Paszporty covidowe już od 1 lipca. Jak będą działać?

Oto, jak będzie wyglądało podróżowanie po Europie.
Paszporty covidowe już od 1 lipca. Jak będą działać?
Fot. iStock
24.05.2021

Od wybuchu pandemii koronawirusa podróżowanie stało się albo niemożliwe, albo bardzo utrudnione. Poszczególne kraje mają różne zasady dotyczące przekraczania swojej granicy, w większości przypadków od przyjeżdżających wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirusa, zaświadczenie o przebytej chorobie albo obowiązkowa kwarantanna po wjeździe do kraju. 

Zobacz również: Zaskakujące skutki uboczne szczepionki na COVID-19. Pojawiają się dopiero po drugiej dawce

Takie obostrzenia to spore utrudnienia dla milionów turystów. Jednak już wkrótce podróżowanie ma być o wiele łatwiejsze - przynamniej jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej. Już od 1 lipca w życie mają wejść tzw. paszporty covidowe. Jak będzie działać ten dokument i w jaki sposób go otrzymać? 

Paszporty covidowe już od 1 lipca. Jak będą działać?

Jak donosi PAP, negocjatorom Rady UE i Parlamentu Europejskiego udało się osiągnąć porozumienie w sprawie "unijnych cyfrowych zaświadczeń" związanych z koronawirusem, czyli tzw. paszportów covidowych. Mają one być dostępne dla obywateli UE już od 1 lipca 2021 roku. 

Od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu, o negatywnym wyniku testu, świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze 

 - poinformował komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. 

Jest jednak jedno “ale”. Jak przyznał Reynders, w gestii państw członkowskich Unii Europejskiej pozostaje decyzja o tym, czy będą wymagać wobec przyjeżdżających przebycia kwarantanny lub dodatkowych testów. Jedynym warunkiem jest notyfikowanie innych krajów i Komisji Europejskiej z 48-godzinnym wyprzedzeniem.  

Za wydawanie zaświadczeń odpowiadają organy krajowe. Mogą to być np. szpitale, placówki wykonujące testy czy centra szczepień. Pracownicy tych ośrodków, na wniosek zainteresowanej osoby, wystawią w formie cyfrowej zaświadczenie np. zaszczepienia i wyślą je do konsorcjum firm, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówek, np. szpitali, czy centrów szczepień - informuje PAP. 

Tak przygotowane zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenie mobilne lub wydane w formie papierowej. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczątkę cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne. Podczas kontroli na granicach, czy lotniskach weryfikowana ma być jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia. 

Osoby, które mają już za sobą pełny cykl szczepień będą mogły również dodać w aplikacji mObywatel zaświadczenie o szczepieniu, zawierające kod QR. 

Zobacz również: Niepokojący objaw, który wskazuje na to, że masz COVID-19

Polecane wideo

Wygrał Eurowizję i rozkochał w sobie miliony fanek. Kim jest Damiano David?
Wygrał Eurowizję i rozkochał w sobie miliony fanek. Kim jest Damiano David? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 24.05.2021 18:56
a ja chcę jechać, bo mam taka ochotę i proszę mi nie współczuć:)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.05.2021 15:32
zaszczepieni też zarażają, ale wiadomo ktoś musi na tej pandemii zarobić swoje... nie liczy się nasze zdrowie. pseudo szczepienia i brak leczenia ludzi chorych.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 24.05.2021 15:25
Zamordyzm trwa w najlepsze. Na szczęście nie wybieram się za granicę ale współczuję osobom, które muszą jechać
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie