Zakaz handlu w niedzielę jeszcze bardziej zaostrzony? Nowy projekt zakłada likwidację wygodnej „furtki”

Przedsiębiorcy mają stanąć przed ultimatum.
Zakaz handlu w niedzielę jeszcze bardziej zaostrzony? Nowy projekt zakłada likwidację wygodnej „furtki”
Fot. Pexels.com
12.03.2021

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od marca 2018 roku. Wtedy to w życie weszła ustawa zakładająca, że robienie zakupów będzie możliwe tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Stopniowo wprowadzano coraz większe ograniczenie niedzielnego handlu – w roku 2020 konsumenci mieli do dyspozycji zaledwie 7 niedziel handlowych.  

Zobacz również: Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych. Czy zakaz zostanie zniesiony?

Jednak część przedsiębiorstw znalazła sposób, aby obejść te obostrzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w niedziele mogą być otwarte sklepy, które mają status placówki pocztowej. Jednym z pierwszych sklepów, który zdecydował się na takie obejście zakazu handlu jest Żabka. 

Teraz powstał projekt, żeby zlikwidować taką “furtkę” umożliwiającą obejście zakazu handlu w niedzielę. Jeśli wejdzie w życie, wiele sklepów stanie przed naprawdę trudnym wyborem. 

Zakaz handlu w niedzielę będzie zaostrzony? „Projekt jest już gotowy” 

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.plsposób na obejście handlowych obostrzeń od początku krytykował NSZZ “Solidarność”. Teraz związek chce wprowadzić zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości zakazujące sprzedaży napojów alkoholowych przez placówki pocztowe. Zmiany zakładają, że sklepy, które do tej pory obchodziły zakaz handlu w niedzielę teraz stanęłyby przed wyborem: albo kontynuowanie sprzedaży w niedzielę, albo sprzedaż alkoholu. 

Jak czytamy, projekt w sprawie zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę jest już gotowy. 

Jeśli się nie uda znowelizować ustawy poprzez inicjatywę poselską czy rządową, będziemy zmuszeni powołać kolejny komitet inicjatywy ustawodawczej i przedstawimy projekt uszczelniający obecne przepisy. Ten projekt jest już gotowy. Wspierają go polscy pracodawcy  

- powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej "Solidarności". 

Co sądzicie o takim pomyśle? 

Zobacz również: Niedziele wolne od handlu z perspektywy kasjerów: „Przez ten zakaz w soboty mamy armagedon przy kasie. Pracujemy ponad siłę”

SONDA
Czy jesteś za jeszcze większym zaostrzeniem zakazu handlu w niedzielę?
Czy jesteś za jeszcze większym zaostrzeniem zakazu handlu w niedzielę?

Polecane wideo

Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza
Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.03.2021 03:17
Nie no błagam. A nie prościej wprowadzić do kodeksu podwójną stawkę za pracę w niedziele? Pracownicy się będą tłuc o te niedziele, a wierzący będą mogli sobie spokojnie dzień święty święcić. Win-win. Długo pracowałam w handlu i wiem co mówię. Teraz pracuję w miejscu, gdzie można brać dodatkowo płatne nadgodziny w weekendy i święta. I zawsze jest więcej chętnych niż potrzeba. Tak to powinno wyglądać.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 12.03.2021 21:20
PS bez zadnych praw, bo juz nawet prawa do opieki zdrowotnej nie mamy!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.03.2021 21:20
Zaraz fajek nie bedzie mozna kupic, tylko chleb i dzem. Co jeszcze maja zrobic, zeby ludzie sie obudzili!!!!!? co jeszcze maja zakazac, zeby ludzie sie obudzili, ze zyjemy w kraju totalitarnym, bez zadnych praw praktycznie?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.03.2021 16:00
Tak jestem, ale tylko marketów i sklepów wielkopowierzchniowych. Przedsiębiorcy prywatnych sklepików niech sobie otwierają kiedy chcą, o ile pracownicy zgodzą się pracować w niedzielę. Każdy ma prawo niedzielę spędzić w domu z rodziną a nie w pracy.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 12.03.2021 15:17
Ta już to widzę, jak nie ta furtka to znajdą następna, komu to przeszkadza żeby była żabka otwarta jeszcze w miejscowości turystycznych to mają właśnie największy obrót w niedzielę
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie