Mieszkańcy Warszawy kłócą się o palenie na balkonach. Po Sieci krążą ankiety

Pojawia się też odwieczne pytanie - czy balkon jest prywatny czy też nie?
Mieszkańcy Warszawy kłócą się o palenie na balkonach. Po Sieci krążą ankiety
Fot. Unsplash (Dima Kosh)
26.03.2021

“Co Pani/Pan sądzi o wprowadzeniu zakazu palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych na terenie m.st. Warszawy?”. Ankieta z takim pytaniem w ostatnich dniach zaczęła krążyć po grupach dedykowanych mieszkańcom poszczególnych dzielnic stolicy na Facebooku. Pod większością wpisów od razu zaroiło się od komentarzy. 

Zobacz również: Tego nie możesz robić na balkonie. Rozwścieczysz sąsiadów i dostaniesz mandat

Warszawiacy nie ograniczyli się wyłącznie do zaznaczenia jednej z proponowanych opcji, czyli “popieram” lub “nie popieram”. Pod wieloma postami na ten temat wywiązała się ostra wymiana zdań przeciwników zakazu oraz tych, którzy wychodzą z założenia, że palenie na balkonie powinno być zabronione. 

Będzie zakaz palenia na balkonach? Po Warszawie krążą ankietyFot. Unsplash

Będzie zakaz palenia na balkonach? Po Warszawie krążą ankiety 

Ankieta ws. ewentualnego zakazu palenia na balkonach pojawiła się m.in. na grupie “Forum Muranów” na Facebooku. Internauci masowo wyrażali swoje zdanie na ten temat. Wśród przeciwników raczenia się dymkiem na balkonie pojawiały się głosy, że to kwestia szacunku do sąsiadów, którym przeszkadza nieprzyjemny zapach papierosów, a nawet wywołuje u nich problemy ze zdrowiem. 

Chociaż sam palę to uważam, że smrodzenie komuś do okna nie jest okej, ja zawsze lałem na prawo, ale to jest kwestia szacunku do kogoś. 

Zakazać, to wszystko leci do mieszkań, to samo palenie w oknie, cały ten smród wpada do domu sąsiadom. Przy osobach z astmą i uczulonych na to patałajstwo to zgroza dla nich.  

Po dwóch akcjach z podpalonym balkonem i wzywaniem straży pożarnej w środku nocy, jestem za zakazem. Tu nawet nie chodzi o zapach, tylko bezpieczeństwo mieszkańców. 

Dym papierosowy truje, a nie "przeszkadza". Jeśli ktoś jest w stanie palić tak, żeby dym nie leciał do sąsiadów, to niech sobie pali. Chociaż z drugiej strony to sprawia, że potem my wszyscy płacimy za leczenie jego raka, więc może warto by przemyśleć, czy nie powinien sam płacić za to leczenie. Natomiast zmuszanie innych do wdychania naszego dymu to zwykłe chamstwo. Dobrze wychowany człowiek pali tak, żeby inni nie musieli tego wdychać. Ot, i cała filozofia. 

Z kolei przeciwnicy zakazu argumentują, że na własnym balkonie mogą robić to, co im się podoba. 

Prywatny balkon to część mieszkania, za którą się płaci i nikt nie powinien ingerować w to, czy ktoś sobie na nim pali czy nie. Tak samo jak w prywatnym mieszkaniu. 

Własne mieszkanie to i własny balkon, jak ktoś chce sobie niszczyć zdrowie to i tak to będzie robił, a okno można zamknąć u siebie. 

W tym miejscu zaczęły się pojawiać głosy, że kwestia tego, czyją przestrzenią jest balkon wcale nie jest taka oczywista. 

Według ustawy o własności lokali są to części wspólne, chociażby ze względu na remonty elewacji 

- pisali internauci. 

Wiele osób zwracało też uwagę na fakt, że palenie na balkonie i jego ewentualny zakaz już od dawna jest kwestią sporną, dla której trudno o rozwiązanie, które będzie zadowalać wszystkich mieszkańców. 

U nas na osiedlu w regulaminie administracji jest zapis o zakazie palenia na balkonach - ale kto tego ma pilnować? To nie jest realne do wyegzekwowania. Mi dym przeszkadza i owszem, ale pali co drugi sąsiad, wszyscy się nie dostosują. Tu trzeba by zadbać o kulturę palenia, tj. palenie bez wyrzucania petów prze barierkę - ze słoika po dżemie można zrobić popielniczkę, bez strzepywania popiołu na pranie sąsiada - po prostu wyjść na dymka i koniec. 

Chyba już przesada. Sama nie palę, ale ten terror jest niepotrzebny. 

A wy co sądzicie o ewentualnym zakazie palenia na balkonach? Poparlibyście taką inicjatywę czy nie? 

Zobacz również: LIST: „Drażnią cię sąsiedzi palący na balkonie? To twój, a nie ich problem”

SONDA
Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu palenia papierosów na balkonie?
Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu palenia papierosów na balkonie?

Polecane wideo

Odciął sobie uszy i nos, a ciało pokrył tatuażami. Powód? Chce być kosmitą
Odciął sobie uszy i nos, a ciało pokrył tatuażami. Powód? Chce być kosmitą - zdjęcie 1
Komentarze (30)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 14:31
ciuchy od 10 pln! https://www.vinted.pl/member/1640869-ciuuuszki90
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 14:31
https://www.vinted.pl/member/1640869-ciuuuszki90 ciuchy od 10 pln!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.04.2021 10:35
Palacze powinni dwa razy do roku finansować sąsiadom pranie firanek i zasłon i malowanie mieszkań. Oduczyłoby to ich. Ja nie palę, mąż też. Dym z papierosów od sąsiada zostaje u nas na firankach i zasłonach - piorę co miesiąc bo smród. Raz się wkurzyłam i zpaukałam do drzwi i dałam mu te firanki do powąchania a on na to, że nie ma gwarancji że to od niego. Bezczelny.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 17:45
Normalni ludzie nie pala na balkonach tylko menelstwo, fe
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 11:36
Nie matrwcie się, niedługo nie będzie żadnej własności prywatnej
odpowiedz

Polecane dla Ciebie