Episkopat o części szczepionek na COVID-19: „Budzą poważny sprzeciw moralny”

Duchowni odradzają wiernym korzystanie z tych preparatów z uwagi na „abortowane płody”.
Episkopat o części szczepionek na COVID-19: „Budzą poważny sprzeciw moralny”
Fot. Unsplash
15.04.2021

Szczepionki na koronawirusa zaczęły wzbudzać olbrzymie kontrowersje jeszcze zanim rozpoczęła się ich oficjalna produkcja. Podczas gdy wiele osób nie może się doczekać swoich dawek, inne już teraz deklarują, że nie będą się szczepić z obawy przed tymi preparatami. 

Zobacz również: Przyjmiesz szczepionkę na COVID-19, kiedy będzie już dostępna w Polsce? (SONDA)

Teraz głos w sprawie szczepionek zabrał także polski Episkopat. Duchowni odnieśli się krytycznie wobec preparatów firmy AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Stwierdzili, że budzą one “poważny sprzeciw moralny”, a w procesie ich produkcji korzysta się z materiału pobranego od “abortowanych płodów”. 

Episkopat o szczepionkach na COVID-19: „Budzą poważny sprzeciw moralny”

Konferencja Episkopatu Polski wydała oficjalne stanowisko w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi firm AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Przedstawił je bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Stwierdził, że wierni mogą korzystać z tych preparatów jeśli nie mają wyboru innej szczepionki 

Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi  

- czytamy w dokumencie. 

Duchowni mają zastrzeżenia co do produkcji preparatów AstraZeneca i Johnson&Johnson z powodu wykorzystania w liniach komórkowych materiału biologicznego pobranego od “abortowanych płodów”. 

Szczepionki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson są niestety oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów (korzysta się z nich w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa). Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek.  

Według przedstawicieli Kościoła “katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”, ponieważ mają do wyboru inne preparaty, które "nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych”. 

Episkopat o części szczepionek na COVID-19: „Budzą poważny sprzeciw moralny”

Fot. Unsplash.com

Jak podaje portal wiadomości.onet.pl, linia komórkowa to laboratoryjna hodowla namnażających się komórek powstałych z podziału komórki jakiegoś organizmu. W przypadku preparatu AstraZeneca oraz Johnson&Johnson linie komórkowe powstały z płodów poddanych aborcji w roku 1985 oraz 1973. Służą w laboratoriach od dekad. Linie posłużyły do generowania adenowirusów, który jest nośnikiem szczepionki. Adenowirus zawiera gen odpowiedzialny za wytwarzanie białka szczytowego koronawirusa wywołującego reakcję odpornościową. 

Stanowisko Episkopatu spotkało się z krytyką ze strony części dziennikarzy oraz przedstawicieli rządu.  

Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia normalnych praktyk religijnych 

- napisano na profilu “Szczepimy Się” na Twitterze, prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu.

Z kolei Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, powiedział w rozmowie z TVN24: 

Myślę, że kluczowe w stanowisku KEP jest to, że mimo przedstawionych tam zastrzeżeń wierni mogą korzystać z tych szczepionek. Dziś, ze względu na utrudniony dostęp szczepionek na COVID, nie mamy możliwości wyboru preparatu. 

Każdy z nas w swoim sumieniu podejmuje pewne decyzje. Jeżeli ktoś będzie chciał kierować się takimi względami, to będzie to możliwe, gdy tych szczepionek będzie więcej. Ja zawsze uważałem, że sprawy związane z wyznaniem są prywatną sprawą każdej osoby 

- mówił na antenie TVN24 Michał Dworczyk. 

Wirusolog: „Szczepionek nie robi się z abortowanych płodów”

Na temat stanowiska Episkopatu wypowiedział się również wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. 

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że polski Episkopat znowu chce być świętszy od samego papieża. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Kongregacja Nauki Wiary wydała notę zaakceptowaną przez papieża Franciszka, która w czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych, pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60. Sprawa jest prosta: „Roma locuta causa finita”, czyli wypowiedź głowy Kościoła jest wiążąca dla wiernych. Jeżeli ktoś podważa w tym momencie linię Stolicy Apostolskiej, to powinien się chyba trochę zreflektować albo prawdopodobnie zmienić wyznanie

- mówił ekspert w rozmowie z portalem medonet.pl.

Wirusolog odniósł się także do kwestii abortowanych płodów w kontekście preparatów firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Szczepionek nie robi się z abortowanych płodów. Pewne wirusy szczepionkowe czy wirusy służące jako wektory co najwyżej namnaża się w liniach komórkowych, które pół wieku temu wyprowadzono z płodów poddanych aborcji. Od tego czasu z pewnością następują aborcje, ale nie ma takiej potrzeby, żeby pobierać nowe komórki czy poddawać płody celowo aborcji, by służyły do wyprowadzania tych linii komórkowych, bo one już istnieją.

Zobacz również: Polacy oceniają Kościół katolicki coraz gorzej. Zaufanie do tej instytucji wciąż spada

Polecane wideo

Mężczyźni spod tych znaków zodiaku są najbardziej dojrzali. To partnerzy idealni
Mężczyźni spod tych znaków zodiaku są najbardziej dojrzali. To partnerzy idealni - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.08.2021 07:32
może mają rację
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.04.2021 07:46
Oni się tylko płodami przejmują.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.04.2021 18:21
Ale gwałcić dziecko z in vitro już ok nie księża?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.04.2021 16:32
Papież już się zaszczepił, ale polski katotaliban jak zawsze "wie lepiej".
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.04.2021 14:17
Bo klecha ma wiedzę na temat tworzenia szczepionek. Niech już lepiej wraca do modlitwy i chodzenia na kolanach po drodze wysypanej kamieniami.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie