (Ocena: 5) 18.06.2021 07:19
Dobra, bo tak myślę i myślę i wymyślić nie mogę. Gdzie w Harrym Potterze jest wątek homoseksualny? No chyba, że chodzi o wątki "zmiany płci" w trakcie korzystania z eliksiru wieloosobowego, jeśli tak to beka w uj🤦🏻‍♀️
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 18.06.2021 07:07
Ciekawe czy Żwirek dalej kręci z Muchomorkiem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie