Polska „największym homofobem UE”. Ten niechlubny tytuł zdobyliśmy już drugi rok z rzędu

Nasz kraj został oceniony jeszcze gorzej niż rok temu.
Polska „największym homofobem UE”. Ten niechlubny tytuł zdobyliśmy już drugi rok z rzędu
Fot. Pexels.com
18.05.2021

ILGA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów, co roku publikuje ranking Rainbow Europe, czyli najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI w Europie. Co ważne, jest to ocena stanu faktycznego, a nie badanie opinii publicznej.  

Zobacz również: Tęczowe naklejki od Facebooka nie dla Polski. Powód? Ataki na społeczność LGBT+

Niestety raport nie pozostawia suchej nitki na Polsce. Rok temu nasz kraj spadł na ostatnie miejsce w całej Unii Europejskiej jeśli chodzi o traktowanie osób LGBTI. W najnowszym rankingu ILGA Polska ponownie zajęła ostatnią pozycję i została oceniona jeszcze gorzej niż w poprzednim roku. 

 

Polska znów najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

Ranking ILGA jest przygotowywany na bazie 6 kategorii:  

  1. równość i zakaz dyskryminacji  
  2. rodzina  
  3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji  
  4. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści  
  5. uzgadnianie płci i integralność cielesna  
  6. prawo do azylu 

Każdy kraj może zdobyć w sumie od 0 do 100 proc. W tym roku Polska uzyskała zaledwie 13 proc. - to spadek o 3 punkty procentowe. Tym samym nasz kraj drugi rok z rzędu został oceniony za najbardziej homofobiczny w UE. Jeśli chodzi o całą Europę gorzej jest tylko na Białorusi (12 proc.), w Monako (11 proc.), w Rosji (10 proc.), w Armenii (8 proc.), w Turcji (4 proc.) i w Azerbejdżanie (2 proc.). 

Z kolei kraje, które w największym stopniu dbają o prawa osób LGBTI to Malta (94 proc.), Belgia (74 proc.), Luksemburg (72 proc.), Portugalia (68 proc.) i Norwegia (67 proc.). 

Polska znów najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

Fot. www.ilga-europe.org

Nasze wolności obywatelskie kurczą się w zastraszającym tempie. Trzeba powiedzieć to wprost: jeśli trend się utrzyma, spadniemy w rankingu do poziomu Rosji. Kolejny rok z rzędu tracimy punkty za “strefy wolne od LGBT”, które mają realny wpływ na życie i odbierają osobom LGBTI podstawowe prawa do wolności słowa i ekspresji 

- komentowała Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii dla portalu oko.press. 

Niestety z raportu ILGA płyną również inne niepokojące wnioski. Jak czytamy, po raz pierwszy od ponad 12 lat w Europie nie zaobserwowano niemal żadnych pozytywnych zmian legislacyjnych na rzecz społeczności LGBTI. Nasiliły się natomiast represje polityczne, szerzenie nienawiści oraz trudności społeczno-ekonomiczne, których doświadczają osoby LGBTI. 

Niska pozycja Polski w rankingu odzwierciedla prawną pustkę, w której żyją dziś osoby LGBTI. Prawo nas nie chroni, nie rozpoznaje, jest ślepe na nasze istnienie. To przeradza się w systemową dyskryminację, w której ochrona przed nią jest tylko wycinkowa. 

Na to nakładają się wydarzenia polityczne, w szczególności związane z homo- i transfobiczną retoryką władz, obowiązywaniem uchwał anty-LGBT, tłumieniem pokojowych protestów i nagonką na aktywistów działających na rzecz praw człowieka. Nasze wolności obywatelskie stają się zagrożone 

- mówiła Justyna Nakielska z KPH dla portalu oko.press. 

Zobacz również: Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT

Polecane wideo

Blanka Lipińska pokazała aktora, który wcieli się w rolę Nacho! Przystojny?
Blanka Lipińska pokazała aktora, który wcieli się w rolę Nacho! Przystojny? - zdjęcie 1
Komentarze (51)
Ocena: 4.69 / 5
Olo (Ocena: 1) 24.06.2021 17:41
Doskonale, po prostu fantastyczna wiadomość :)))
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.05.2021 11:07
Wspaniała wiadomość. Oby w przyszłym roku spadło poniżej 10%! Niech Biedronia zaboli d...!
odpowiedz
Ola (Ocena: 3) 20.05.2021 17:21
Jak na mój gust to nie ma się czym podniecać. Siedzi sobie kilku mądralińskich i biorą jakieś procenty z powietrza.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.05.2021 06:05
Bo Polska to kraj homofobiczny i mizoginiczny taka prawda,polacy uwiflbiaja grac swiatowych a mysleniem sa dopiero w sredniowieczu, zwlaszcza ci zakichani politycy. Od tak ksieza spaslaki ucza spoleczenstwo tolerancji ale tylko w stosunku do katolikow🤦‍♀️
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.05.2021 02:15
ja mam taka teorie (ktora jest chyba nawet potwierdzona naukowo, bo kiedys cos takiego czytalam), ze ci co maja najwiekszy problem z orientacja seksualna innych ludzi, i generalnie z wyborami zyciowymi innych, to sami maja wiele problemow, np nie sa pewni swojej seksualnosci, moze nie sa zadowoleni ze swojego zycia seksualnego ale i generalnie sa po prostu nieszczesliwi. Dlatego tak ich boli gdy ktos inny ma odwage zyc tak jak chce
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie