„Okazja czyni gwałciciela”. Tak ekspert skomentował gwałt i zabójstwo 18-latki

Zastanawiał się, „jak szczególnie powinny zachowywać się kobiety, ażeby do takiej sytuacji nie doszło”.
„Okazja czyni gwałciciela”. Tak ekspert skomentował gwałt i zabójstwo 18-latki
Fot. iStock
02.06.2021

24 maja 2021 roku 18-letnia Magda z miejscowości Świniec, położonej pod Kamieniem Pomorskim, wybrała się skuterem na zakupy. Jakiś czas później pojazd znaleziono pod sklepem, ale dziewczyny już nie. 30 maja w pobliskim lesie odkryto zwłoki Magdy. 

Zobacz również: „Godzina policyjna dla mężczyzn”. Kobiety masowo protestują po zabójstwie 33-latki przez policjanta

Do gwałtu i zabójstwa na 18-latce przyznał się 29-letni Dawid J., który jako 14-latek trafił do zakładu poprawczego za gwałt i zabójstwo koleżanki ze szkoły. Jak donoszą media, gdy wychodził na przepustki miał molestować seksualnie swoją 11-letnią siostrę. Z kolei jako dorosły mężczyzna Dawid J. został skazany na 2 lata więzienia za próbę gwałtu.  

Zabójstwo 18-letniej Magdy skomentował psychiatra Jerzy Pobocha z Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Zdaniem eksperta “okazja czyni gwałciciela”. 

Gwałt i zabójstwo 18-latki. Ekspert: „Okazja czyni gwałciciela”

Jerzy Pobocha był gościem na antenie TVN24. Komentował m.in. marsz milczenia zorganizowany ku pamięci Magdy przez jej kolegów i koleżanki ze szkoły. 

Rozumiem młodzież, że robi marsz przeciwko przemocy, natomiast dobrze by było, żeby poza tym marszem porozmawiać na temat bezpiecznych zachowań. Co należy robić, jak należy robić, jak szczególnie powinny zachowywać się kobiety, ażeby do takiej sytuacji nie doszło 

- mówił psychiatra na antenie TVN24.  

Następnie ekspert dodał: 

Trzeba pamiętać, że tego typu sprawcy, jeżeli znajdą się w sytuacji, którą kryminolodzy nazywają "sytuacją pokusy", to występuje również na przykład u złodziei. Jest powiedzenie: “Okazja czyni złodzieja”, to w tym przypadku: “Okazja czyni gwałciciela”. 

 

“Pokusa”, “okazja”, “zachowanie kobiet”. Brzmi znajomo? Taka narracja jest typowa dla kultury gwałtu. Innymi słowy wina po raz kolejny jest przerzucana z oprawcy na ofiarę. Wyszła z domu, więc “kusiła”. Wyszła z domu, więc “stworzyła okazję”. Zachowała się tak, a nie inaczej, więc została zgwałcona i zamordowana.

Należy postawić sprawę jasno – o jakiejkolwiek porze, w jakimkolwiek stroju, w towarzystwie czy sama – okoliczności, w jakich Magda czy jakakolwiek inna kobieta wyszła w domu, ale już do niego nie wróciła, bo została zgwałcona i zamordowana, nie mają i nigdy nie powinny mieć znaczenia. To nie Magda zawiniła. Zawiniła tylko jedna osoba - mężczyzna, który postanowił ją zaatakować i odebrać jej życie.

Ten fakt po raz kolejny został przemilczany.

Zobacz również: Premier Pakistanu o rosnącej liczbie gwałtów: „Nie każdy ma na tyle silną wolę, aby oprzeć się pokusie”

Polecane wideo

„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie
„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie - zdjęcie 1
Komentarze (107)
Ocena: 4.96 / 5
gość (Ocena: 5) 06.02.2023 13:26
Pani z Feminoteki źle rozumie słowa psychiatry. Musimy nauczyć się dbać o swoje bezpieczeństwo, bez względu na płeć. Dlaczego nie zrobią takich szkoleń dla uczniów i uczennic?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.06.2021 08:18
Nie zgodzę z powyższym artykułem. Ten Pan nie miał na myśli tego, co się przypisuje jego wypowiedzi. Chodzi o zachowanie zasad bezpieczeństwa, nie wsiadanie do samochodu z obcą osobą itd.
odpowiedz
Olka (Ocena: 5) 14.06.2021 06:46
facet to zwykłe zwierzę bardzo prymitywne i tak należy go postrzegać
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2021 20:22
Jestem za godzina policyjną dla mężczyzn. Za jej złamanie powinno grozić 5 lat więzienia.
odpowiedz
Mama (Ocena: 3) 13.06.2021 12:06
Nie mamy wpływu na zachowanie drugiej osoby - gwałciciela, mordercy, złodzieja ... ale mamy wpływ na siebie i swoje bezpieczeństwo. Nikt nie ma prawa nas krzywdzić, ale są osoby, które się tym nie przejmują. Tak jak jest powiedzenie, że okazja czyni złodzieja, to można przytoczyć powiedzenie, że strzeżonego Pan Bóg strzeże. I tak wyjeżdżając na wakacje zamykam dobrze dom, wszystkie okna itp., ale też nie chadzam ciemnymi zaułkami, nie szukam podejrzanego towarzystwa, nie upijam się do utraty świadomości ... w ten sposób staram się zabezpieczyć, ochronić. Mimo wszystko mogę zostać potrącona na pasach nawet mając odblaski, mogę zostać wciągnięta do jakiegoś samochodu idąc w ciągu dnia ulicą. Zawsze jest ryzyko, nie mam wpływu na inne osoby, ale mam wpływ na siebie. Warto rozmawiać, przede wszystkim z dziećmi, aby mogły zidentyfikować niebezpieczne sytuacje i aby wiedziały, jak się obronić. Wszyscy pewnie słyszeli od rodziców, aby nie brać cukierka od obcych ludzi. Wypowiedź tego eksperta jest analogiczna.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie