Zakaz patrzenia w telefon podczas przechodzenia przez przejście. Prezydent podpisał ustawę

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Zakaz patrzenia w telefon podczas przechodzenia przez przejście. Prezydent podpisał ustawę
Fot. Pexels.com
09.03.2021

Smartfony znacznie ułatwiły nam życie, ale z drugiej strony uzależniły nas od siebie. Do tego stopnia, że w wielu przypadkach potrafią sprowadzić na użytkowników prawdziwe niebezpieczeństwo. W policyjnych statystykach nie brakuje wypadków spowodowanych nieuwagą kierowcy, który zapatrzył się w telefon albo próbował jednocześnie kierować pojazd i wysłać wiadomość. Ale ofiarami smartfonów są także piesi, którzy poruszają się po mieście zupełnie nie zwracając uwagi na ruch uliczny, ponieważ są zbyt zajęci przeglądaniem treści na telefonie.  

Zobacz również: Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych. To pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa

Pod koniec zeszłego roku pojawiła się informacja, że takie praktyki mogą zostać zakazane. Tak zakładał projekt nowelizacji kodeksu drogowego, wprowadzający rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.  

Teraz dowiedzieliśmy się, że ustawa została przegłosowana przez Sejm oraz podpisana przez prezydenta. Tym samym korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych zostanie zakazane. Jakie inne zapisy znalazły się w ustawie i kiedy wejdzie ona w życie? 

Zmiany w przepisach drogowych. Kiedy wejdą w życie? 

W nowelizacji mowa o regulacjach zakazujących pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska. 

Co jeszcze zakłada ustawa? Wprowadza ona istotny zapis mówiący o pierwszeństwie dla pieszych przy wchodzeniu na pasyDo tej pory pieszy miał pierwszeństwo dopiero po wejściu na przejście (zmiana nie dotyczy torowisk, na których pierwszeństwo mają tramwaje). Według nowych przepisów kierowcy poruszający się po terenie zabudowanym nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/h, niezależnie od pory dnia i nocy. 

Inne zapisy, jakie znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym to m.in. koniec jazdy na zderzaku (dotyczą zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach) oraz zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy.  

Nowe przepisy mają wejść w życie w czerwcu 2021 roku. Wcześniej o zmianach w ruchu drogowym ma informować specjalna kampania. 

Zobacz również: Rząd planuje lockdown całego kraju? Liczba zachorowań ciągle rośnie

Polecane wideo

Miała najdłuższe paznokcie na świecie. Obcięła je i... zarobiła krocie
Miała najdłuższe paznokcie na świecie. Obcięła je i... zarobiła krocie - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.03.2021 07:30
Bardzo mnie to cieszy. W końcu może piesi będą zachowywać minimum ostrożności, bo na razie jest z tym bardzo słabo. Niestety bardzo często piesi też przyczyniają się do potrącenia, oczywiście nie twierdzę też, że kierowcy są bez winy, wina leży zazwyczaj po obu stronach, ale jak przychodzi co do czego to kierowca jest winny, a pieszy, który wtargnął mu pod koła - poszkodowany. Samochodem nie da się odrazu wyhamować, a będąc na nogach da się odrazu zatrzymać, tylko najpierw trzeba spojrzeć na jezdnie, albo chociaż usłyszeć dźwięk silnika, co wcale nie jest trudne, no chyba, że jest się wpatrzonym w ekran tak, że się świata poza nim nie widzi. Ile razy to już się zdarzyło, że ktoś zza krzaka wlazł pod samochód, albo pod pociąg, tylko przez to, że nie mógł się oderwać od telefonu na kilka sekund, a później wielkie pretensje, że się jest kaleką, albo rodzina ma pretensje, że musieli pochować swoje dziecko, a kierowcy, maszyniści, motorniczy czy też pasażerowie mają traume do końca życia, tylko dlatego, że jakiś pieszy wolał przeglądać pierdoły zamiast dbać o bezpieczeństwo.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.03.2021 11:09
https://www.vinted.pl/member/1640869-ciuuuszki90 extra ciuszki od 10 pln!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.03.2021 15:03
To samo powinno tyczyć się kierowców, powinni wp1erdalać srogie mandaty za gapienie się w telefon podczas jazdy.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.03.2021 08:53
Bardzo dobrze! Tam nie ma mowy o rozmowie przez telefon tylko o gapieniu się w ekran zapominając o bożym świecie. Nikomu korona z głowy nie spadnie jak na 10 sekund oderwie wzrok od ekraniku. Pokolenie rozpuszczonych "należymisię bo mamprawo" oczywiście się z tym nie zgodzi.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 09.03.2021 21:54
Super, to otwiera furtke dla bezpodstawnego wypisywania mandatow! Czyli co, ida chodnikiem, nie mozna juz rozmawiac przez tel, bo jak bedziemy przechodzic przez jezdnie, bedziemy musieli przerywac rozmowe? To jest ABSURD!!! To jest chore! Miejcie swiadomosc, ze im wiecej przepisow, tym mniejsza nasza wolnosc! Tak samo ze swiatlami. Bywa tak, ze mamy czerwone, ale ulica jest pusta. Powinnysmy miec mozliwosc przejscia przez ulice, po uprzednim upewnieniu sie, ze mozemy bezpieczenie przejsc, majac na uwadze, ze obecnie to samochod ma pierwszenstwo.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie