„Okazja czyni gwałciciela”. Tak ekspert skomentował gwałt i zabójstwo 18-latki

Zastanawiał się, „jak szczególnie powinny zachowywać się kobiety, ażeby do takiej sytuacji nie doszło”.
„Okazja czyni gwałciciela”. Tak ekspert skomentował gwałt i zabójstwo 18-latki
Fot. iStock
02.06.2021

24 maja 2021 roku 18-letnia Magda z miejscowości Świniec, położonej pod Kamieniem Pomorskim, wybrała się skuterem na zakupy. Jakiś czas później pojazd znaleziono pod sklepem, ale dziewczyny już nie. 30 maja w pobliskim lesie odkryto zwłoki Magdy. 

Zobacz również: „Godzina policyjna dla mężczyzn”. Kobiety masowo protestują po zabójstwie 33-latki przez policjanta

Do gwałtu i zabójstwa na 18-latce przyznał się 29-letni Dawid J., który jako 14-latek trafił do zakładu poprawczego za gwałt i zabójstwo koleżanki ze szkoły. Jak donoszą media, gdy wychodził na przepustki miał molestować seksualnie swoją 11-letnią siostrę. Z kolei jako dorosły mężczyzna Dawid J. został skazany na 2 lata więzienia za próbę gwałtu.  

Zabójstwo 18-letniej Magdy skomentował psychiatra Jerzy Pobocha z Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Zdaniem eksperta “okazja czyni gwałciciela”. 

Gwałt i zabójstwo 18-latki. Ekspert: „Okazja czyni gwałciciela”

Jerzy Pobocha był gościem na antenie TVN24. Komentował m.in. marsz milczenia zorganizowany ku pamięci Magdy przez jej kolegów i koleżanki ze szkoły. 

Rozumiem młodzież, że robi marsz przeciwko przemocy, natomiast dobrze by było, żeby poza tym marszem porozmawiać na temat bezpiecznych zachowań. Co należy robić, jak należy robić, jak szczególnie powinny zachowywać się kobiety, ażeby do takiej sytuacji nie doszło 

- mówił psychiatra na antenie TVN24.  

Następnie ekspert dodał: 

Trzeba pamiętać, że tego typu sprawcy, jeżeli znajdą się w sytuacji, którą kryminolodzy nazywają "sytuacją pokusy", to występuje również na przykład u złodziei. Jest powiedzenie: “Okazja czyni złodzieja”, to w tym przypadku: “Okazja czyni gwałciciela”. 

 

“Pokusa”, “okazja”, “zachowanie kobiet”. Brzmi znajomo? Taka narracja jest typowa dla kultury gwałtu. Innymi słowy wina po raz kolejny jest przerzucana z oprawcy na ofiarę. Wyszła z domu, więc “kusiła”. Wyszła z domu, więc “stworzyła okazję”. Zachowała się tak, a nie inaczej, więc została zgwałcona i zamordowana.

Należy postawić sprawę jasno – o jakiejkolwiek porze, w jakimkolwiek stroju, w towarzystwie czy sama – okoliczności, w jakich Magda czy jakakolwiek inna kobieta wyszła w domu, ale już do niego nie wróciła, bo została zgwałcona i zamordowana, nie mają i nigdy nie powinny mieć znaczenia. To nie Magda zawiniła. Zawiniła tylko jedna osoba - mężczyzna, który postanowił ją zaatakować i odebrać jej życie.

Ten fakt po raz kolejny został przemilczany.

Zobacz również: Premier Pakistanu o rosnącej liczbie gwałtów: „Nie każdy ma na tyle silną wolę, aby oprzeć się pokusie”

Polecane wideo

„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie
„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie - zdjęcie 1
Komentarze (100)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.06.2021 10:59
Ja mam wrażenie, że Ci prokuratorzy, sędziowie co starają się i dają niskie wyroki dla takich zwyrodnialców, sami nimi są. Naprawdę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.06.2021 08:46
Z racji wykonywanego zawodu mogłabym, praktycznie bez konsekwencji, kraść drogie przedmioty i pieniądze. Nie robię tego, bo nie jestem złodziejem. Okazja mnie nie kusi. Tak samo gwałt. Kobieta ubrana wyzywająco minie na ulicy tysiąc mężczyzn i może się nie stać zupełnie nic. Najwyżej sobie coś pomyślą, ale może też trafić na jednego psychola, a wtedy żaden strój nie pomoże. Okazja nie czyni nas jakimiś, ewentualnie pokazuje to, jacy zawsze byliśmy. Zgadzam się z tym, że ostrożność jest ważna w każdej sytuacji i czasem nie warto np. samej spacerować po nocy w podejrzanych dzielnicach, ale za gwałt odpowiada tylko gwałciciel. Z drugiej strony, ja myślę o swoim bezpieczeństwie. Racja mi nic nie da jak zostaje zgwalcona. Nie narażam się na groźne sytuacje tylko po to, żeby udowodnić jakiś punkt widzenia. Gwałt to wina gwałciciela, ale nie jest rozsądnym iść gdzieś sam na sam z obcym mężczyzną. To dalej jego wina, kiedy nas zgwałci, ale po co się narażasz? Z obcymi nie wiadomo, większość to nie gwałciciele, ale obok edukacji by nie gwalcic, warto edukować, jakie zachowania powinny wzbudzać czujność. Wina zawsze po stronie gwałciciela, ale...
odpowiedz
Wiola (Ocena: 5) 05.06.2021 19:36
Społeczeństwo jest pojebane
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.06.2021 18:09
A jak ginekolog gwałcił to tylko 25 kobiet odważyło się zeznawać bo społeczeństwo od razu kobiety obwinia bo jak lekarza
zobacz odpowiedzi (1)
ciasteczko (Ocena: 5) 05.06.2021 14:40
Chory jakiś człowiek poprostu,tragedia..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie