Luzowanie obostrzeń: co zmieni się po 28 maja?

Co zmienia się w obszarze gastronomii, kultury, sportu i edukacji?
Luzowanie obostrzeń: co zmieni się po 28 maja?
fot. Unsplash (Timon Studler)
28.05.2021
Wiktoria Sobocińska

Do tej pory mogliśmy liczyć na zniesienie obowiązku zakładania maseczek ochronnych na świeżym powietrzu oraz otwarcie gastronomicznych ogródków.

Znowu mieliśmy okazję zjeść posiłek w ulubionej restauracji czy napić się kawy w kawiarni pod warunkiem, że stoliki znajdowały się na zewnątrz. 

Zobacz również: Artyści zapowiadają zbiorowy protest i krzyczą #OTWÓRZCIEKONCERTY!

Miasto znów zaczęło tętnić życiem, a wieczorne spotkania w weekendy pokazały, że niektórzy na dobre zapomnieli o pandemii. Zostały już otwarte sklepy odzieżowe w galeriach handlowych, więc spragnieni zakupów mogli uzupełnić swoje braki stacjonarnie. Co zmieni się po 28 maja?

Koronawirus: kolejny etap odmrażania gospodarki

Po 15 maja widzowie mogli już uczestniczyć w seansach filmowych i spektaklach teatralnych "pod chmurką". Chociaż gastronomia, branża fitness i większość sektorów kultury powoli wraca do normy, to jednak w dalszym ciągu niewiadomą pozostawały koncerty i większe imprezy zaplanowane na wakacje.

Artyści zapowiedzieli już protest #OTWÓRZCIEKONCERTY, który od kilku dni trwa w sieci. Poczuli się oszukani, ponieważ niektórzy musieli odwołać swoje wydarzenia tuż przed ogłoszonym terminem. 

Rząd zamierza "odmrozić" jednak najpierw koncerty w lokalach, a następnie imprezy na świeżym powietrzu.

Od 4 czerwca mają ruszyć koncerty plenerowe z zachowaniem dystansu i obowiązkiem zakładania maseczek. Oznacza to, że w trakcie nie będzie można spożywać napojów ani posiłków.

Luzowanie obostrzeń po 28 maja: lista

Dzisiaj w życie wchodzi kolejny etap luzowania obostrzeń. W związku z nim, restauracje czy kawiarnie będą mogły przyjmować swoich klientów wewnątrz lokalu

Wszystko to jednak musi odbywać się przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego. Wchodząc do restauracji nadal obowiązują nas maseczki, a dystans między stolikami nie może być mniejszy niż 1,5 metra. Działalność wznawiają też kasyna. 

Dla widzów zostaną otwarte kina i teatry, pod warunkiem, że w środku będzie zajęte 50 procent miejsc siedzących.

Od piątku będzie możliwość organizowania imprez okolicznościowych takich jak wesela czy komunie w lokalach, ale przy zachowaniu limitu maksymalnie 50 osób. Z tym samym limitem osób będą otwarte baseny. 

Nareszcie będziemy mogli wybrać się na siłownie i do klubu fitness, przy zachowaniu limitu jedna osoba na 15 metrów kwadratowych

W imprezach sportowych na świeżym powietrzu może uczestniczyć już do 250 osób. Od 1 czerwca trybuny będą mogły zapełnić się już do połowy, co jest dobrą wiadomością, biorąc pod uwagę zbliżające się mistrzostwa Euro. 

Do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie szkół podstawowych i średnich. Czy to oznacza, że narodowy lockdown w końcu dobiega końca?

Kolejne decyzje mają zostać ogłoszone jeszcze w maju.

Zobacz również: Podróżowanie po świecie ma wrócić szybciej, niż nam się wydaje. Są jednak trzy warunki

Polecane wideo

Tak wygląda dzisiaj Fabienne Wiśniewska. Czy odziedziczyła urodę po „Mandarynie”?
Tak wygląda dzisiaj Fabienne Wiśniewska. Czy odziedziczyła urodę po „Mandarynie”? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.05.2021 20:07
dajcie spokoj, obostrzenia jak przy umieralności 50%, chory kraj, chory świat, tylko Gates sie cieszy, bo mu sie udał plan, a naiwne kraje i ich rządzący myślą, że dobrze robią XD
odpowiedz

Polecane dla Ciebie